چگونه انگیزه خود را در سال کنکور حفظ کنیم؟

0

چگونه انگیزه خود را در سال کنکور حفظ کنیم؟

انگیزه موضوعیه که باید تو سال کنکور در خودمون حفظ کنیم و مانع از پایین اومدن اون بشیم.
قطعا همه‌ ما شنیدیم داستان کنکور کسانی رو که در طول سال بسیار موفق عمل کردن و آزمون‌های آزمایشی رو به خوبی پشت سر گذاشتن و حتی پیش‌بینی‌های خیلی مثبتی دربارشون توسط مشاوران و استادان شده، ولی در کنکور نتونستن موفق بشن.این اتفاق تلخ ممکنه برای همه بیفته پس بهتره از همین الان پیشگیری رو در خودمون شروع کنیم؛ در ادامه مطلب راهکارهایی برای اینکه “چگونه انگیزه خودمون رو در سال کنکور حفظ کنیم ؟ ” براتون ارائه میدیم.

۱- سعی کنید متعادل درس بخونید

حتما همتون تا به امروز روزهایی رو پشت سر گذاشتین که خیلی پر انرژی بودین و از حداکثر توانتون و حتی خیلی بیشتر برای درس خوندن استفاده کردین؛ اینکه در طول یک روز خیلی انرژی و انگیزه داشته باشین خیلی خوبه ولی سعی کنید انرژیتون رو کنترل و تقسیم‌بندی کنین.

برای مثال برای یک روز هیجان‌زده نشین و ساعت مطالعه‌تون رو به بالای ۱۰ ساعت برسونید.(مختص اون دسته از داوطلبانی که مدرسه یا آموزشگاه میرن). در مقابل تو روزهای بعدی به دلیل خستگی یا خوب استراحت نکردن، هیچ انرژی‌ای نداشته باشین و بخش قابل توجهی از زمان مطالعه مفیدتون رو تو‌ی اون روز از دست بدین. البته اینکه یک روز شما تلف بشه از جمله کمترین آسیب‌هاست و حتی با ادامه وضع ممکنه شما بـــِــبـــُــرین و در طول سال از جایی به بعد دیگه نتونین اصلا درس بخونید!

۲- در خودتون ایجاد انگیزه کنید

هر وقت دچار افت انگیزه شدید در خودتون انگیزه به‌وجود بیارید. چند نمونه از راهکارهای پیشنهادی رو برای ایجاد انگیزه  مثال می‌زنم:

  • خودتون رو در جایگاهی که می‌خواهید بهش برسید، تصور کنید. مثلا برای دقایقی چشماتون رو ببندید و خودتون رو تو لباس پزشک، مهندس، قاضی و هر چیزی که هدف‌تون هست، ببینید. قطعا حس خیلی خوبی پیدا خواهید کرد.
  • گاهی یک آهنگ، ویدئو یا جمله انگیزشی می‌تونه تأثیر زیادی روی انسان داشته باشه، حتما در لابه‌لای چرخیدن در فضای مجازی به این محتواها هم سر بزنید.
  • استراحت رو فراموش نکنید. هرجا خسته شدین استراحت کنید و بعد از مدتی، به کار و درستون برگردید. اجازه ندید خوندن یک موضوع براتون یکنواخت بشه.
  • درسی رو که بهش علاقه‌مندید، بخونید! وقتی در میانه یک درس احساس بی‌حوصلگی و بی‌انگیزگی کردین کمی استراحت کنید، اون درس رو کنار بگذارین و با درسی که نسبت بهش حس مثبتی دارید، ادامه بدین و بعد از برگشت روحیتون درس قبلی رو ادامه بدید.
  • در زمان‌های استراحت‌تون کارهایی که دوس دارید انجام داده و ذهن‌تون رو از مطالب درسی و آزمون یا هر چیزی راجع به اون خالی کنید.

۳- مقایسه ممنوع

هرگز خودتون رو با هیچ کدوم از دوستان، همکلاسی‌ها، همسایه‌ها و هیچ‌کس دیگه‌ مقایسه نکنید! مقایسه کردن دقیقا همه‌ پتانسیل‌های لازم برای نابودی انگیزه، آرامش، انرژی و اهداف‌تون رو داره! همواره سعی کنید بهترین خودتون باشین و نسبت به چیزی که در مرحله قبلی بودید، پیشرفت کنید.

خرید کتاب کمک درسی از گاج مارکت

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.