نظام آموزشی آموزش و پرورش باید اصلاح شود

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با اشاره به شمار قابل توجه فارغ‌التحصیلان دانشگاهی بیکار گفت: باید نظام آموزشی آموزش و پرورش اصلاح شود تا دانشگاه هم اصلاح شود.

0

به گزارش گاج مگ، به نقل از خبرگزاری ایسنا، احمد فلاحی در برنامۀ پرسشگر دربارۀ اینکه آیا هدایت تحصیلی در انتخاب رشتۀ بچه‌ها موثرتر است یا کنکور؟ گفت: تنها کنکور نیازمند اصلاح نیست بلکه نظام آموزشی نیاز به اصلاح دارد، همچنین رویکردی که در کل جامعه وجود دارد.

وی افزود: باید دید انگیزه‌ها چیست که اکثر داوطلبان کنکور به سمت رشته تجربی می‌روند؟

باید فرهنگسازی کنیم که دانشگاه‌های نسل چهارم دارد روی کار می‌آید و دانش‌های تئوری اشباع شده است. پزشک بیش از ظرفیت داریم. امروز باید به سمت دانش‌های کاربردی چون فنی برویم و نگاه ما بر توسعۀ دانشگاه فنی و حرفه‌ای باشد که دانشجوی ما مستقیم وارد کار شود.

وی با اشاره به شمار قابل توجه فارغ‌التحصیلان دانشگاهی بیکار گفت: باید نظام آموزشی آموزش و پرورش اصلاح شود تا دانشگاه هم اصلاح شود.

وی در واکنش به اینکه شمار شرکت‌کنندگان کنکور سراسری در گروه تجربی نسبت به کل داوطلبان، ۶۴ درصد است گفت:

یک زمانی فرهنگ‌سازی می‌شد دانش‌آموزان ما به دانش‌سراها می‌رفتد و در زمانی به سمت رشته تجربی.

دانشجویانی هم داریم که ترم اول و دوم تغییر رشته می‌دهند. دنبال مقصر نمی‌گردیم دنبال اصلاح نظام آموزشی هستیم. نقش خانواده هم موثر است؛ خانواده اجبار می‌کند و دانشجو مدرک کارشناسی گرفته بدون آنکه میل و رغبتی به آن داشته باشد.

فلاحی تاکید کرد: وقتی در آموزش و پرورش تحول ایجاد شود و ریل‌گذاری صحیح از آموزش و پرورش انجام شود اثرش را در آموزش عالی هم می‌گذارد.

کنکور سنجش علمی دقیقی نیست؛ چه طور دانش‌آموز نمونه دبیرستان، در کنکور مشکل پیدا می‌کند؟ نوع برگزاری کنکور مشکل دارد و باید این ریل‌گذاری را اصلاح کنیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.