کنکور سراسری با رعایت پروتکل‌ های بهداشتی برگزار می‌ شود

غلامی گفت: کنکور سراسری همانند کنکور کارشناسی ارشد و دکتری با رعایت بیشتر پروتکل‌های بهداشتی برگزار می‌شود.

0

به گزارش گاج مگ، به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، منصور غلامی، وزیر علوم تحقیقات و فناوری در نشست خبری که به صورت مجازی به مناسبت روز خبرنگار برگزار شد، ضمن تبریک عید غدیر خم و روز خبرنگار گفت: خبرنگاران با تلاش مستمر در حیطۀ اطلاع‌رسانی، بخشی از خانوادۀ وزارت علوم محسوب می‌شوند.

غلامی اظهار کرد: حرفه خبرنگاری حساس، پر زحمت، پر مشقت و در بعضی از شرایط پر ریسک و خطر است.

وزیر علوم ادامه داد: این روزها فضای جامعه در حوزۀ آموزش عالی بیشتر دربارۀ آزمون های سراسری بحث است. خوشبختانه کنکور کارشناسی ارشد و دکتری با تمام نقدها و تائیدهای مراجع ذی ربط برگزار شد، بر این اساس کنکور سراسری هم با رعایت بیشتر پروتکل‌های بهداشتی برگزار می‌شود.

هیچ مشکلی برای داوطلبان کنکور سراسری پیش نخواهد آمد

او تاکید کرد: تلاش می‌کنیم کنکور سراسری را با رعایت پروتکل‌ها اجرا کنیم و داوطلبان و خانواده‌های آن‌ها مطمئن باشند که سلامت آن‌ها همانند سلامت فرزندانمان برای ما مهم است و همانند فرزندان خود نگران سلامتی آن‌ها هستیم. برنامه‌ریزی طوری خواهد بود که هیچ مشکلی برای داوطلبان کنکور سراسری پیش نخواهد آمد. تجربیات خوبی با برگزارکردن کنکور ارشد و دکتری در اختیار عوامل اجرایی قرار گرفته و این تجربیات به بهبود شرایط کمک می‌کند. ارزیابی از پروتکل‌ها را از وزارت بهداشت ابلاغ می‌شود و خودش هم بر اجرای آن نظارت می‌کند. وقتی اعلام شد که بالای ۹۰ درصد داوطلبان دکتری از پروتکل‌ها رضایت داشته اند باید به آن توجه کنیم. در آزمون بعدی هم پروتکل‌ها رعایت می‌شود.

غلامی در ادامه دربارۀ سخنان رئیس مجلس دربارۀ تعویق کنکور توضیح داد: صحبت‌های رئیس مجلس به دو بخش تقسیم می‌شود آقای قالیباف در قسمت اول صحبت‌ها تائید نسبی از برگزاری آزمون‌ها داشتند و بخش دوم صحبت‌ها هم تاکید بر این بود که در اجرای آزمون سراسری دقت بیشتری شود و شرایط به گونه‌ای باشد که اگر اجرای آزمون در روز مقرر به صلاح نبود، بر اساس نظر ستاد ملی کرونا عمل شود و وزارت علوم هم بر اساس نظر ستاد عمل کند. تصمیم‌گیری و نظر ستاد ملی مقابله با کرونا مبنای عمل باشد که وزارت علوم هم بر اساس نظر ستاد کرونا عمل می‌کند. امیدواریم بتوانیم کنکور سراسری را سر موعد مقرر برگزار کنیم و داوطلبان را در بلاتکلیفی قرار ندهیم.

او افزود: در کنکور ارشد بر اساس اعلام وزارت بهداشت  ۸۵ درصد و در کنکور دکتری ۹۱ درصد پروتکل‌های بهداشتی برگزار شد.

وزیر علوم تصریح کرد: در آزمون سراسری هم پروتکل‌ها با دقت بیشتر رعایت می‌شود. تعداد زیادی رشته و محل دانشگاهی داریم که مستقیما داوطلبان از طریق سوابق تحصیلی انتخاب می‌کنند که هیچ ضرورتی برای شرکت در کنکور سراسری برای آن‌ها نیست.

غلامی داد: داوطلبان با مراجعه به سایت سازمان سنجش می‌توانند در پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی ثبت‌نام کنند. چیزی حدود ۴۰۰ هزار نفر صندلی و محل کد رشته را دانشگاه‌ها بدون کنکور پذیرش می‌کنند، ۴۵ درصد دوره‌های شبانه هم از این طرق پذیرش می‌شوند و ۹۸ درصد از ظرفیت رشته‌های دانشگاه آزاد و غیر دولتی نیز بدون کنکور و بر اساس سوابق تحصیلی پذیرش می‌کنند.

برای حذف کنکور برنامه‌ریزی‌هایی شده است

غلامی دربارۀ ظرفیت دانشگاه‌ها و نحوۀ پذیرش دانشجویان گفت: ۹۱۲ هزار داوطلب می‌توانند در رشته محل‌های که بدون آزمون هستند، پذیرش شوند.

او با اشاره به اینکه تراکم داوطلب و رقابت در کنکور در رشته‌های پزشکی است، افزود: تراکم رقابت در ۱۰۹ هزار صندلی است که کمتر از ۱۱ درصد ظرفیت پذیرش دانشگاه‌ها را تشکیل می‌دهد. داوطلبان نگران شرکت‌نکردن در کنکور سراسری نباشند. برای حذف کنکور برنامه‌ریزی‌هایی شده است.

وزیر علوم یادآوری کرد: در خصوص بحث حذف کنکور، برنامه‌ریزی‌هایی شده که نیاز به همکاری‌های وزارت علوم و وزارت آموزش پرورش است.

سال تحصیلی دانشجویان جدید الورود ابتدای آبان شروع می‌شود

وزیر علوم توضیح داد: در برخی از رشته‌ها داوطلبان بدون نیاز به شرکت‌کردن در کنکور می‌توانند در سوابق تحصیلی شرکت و در ۱۵۰ رشته انتخاب داشته باشند. داوطلبانی که در سوابق تحصیلی شرکت کرده‌اند به همراه کسانی که در آزمون شرکت می‌کنند بعد از مشخص‌شدن نتایج آزمون و انتخاب رشته البته اگر آزمون سراسری در موعد مقرر برگزار شود، اوایل آبان ماه ثبت‌نام کنند. بر اساس شرایط موجود و فضای فعلی، احتمال دارد ترم پیش رو به صورت آموزش مجازی برگزار شود.

تغییرات در سهمیه بومی گزینی به داوطلبان کنکور سراسری ۹۹ نمی‌رسد

او دربارۀ اعتراض‌ها به بومی‌گزینی نیز گفت: فلسفه طرح و تصویب بومی‌گزینی به زمان نسبتا دوری برمی‌گردد که برخی از موارد اعتراض هنوز باقی است. برخی از دلایل تصویب طرح بومی‌گزینی مسائل و مباحث فرهنگی و رفاهی بوده است بنابراین هنوز نیاز به بحث دارد. بحث دیگر امتیاز و ضریب افراد بومی برای پذیرش در دانشگاه‌های محل سکونت بود که موجب اعتراض این داوطلبان شده بود که اظهار می‌کردند نمی‌توانند به دانشگاه‌های مطرح بروند؛ امیدواریم که این موضوع حل شود، ولی به سال تحصیلی و ورودی‌های امسال نمی‌رسد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.