چگونه هنگام مطالعه تمرکز حواس داشته باشیم؟!

اکر مطالعه در شما مشغلۀ ذهنی ایجاد کند، فکر شما درگیر مسائل دیگر نمی‌شود و به اصطلاح حواستان پرت نخواهد شد. بدون تمرکز،حواس یادگیری شما کاهش می‌یابد و مطالعه شما مثمرثمر نخواهد بود. در این مطلب چند نکته برای تمرکز در هنگام مطالعه به شما ارائه می‌دهیم.

0
زیر مطالب مهم خط بکشید

یکی از کارهایی که تمرکز حواس را حین مطالعه بالا می‌برد خط کشیدن زیر نکات مهم کتاب درسی است که این عمل برای خیلی از ما یک عادت است. اگرچه باید در نظر داشته باشیم شلوغی کتاب خود عاملی است که مانع از تمرکز می‌شود و خط کشیدن زیر جملات و نکات کلیدی باید در حد اعتدال باشد.

داشتن علاقه به مطالعه

اگر مطالعه خود را با اشتیاق و انگیزه انجام دهیم تمرکز حواس ما حین مطالعه بالا میرود و برای دستیابی به انگیزه و اشتیاق باید به هدف و آرمانی که برای خود تعیین کرده‌ایم فکر کنیم و با فکر کردن به آن انگیزه خود را تقویت کنیم.

تعیین زمان خاص برای مطالعه

یک راه افزایش تمرکز حواس مطالعه در ساعات مناسب است که برای هر فرد اختصاصی است و هر فرد با شناختی که از خود دارد بهترین زمان مطالعاتی خود را تعیین میکند. یکی از نکانی که همواره توصیه میشود مطالعه دروس خاص در ساعات خاصی از روز است، برای مثال اگر عادت به شروع مطالعه با زیست را دارید این عادت تمرکز حواس شما را بالا میبرد پس سعیتان بر آن باشد که مطالعه دروس را در ساعات خاصی از روز که به آن عادت کرده‌اید انجام دهید.

تعیین مکان خاص برای مطالعه

مکان مطالعه نیز باید یک مکان ثابت و همیشگی و به دور از شلوغی باید، مکانی آرام و ساده که عوامل پراکندگی ذهن در این مکان در کمترین میزان ممکن باشد سعی کنید کتب را در اطراف خود به طور نامنظم پخش نکنید که این خود عامی بر عدم تمرکز است و همواره پس از مطالعه دروس آنها به‌طور منظم در جای خود قرار دهید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.