پایگاه محتوای توان‌بخشی در آموزش و پرورش استثنایی ایجاد می‌شود

معاون برنامه‌ریزی آموزشی و توان‌بخشی آموزش و پرورش استثنایی گفت: پایگاه جامع محتواهای آموزشی و توانبخشی در سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور ایجاد می‌شود.

0

به گزارش گاج مگ، از روابط عمومی سازمان آموزش و پرورش استثنایی، مجید هداوند اظهار داشت: تا به حال محتوای آموزشی توسط معلمان در مدرسه، خانه و هر جایی که مناسب می‌دیدند و به اشکال مختلف انجام می‌شد اما پویش تولید محتوای آموزشی و توان‌بخشی را با هدف یکپارچه‌سازی محتواها و استاندارد کردن همۀ محتواهایی که معلمان و همکاران توان‌بخشی در این مدت تولید کرده‌اند، راه انداخته‌ایم تا پایگاه جامعی را از محتواهای آموزشی در سازمان آموزش و پرورش استثنایی داشته‌باشیم.

وی افزود: همچنین با توجه به این که حدود ۴۰ درصد دانش‌آموزان ما نتوانسته‌اند از شبکه شاد استفاده کنند، تصمیم بر این شد که پنج استودیو ضبط صدا و فیلم‌های آموزشی را با همکاری استان‌هایی که در این قضیه فعالیت‌های خوبی داشته‌اند، راه‌اندازی کنیم.

هداوند گفت: در شهر تهران استودیوی اشاره را جهت تهیه فیلم‌های آموزشی گروه آسیب دیده شنوایی و هم استودیو ضبط صدا را برای تهیۀ فایل‌های صوتی کتب درسی گروه آسیب دیده‌بینایی داشتیم. در سمنان جهت همکاران گروه کم‌توان ذهنی فیلم‌های آموزشی تهیه می‌شود، در خراسان‌رضوی جهت گروه طیف اوتیسم و در خود سازمان مرکزی نیز برای سایر گروه‌های دانش آموزان استثنایی دنبال تهیه محتواهای استاندارد هستیم.

وی با بیان اینکه از استان هایی که قبلا در فضای مجازی آثار خوبی را تولید کرده‌بودند، خواستیم که این آثار را به سازمان ارسال کنند، اظهار داشت: این آثار پس از بررسی کارگروه تخصصی تدریس‌های برتر انتخاب و در پایگاه جامع از آن‌ها استفاده می‌شود و حتی آن‌ها در سایت سازمان بارگذاری خواهند شد تا دانش‌آموزانی که دسترسی نداشته‌اند توسط معلمان یا مدیران خود به این فایل‌ها دسترسی پیدا کنند.

هداوند افزود: این محتواها به شکل لوح فشرده یا بستۀ مکتوب یا تکالیف دیگر به دانش‌آموزان به صورت هفتگی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی تحویل می‌شود و اولیا هم توجیه می‌شوند تا این دانش‌آموزان هم از چرخۀ آموزش جدا نشوند.

وی در خصوص دانش‌آموزانی که به اینترنت دسترسی نداشته‌اند، اظهار داشت: دانش‌آموزانی که برای دسترسی به شبکۀ شاد وسایل ارتباطی لازم را ندارند حدود ۳۲ هزار نفر هستند. در حال بررسی هستیم که اگر ممکن باشد با مشارکت خیرین، سازمان استثنایی و سایر دستگاه‌ها و نهادهایی که می‌توانند کمک کنند، اقداماتی را در بلندمدت برای این دانش‌آموزان انجام دهیم تا عدالت آموزشی رعایت و دسترسی این دانش‌آموزان هم به فضای مجازی ایجاد شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.