چگونه در شرایط خاص درس بخوانیم

یکی از بزرگ‌ترین موانع درس خواندن داوطلبانی که در دوران آمادگی برای آزمون سراسری دچار مشکل و مصیبت بزرگی می‌شوند، این است که از شرایط موجود خشمگین هستند و حاضر نیستند که شرایط و وضعیت خود را بپذیرند.

0

ویروس کرونا و فراگیری آن در سر تا سر کشور، باعث شد که، علاوه بر فشار روحی بسیار روی داوطلبان آزمون‌های مختلف، به خصوص آزمون سراسری، برخی از آن‌ها حتی از حداقل امکانات لازم نیز، بی‌بهره بمانند؛ تا جایی که آمادگی روحی و روانی لازم را برای مطالعه نداشته باشند. با این همه، مشخص است که داوطلبان عزیز آزمون سراسری، لازم است که آمادگی روحی لازم را برای شرکت در این آزمون سرنوشت‌ساز و همچنین امکان مطالعۀ کتاب‌های درسی خود داشته باشند تا بتوانند با بهترین شرایط ممکن شرکت کنند.

در این مقاله، راهکارهایی برای آمادگی هر چه بیش‌تر این دسته از عزیزان ارائه می‌شود:
خشمگین نباشید

یکی از بزرگ‌ترین موانع درس خواندن داوطلبانی که در دوران آمادگی برای آزمون سراسری دچار مشکل و مصیبت بزرگی می‌شوند، این است که از شرایط موجود خشمگین هستند و حاضر نیستند که شرایط و وضعیت خود را بپذیرند؛ در نتیجه، نمی‌توانند با توجه به شرایط موجود، بهترین راهکار را بیابند.

این دسته از عزیزان باید توجه داشته باشند که هر چند اظهار ناراحتی و خشم در روزهای اول، یک حادثۀ طبیعی است، اما بعد از گذشت مدتی، احساسات برانگیخته هیچ کمکی به فرد نمی‌کند و فقط فرد را در گذشته نگه می‌دارد و موجب می‌شود که وی نتواند برای آینده، برنامه‌ای درست، منطقی و منطبق با شرایط موجود، پیدا کند.

شاید تصور می‌کنید که موقعیت شما خیلی خاص است و راهی جز اظهار خشم یا ناراحتی ندارید. باید گفت که واقعیت جز این است. اگر احساسات هیجانی خود را کنار بگذارید، آن وقت ذهن شما برای یافتن راه‌های خلاقانه، که گاه بسیار ساده و قابل دسترس هم هستند، باز خواهد شد. اگر شما شرایط خود را بپذیرید و با خودتان و هستی سر ناسازگاری نداشته باشید، خواهید دید که کائنات به یاری شما می‌آیند تا شما از امکانات موجود، بهترین بهره‌برداری را بکنید.

بگذارید یک مثال ساده بزنیم: آیا تا کنون برایتان پیش آمده است که وسیله یا مدرک مهمی را در زمانی که به آن نیاز دارید گم کرده باشید و با کلافگی و نگرانی به دنبال آن بگردید؟

در این مواقع، حین آن که همه جا را دنبال آن می‌گردید، ذهن شما درگیر نتیجه گم کردن آن وسیله یا مدرک است و گاه اصلا جایی را که می‌گردید، نمی‌بینید! همین طور که می‌گردید، به خودتان یا افراد دیگری که آن‌ها را در به وجود آمدن این مشکل مقصر می‌دانید، بد و بیراه می‌‌گویید و خودتان را بسیار بدشانس می‌دانید. در همین حین، یکی از نزدیکانتان به یاری شما می‌آید و همان وسیله را به راحتی برایتان پیدا می‌کند؛ آن هم در جایی که مقابل دیدگان شما بود و حتی چند بار همان منطقه را جست‌ و جو کردید، اما وسیلۀ مورد نظر را در آنجا نیافتید!  فکر می‌کنید که چه اتفاقی افتاده است؟ چرا شما چند بار دور خودتان گشتید و آن وسیله را پیدا نکردید.

، اما برای مثال، مادرتان در عرض چند دقیقه همان وسیله را برایتان پیدا کرد؟ آیا جز این است که ذهن شما آن قدر درگیر گذشته یا آینده بوده است که نتوانسته آن چه را که همان زمان می‌دیده است، تجزیه و تحلیل کند و متوجه آن شود؟ آیا جز این است که چون شما ذهن آرامی نداشتید، متوجه اطراف و اکناف خود نشدید؟ این روزها اگر بخواهید با خشم و ناراحتی به دنبال راهکاری برای درس خواندن و آمادگی برای کنکور بگردید، شرایط شما شبیه همان زمانی است که وسیله‌ای را که در نزدیکی شماست، پیدا نمی‌کردید و با کلافگی، خود را در بدترین موقعیت تصور می‌کردید.

پیشنهاد گاج مگ: در ایام امتحانات چگونه برای آمادگی در آزمون سراسری مطالعه کنیم؟
گروه‌های درسی تشکیل دهید

شما تنها داوطلبی نیستید که با مشکلات ناشی از گسترش ویروس کرونا در جامعه، دست و پنجه نرم می‌کنید و تحت فشار هستید. دوستان و همکلاسی‌هایتان نیز شرایطی مشابه با شما دارند؛ دانش‌آموزانی که هرکدام در یک درس توانمند هستند بنابراین، از توانایی‌های هم بهره ببرید و در گروه‌های درسی (که به صورت اینترنتی تشکیل می‌دهید) به یاری هم برخیزید. مطالعۀ گروهی اینترنتی که در آن، اعضای گروه با جدیت برای پیشرفت همدیگر تلاش کنند، می‌تواند در موفقیت تمامی اعضا (چه افراد قوی و چه ضعیف) مؤثر واقع شود.

مأیوس نباشید

درست است که حدود یک ماه و چند روز تا زمان برگزاری آزمون سراسری، بیش‌تر باقی نمانده‌است، اما هیچ وقت مأیوس نشوید و مطمئن باشید که در همین زمان اندک نیز، اگر بخواهید و عزمتان را جزم کنید، می‌توانید سطح علمی خود را به خوبی ارتقا ببخشید. این که شما دست روی دست بگذارید و آه بکشید، هیچ کمکی به شما نخواهد کرد و تنها فایده‌اش این است که اگر رتبۀ خوبی کسب نکردید، می‌توانید تقصیر را گردن طبیعت، وضعیت بهداشتی جامعه، شرایط و…. بیندازید، به قول معروف عذاب وجدان نداشته باشید. اما در نتیجۀ کارتان، هیچگونه تأثیری نخواهد گذاشت؛ پس به جای آن که دست زیر چانه بگذارید و غصه بخورید، دستی به زانو بگیرید، برخیزید و از پیروزی خود بر سختی‌ها و مشکلات، لذت ببرید.


منبع: پیک سنجش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.