والدین بخوانند؛ تاثیر مطالعه بر کودکان پیش دبستانی

0

در طول دوران پیش‌دبستانی، مغز کودکان به سرعت در حال توسعه است و تلاش می‌کند تا اطلاعات جدیدی در مورد جهان به دست آورد.

کتاب خواندن برای کودکان بخش مهمی از رشد شناختی آنان به حساب آمده و کمک می‌کند تا آنها مهارت‌های سوادآموزی را که شامل توانایی خواندن، نوشتن و آموختن می‌شود، بهتر بیاموزند.

کتاب خواندن برای کودکان علاوه بر کمک به آموختن خواندن و نوشتن، می‌تواند درس‌های ارزنده‌ای درباره مهارت‌های اجتماعی مانند نحوه تعامل و ارتباط با دیگران برای آنها فراهم کند. کتاب‌هایی درباره فصل‌ها، کشورها یا حیوانات اهلی می‌تواند اطلاعات ارزشمندی درباره آنچه در دنیا و طبیعت می‌گذرد، به بچه‌ها بیاموزد.

در نهایت کودکانی که قبل از شروع مدرسه، یعنی در سنین ۳ تا ۶ سالگی برایشان کتاب خوانده می‌شود علاوه بر گسترش اطلاعات و دانسته‌هایشان، پیوندهای قوی‌تری با والدین خود تجربه می‌کنند و بعدها در سنین بالاتر نیز با آنها رابطه صمیمی‌تری خواهند داشت.

کودکانی که قبل از مدرسه توانایی خواندن را (هرچند ابتدایی) می‌آموزند، بیشتر از مدرسه لذت می‌برند و موفقیت‌تر هستند.

آکادمی بیماری‌های کودکان آمریکا به دنبال نتایج این تحقیقات، در سال ۲۰۱۴  یک بیانیه صادر کرد. آنها پیشنهاد کردند تا والدین از هنگام تولد برای کودکان خود کتاب بخوانند و مهدکودک‌ها نیز کتاب خواندن را برای کودکان در برنامه کلاسی خود قرار دهند.

والدین بخوانند؛ تاتثیر مطالعه بر کودکان پیش دبستانی
والدین بخوانند؛ تاثیر مطالعه بر کودکان پیش دبستانی

برخی از والدین ممکن است نگران این موضوع باشند که آیا کتاب‌هایی که برای کودکان خود می‌خوانند، مناسب است؟ والدین می‌توانند مطمئن باشند که مهم‌ترین کاری که باید در این‌باره انجام دهند، عادت دادن کودکان به مطالعه به عنوان یک تجربه لذت‌بخش است.

پیشنهاد می‌شود این مطلب را نیز بخوانید: ۱۰ راهکار برای والدین در کمک به نوشتن تکالیف مدرسه

نکاتی درباره عادت دادن کودکان به مطالعه

  • مطالعه باید یک فرآیند ادامه‌دار باشد؛ مهم نیست که مدت زمان کمی به طول بینجامد، راز تأثیرگذاری آن در ادامه‌دار بودن است. خواندن یک داستان ۳ دقیقه‌ای در هر شب  به کودک شما کمک می‌کند تا چیزهای زیادی بیاموزد.
  • خواندن باید سرگرم‌کننده باشد؛ تا زمانی خواندن داستان را ادامه بدهید که فرزندتان همچنان به گوش دادن راغب است؛ لازم نیست حتما داستان را به پایان برسانید.
  • بگذارید فرزندتان کتاب را انتخاب کند، حتی اگر یک کتاب را بارها و بارها بخوانید.
  • از کودک خود بخواهید تا در خواندن کتابی که آن را می‌شناسد (بارها آن‌ را خوانده است) به شما کمک کند؛ ممکن است فرزند شما قسمت‌هایی از کتابی  را که چندین بار خوانده‌اید، به خاطر سپرده باشد.
  • کتاب‌های کودک عموما مصور هستند، بهتر است هنگامی که برای فرزند خود داستان می‌خوانید به تصاویر اشاره کنید و از کودک خود بپرسید او درباره تصاویر چه فکر می‌کند، یا در ادامه داستان چه اتفاقی می‌افتد.
  • اگرچه ممکن است خواندن کتاب تکراری به نظر شما چندان جالب به نظر نرسد، اما بچه‌ها شنیدن داستان‌های تکراری را دوست دارند و با شنیدن آن، مهارت‌‎های زبانی خود را می‌سازند.

کتاب مورد نیاز کودکم را از کجا تهیه کنم؟

منابع زیادی برای کمک به شما و کودکتان وجود دارد؛ لیست‌های پیشنهادی منتشر شده توسط گاج‌مگ که به شما ارائه می‌شود، می‌تواند گزینه خوبی برای مطالعه باشد.

 متخصصان و پزشکان کودک، کتاب‌‌های خاصی را برای مطالعه با کودکان پیشنهاد می‌کنند، این کتاب‌ها نیز مفید هستند.

در جلسات اولیا و مربیان ممکن است کتاب‌‌های خوبی معرفی شود. همینطور می‌توانید از مربیان پیش دبستانی فرزندتان بخواهید تا کتاب‌های مناسبی را برای مطالعه در منزل به شما معرفی کنند.

همچنین فروشگاه اینترنتی گاج مارکت انواع کتاب‌های مناسب برای پیش‌‎دبستانی‌ها از جمله کتاب‌های داستان کودک، کتاب‌های آمادگی برای پیش‌ دبستانی‌ها، داستان‌های مصور برای داستان‌گویی برای کودکان را همراه با تخفیف‌های ویژه، ارائه می‌دهد.

منبع: JAMA network 

خرید کتاب‌‌های «پیش دبستانی» از گاج مارکت

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.