نحوه پذیرش دارنگان مدال المپیاد‌های علمی در کنکور ۹۸

ملاک قبولی استعدادهای درخشان در کنکور 98 اعلام شد

0

به گزارش گاج مگ، به نقل از خبر گزاری ایرنا؛ محمدرضا آهنچیان روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار دانشگاه ایرنا درباره مصوبه جدید تسهیلات دارندگان مدال های المپیادهای علمی، اظهار کرد: داوطلبان استعدادهای درخشان برای ورود به دانشگاه از طریق دوره های با آزمون و بدون آزمون پذیرفته می شوند. نحوه پذیرش دارنگان مدال المپیاد های علمی در کنکور ۹۸

وی افزود: داوطلبان دوره های بدون آزمون، سرآمدی خود را نشان داده اند و در دانشگاه های سطح یک و دو تا ۴۰ درصد از طریق سهمیه پذیرفته می شوند.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی آموزش عالی در مورد دانشجویان استعداد درخشان که از طریق آزمون به دانشگاه وارد می شوند، توضیح داد: دانشجویانی که صلاحیت تحصیلی خود را به طور کامل نشان نداده اند اما معدل آنها با شرط معدل، بالا است و در آزمون شرکت می کنند.
آهنچیان در مورد ساز و کار پذیرش این دانشجویان در دانشگاه ها، گفت: در سال های گذشته، ۹۰ درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده در رشته محل، مبنای پذیرش دانشجوی استعداد درخشان با آزمون محاسبه می شد.

به گفته این مسئول وزارت علوم، قانون یاد شده در سال ۹۲ اصلاح شد و این ۹۰ درصد به ۸۰ درصد رسید. در سال ۹۷ دانشگاه ها نسبت به این اصلاحیه واکنش نشان دادند و تاکید داشتند دانشجویان استعداد درخشانی که با حد نصاب ۸۰ درصد وارد دانشگاه می شوند از صلاحیت های علمی برای قرار گرفتن کنار سایر استعدادهای درخشان برخوردار نیستند.

مدال المپیاد

آهنچیان گفت: در پی اعتراض دانشگاه ها، این مصوبه بار دیگر به روال سابق بازگشت و پذیرش استعدادهای درخشان بر اساس ۹۰ درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده محاسبه شد. اما نیمه دوم سال گذشته در شورای هدایت استعدادهای درخشان پیشنهادی مبنی بر عدم ارتقاء یک باره ۸۰ درصد به ۹۰ درصد مطرح شد.
وی افزود: با تصمیم های اتخاذ شده، میانه ای برای این درصد گرفته و اعلام شد که ۸۵ درصد نمره آخرین فرد قبول شده در رشته محل، ملاک پذیرش دانشجویان استعداد درخشان در آزمون قرار گیرد.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی آموزش عالی وزارت علوم به اعتراضات موسسه های آمادگی کنکور، دبیرستان و خانواده ها نسبت به آخرین مصوبه شورای هدایت استعدادهای درخشان اشاره کرد و ادامه داد: اعتراض ها بر این اساس استوار بود که داوطلبان استعدادهای درخشان برای ۸۰ درصد خود را آماده کرده اند و امکان آماده کردن آنها به ۸۵ درصد برای کنکور ۹۸ وجود ندارد و در کنکور پذیرفته نمی شوند.
آهنچیان، گفت: به منظور رفع نگرانی ها، قانون ۸۵ درصد نمره آخرین فرد قبول شده در رشته محل برای کنکور ۹۸ اعمال نمی شود و پذیرش استعدادهای درخشان بر اساس همان ۸۰ درصد است.
وی در مورد زمان اجرایی مصوبه جدید، اظهار کرد: این مسئله به داوطلبان اعلام می شود اما به احتمال زیاد مصوبه جدید از سال تحصیلی ۹۹ – ۱۴۰۰ اعمال می شود.
نحوه پذیرش دارنگان مدال المپیاد های علمی در کنکور ۹۸

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.