نامۀ عضو کمیسیون آموزش مجلس به رییس‌ جمهور دربارۀ کنکور

0

به گزارش گاج مگ، به نقل از خبرگزاری ایسنا، یک عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به رییس جمهور با اشاره به دغدغه‌های متقاضیان شرکت در کنکور و خانواده‌هایشان تاکید کرده است که نظر وزارت بهداشت دربارۀ زمان و نحوۀ برگزاری کنکور لحاظ شود.

متن نامۀ احمد نادری عضو کمیسیون آموزش مجلس به رییس‌جمهور به شرح زیر است:
حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای روحانی
ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران و رئیس ستاد ملّی مبارزه با کرونا
سلام علیکم؛
متاسفانه طی هفته‌های اخیر و با کاهش محدودیت‌ها و عدم کنترل سخت، روند فزایندۀ ابتلا به ویروس کرونا (کووید-۱۹) و افزایش آمار درگذشتگان حاصل از این بیماری در کشور، کام همه ما را تلخ‌تر کرده است وضعیتی که در ابتدای سال و با یک برنامه‌ریزی مقطعی اما جدی، تا حدود زیادی کنترل شده بود. حال در این میان و با توجه به نزدیک شدن روزهای منتهی به برگزاری کنکور مقاطع مختلف تحصیلی، نگرانی‌های دانش‌آموزان، دانشجویان و خانواده‌های ایشان در سراسر کشور نیز به طور گسترده افزایش یافته است.

اینجانب و همکارانم در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی، در پی درخواست‌های مکرر مردم و دریافت ده‌ها هزار پیام، تماس و نامه طی روزهای اخیر از سوی داوطلبان کنکور و خانواده‌های ایشان که همگی حاوی «ابراز نگرانی از سلامتی، ایمنی محیط و مناسب سازی شرایط برگزاری آزمون‌ها» بوده و سبب شده در این روزهای واپسین تا آزمون، بر شدت استرس و تشویش اذهان میلیون‌ها دانش‌آموز و دانشجوی عزیز و خانواده‌های محترم ایشان افزوده گردد، تلاش نمودیم تا با دعوت و همفکری مسئولان عالی رتبۀ آموزش کشور اعم از وزرای محترم آموزش و پرورش، علوم و مسئولان سازمان سنجش آموزش کشور، ابعاد مختلف موضوع را بررسی نماییم.

نتیجه و مصوبۀ این سلسله جلسات، بر آن شد تا تصمیم‌گیری در این خصوص توسط «ستاد ملی مبارزه با کرونا» صورت گیرد و هرچه زودتر از طریق مراجع رسمی به اطلاع داوطلبان برسد. اما متاسفانه در روزهای اخیر با وجود مصوبه مذکور برخی مسئولان با انتشار اظهاراتی ناسنجیده و غیررسمی، بر التهاب شرایط موجود در جامعه افزوده‌اند و گویی عده‌ای درصدد هستند تا این موضوع مهم ملی را سیاسی نمایند.

متأسفانه در این میان آنچه شنیده نمی‌شود، صدای مردم و دغدغه‌های آن‌هاست که بنده به واسطۀ مسئولیتم به اطلاع میرسانم: بخشی از داوطلبان و خانواده‌های ایشان «خواستار تعویق» کنکور هستند، چون نسبت به شرایط بهداشتی محیط برگزاری و امکانات تهویه مطبوع هوا در این روزهای گرم سال-مخصوصاً در مناطق گرمسیر کشور-نامطمئن هستند.
عده‌ای دیگر «خواستار عدم تعویق» و برگزاری آزمون‌ها تحت هر شرایطی می‌باشند، چون از آینده بیمناکند و امیدی به بهبود شرایط آتی ندارند و تعویق در کنکور را صرفاً عاملی در کاهش بازدهی خود می‌دانند.

عده‌ای نیز در حال حاضر «مبتلا به بیماری» هستند و طبیعتاً با آمادگی کامل امکان آزمون ندارند و نهایتاً گروهی دیگر از داوطلبان هستند که اساسا صدایشان شنیده نمی‌شود، چون دسترسی مستقیم به درگاه‌های رسانه‌ای و مجازی برای ابراز نظر ندارند و متأسفانه تاکنون نیز یک نظرسنجی رسمی و عادلانه از کلیۀ داوطلبان به وسیلۀ مراجع ذیربط به عمل نیامده است.

افزون بر این، دو عامل مهم دیگر یعنی «تعداد داوطلبان» و «شیوۀ برگزاری» کنکور در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری با یکدیگر متفاوت است و همین امر باعث می‌شود که برای هر مقطع نیاز به تصمیم‌گیری مجزا و اختصاصی وجود داشته باشد و مسئله صرفاً به یک نتیجۀ مشترک و رأی کلی «تعویق» یا «عدم تعویق» ختم نگردد.
با توجه به جمیع شرایط فوق و نیز صحبت های اخیر وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و فرماندۀ محترم ستاد کرونا در تهران، اینجانب به عنوان نمایندۀ مردم در مجلس شورای اسلامی که متعهد هستم تا صدای رسای مردم شریف ایران و اقشار مختلف جامعه باشم.

تأکید دارم تصمیم‌گیری دربارۀ این موضوع مهم که سرنوشت میلیون‌ها نفر با آن‌ها گره خورده است، در شرایطی کاملاً کارشناسی، بدور از اغراض سیاسی و با نظر مستقیم متخصصان اصلی این حوزه یعنی «وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی» که از روز نخست، مجاهدانِ خط مقدم مبارزه با این بیماری همه‌گیر بوده‌اند و بیش از هر بخش دیگری تجربه، تخصّص و صلاحیت لازم درخصوص استانداردها و پروتکل های حفظ سلامتی مردم و بیماران را دارا هستند، صورت گیرد و نتیجۀ آن هرچه سریعتر از طریق یک مرجع رسمی واحد به اطلاع عموم برسد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.