چگونه ساعت مطالعه خود را افزایش دهیم؟

12
 • چگونه ساعت مطالعه خود را افزایش دهیم؟

شما کنکوری‌های عزیز در روزهایی که به مدرسه می­‌روید باید به طورمتوسط ، ۶ الی ۷ ساعت و در روزهای تعطیل، ۸ الی ۱۲ ساعت مطالعه داشته باشید، البته قطعا همه شما نمی‌توانید به این شکل مطالعه داشته باشید اما می‌توانید از حداکثر توان خود برای توسعه زمان بندی استفاده کنید.

چگونه ساعت مطالعه خود را افزایش دهیم؟

برای اینکه برنامه‌ای برای  افزایش ساعت مطالعه خود داشته باشید، باید چندین مورد را در نظر داشته و اینکه نگرانی و استرس بی مورد را از خود دور کنید و با اعتماد به نفس ساعت مطالعه خود را تدریجی، اما برنامه ریزی شده و منظم افزایش دهید.

به‌طور مثال ابتدا ۴ ساعت را به ۴/۳۰ ،سپس ۵ و به همین صورت ادامه دهید تا به میزان مطلوب و دلخواه خود برسید. در اینصورت هم خستگی سمت شما نخواهد آمد و هم  شما انگیزه مضاعف برای افزایش ساعت مطالعه خواهید داشت. دقت کنید که افزایش ساعت مطالعه به خودی خود نمی‌تواند موثر باشد، شما شاید بتوانید روزی ۱۵ ساعت مطالعه کنید، اما فقط ۲ ساعت آن مفید باشد. باید کیفیت مطالعه را در نظر بگیرید و کاملا رها از افکار جانبی و با تمرکز خالص به مطالعه مشغول شوید.

 • نحوه توسعه زمان بندی برنامه درسی

باید اهداف خود را کاملا مشخص کنید نه زیاد از دور از انتظارات خود برنامه ریزی کنید و نه اینکه خیلی آسان نسبت به آن سهل‌انگاری کنید. باید یک دید کلی از وضعیت درس خواندن خود داشته باشید؛ یعنی اینکه چه ساعتی بیشتر درس می‌خوانید چرا که برخی از افراد ترجیح می‌دهند تا بیشتر صبح‌ها مطالعه داشته باشند و برخی دیگر بالعکس.

البته از نظر علمی ثابت شده که مطالعه صبحگاهی بسیار موثر است و اگر شما در روزهای تعطیل بخواهید مطالعه داشته باشید، باید زمان بندی شما از ساعت ۶ صبح تا ۱۲ ظهر باشد و در این ساعات بیشتر دروس اختصاصی را جای دهید.

چگونه ساعت مطالعه خود را افزایش دهیم؟

 • برنامه‌ریزی داشته باشید

قبل از شروع درس خواندن برای خود تعیین کنید که امروز قرار است دقیقا چه دروس و مباحثی را مطالعه کنید. در ساعات اولیه مطالعه دروس مهم‌تر و سخت‌تر را جای دهید، زیرا در این ساعات انرژی بیشتری دارید و ذهن شما آمادگی و شادابی بیشتری دارد.

 

 • بررسی علایق خود

به طور مثال برای هر درسی که در برنامه دارید یک ساعت و چهل دقیقه وقت مطالعه بذارید، بعد ۱۲ دقیقه استراحت داشته باشید، البته شما باید برای هر درسی زمان‌بندی خاصی را اختصاص بدهید چرا که مطمئناً دروس اختصاصی زمان بیشتری می‌طلبند. یعنی وقتی شما تصمیم به افزایش ساعت مطالعه می‌کنید بهتر است از دروسی که مورد علاقه شما هستند، شروع کنید، دراینصورت اشتیاق شما برای مطالعه آن درس بیشتر خواهد بود.

اگر در برنامه‌ریزی و زمانبندی مشکل دارید می‌توانید به مشاورین که در مدرسه حضور دارند مراجعه کرده البته قبل از آن نقاط قوت خود را مشخص کنید تا نسبت به آن برنامه‌ریزی صورت گیرد.

چگونه ساعت مطالعه خود را افزایش دهیم؟

 • تمرین تمرکز کنید

برای اینکه مدت زمان تمرکز خود را افزایش دهید باید تمرین داشته باشید، به طور مثال با ۴۰ دقیقه شروع کنید یعنی اینکه تمامی عوامل حواس‌پرتی را حذف کنید و با تمام توان خود را موظف کنید که در این ۴۰ دقیقه نباید حواستان پرت شود و از درس خواندن دور شوید.

 • خود باوری

باید برای خودتان انرژی مثبت زیادی قائل باشید، افزایش ساعت مطالعه مستلزم روحیه‌ای بالا است. توصیه می‌کنیم در برنامه‌ریزی خود هر روز هر میزانی که افزایش ساعت مطالعه داشتید، یک نمودار تهیه کنید و بر روی آن مشخص کنید که امروز  چقد پیشرفت زمانی داشته‌اید. روزهای آتی نیز  به همین صورت ادامه دهید، به این شکل شما ترغیب و تشویق می‌شوید تا زمان مطالعه خود را به حداکثر برسانید.

به خودتان ایمان داشته باشید؛ هر کاری امکان پذیر است، مثبت اندیشی یکی از این کلیدهای موفقیت را تشکیل می دهد چراکه خود باوری یعنی پذیرش خود ، قبول واقعیت ها ،کنار گذاشتن تردیدها و دودلی و در نهایت تسلط بر خود.

چگونه ساعت مطالعه خود را افزایش دهیم؟

 • ارزش متقابل برای تمام دروس

در افزایش ساعت مطالعه تقارن برای دروس ایجاد نکنید؛ قطعاً تعادل درصد در کنکور بسیار مهم است لطفا تنها تقارنی که در نظر می‌گیرید،  فقط عمومی یا تخصصی بودن دروس باشد و در بین دروس  مثلا شیمی و زیست تفاوت زمان بندی زیادی ایجاد نکنید (یعنی اگر مدت زمان مطالعه درس زیست را یک ساعت و چهل دقیقه در نظر گرفته‌اید برای درس شیمی یک ساعت و بیست دقیقه وقت بگذارید) زیرا در این‌صورت امکان دارد با وقت بیش از حد گذاشتن برای برخی دروس، خود را از آنها دلزده کنید.

 • استرس و از دست دادن زمان

توجه داشته باشید از موبایل برای زمان گرفتن استفاده نکنید، زیرا در اینصورت وسوسه خواهید شد تا از برنامه‌های گوشی موبایل خود استفاده کنید، بهتر است زمان‌سنجی تهیه کنید تا زمان بندی دقیقی داشته باشید.

در حین درس خواندن مدام زمان‌سنج  را نگاه نکنید، زیرا باعث ایجاد استرس در شما می‌شود که اثراتی منفی به دنبال خواهد داشت. باید تمرکز خود را حفظ کنید و بدون توجه به کرنومتر مطالعه کنید. زمان‌سنج را هم روی هر تایمی که تعیین شده تنظیم کنید و هنگامیکه تایم تعیین شده به پایان رسید، به استراحت بپردازید.

چگونه ساعت مطالعه خود را افزایش دهیم؟

 • مکان مطالعه

اگر فکر می‌کنید با تغییر مکان درس‌خواندن امکان افزایش بازدهی و ساعت درس‌خواندن شما می‌شود، حتما این کار را انجام دهید. شاید در یک مکانی مثل کتابخانه‌ها با سکوت مطلق و یا تعویض اتاقتان ساعت و کیفیت درس‌ خواندن‌تان افزایش یابد.

 • خواب کافی

شنیده می‌شود برخی افراد در کنار افزایش ساعت مطالعه، از مدت زمان خواب خود کاسته‌اند و به رتبه برتر رسیده‌اند؛ این افراد منظورشان این نیست که خواب طبیعی خود را برهم زده‌اند، بلکه منظورشان کاهش خواب مفرط است. شما برای اینکه بهترین عملکرد را داشته باشید باید خواب منظم و کافی داشته باشید، سر وقت بخوابید و سر وقت بیدارشوید، شادابی و نشاط از مهمترین عوامل در زمینه افزایش ساعت مطالعه می‌باشد.

نکته مهمی که باید مد نطر داشته باشید این است که هرگز ساعات بیداری خود را با خوردن بیش از حد قهوه و یا نوشیدنی‌های انرژی‌‌زا و کارهایی از این قبیل افزایش ندهید.

چگونه ساعت مطالعه خود را افزایش دهیم؟

علاوه بر این در حین افزایش مطالعه خود، افکارتان را مشغول به این موضوع که با افزایش ساعت مطالعه‌تان امکان دارد چقدر رتبه کنکورتان تغییر می‌کند و مسائلی از این دست نکنید، بلکه کاملا با آرامش و انگیزه طبق برنامه‌ریزی جلو بروید.

 

خرید کتاب های کمک درسی از گاج مارکت

 

12 نظرات
 1. محمدحسین می گوید

  عالی بود خانوم قدس😍🙊

  1. نگین قدس می گوید

   سلام دوست عزیز
   ممنون از همراهیتون

 2. دانیال می گوید

  بسیار عالی

  1. نگین قدس می گوید

   سلام دوست عزیز
   ممنون از همراهیتون

 3. یوسف می گوید

  سلام لطفا دوباره تخفیف ۵۵ درصدی بزارین

 4. Mohammad می گوید

  سلام خیلی آموزنده بود واقعا به درد میخوره این روش فقط اگه میشه لطف کنین از روش های درس خوندن تو دانشگاهم مطلب بزارین تا با دانشگاهم آشنا بشیم ممنون🙏

  1. نگین قدس می گوید

   سلام دوست عزیز
   گاج مگ رو دنبال کنید حتما در این رابطه براتون مطالب مفیدی خواهیم گذاشت

 5. علی می گوید

  واقعا عالی وکاربردی بی نهایت ممنون ازچنین مقاله هایی درآینده منتظرسایرمطالب مشاوره ای عالی ترازشماهستیم

  1. نگین قدس می گوید

   سلام دوست عزیز
   ممنون از لطف و همراهیتون

 6. Hany می گوید

  سلام من ی دانش اموز پایه ی دهم تجربی هستم و خیلی برای کنکور و امتحان های مدرسه استرس دادم و حس میکنم ک بشدت افت تحصیلی دارم من پارسال نمراتم خیلی خوب بود و استرس هم نداشتم اما الان برای ی پرسش ساده هم بشدت استرس دارم و همین زمان مطالعه ی من رو پایین اورده شما میگید من چی کار کنم؟:((

  1. یاسمن سلطانی می گوید

   سلام دوست گاجی؛

   برای دریافت مشاوره رایگان تحصیلی با شماره ۶۴۲۰-۰۲۱ تماس بگیرید

 7. علی می گوید

  ممنون خانم قدس
  مطالبتون واقعا عالیه
  بازم تشکر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.