یک دستگاه رباتیک جایگزین کادر درمان

محققان کرۀ جنوبی یک دستگاه جدید رباتیک "سواب" تولید کرده‌اند که می‌تواند به زودی جایگزین افرادی در کادر درمان شود که از بیماران مشکوک به "کووید-۱۹" تست می‌گیرند.

0

به گزارش گاج مگ، به نقل از خبرگزاری ایسنا، محققان کرۀ جنوبی در راستای جلوگیری از شیوع پاندمی “کووید-۱۹”، در حال توسعۀ یک دستگاه رباتیک هستند که از راه دور کنترل می‌شود و با سواب بلندی که دارد، بینی را برای انجام نمونه‌گیری برای کرونا ویروس بررسی می‌کند.

این سیستم رباتیک، شامل یک تثبیت‌ کنندۀ سر است که به بیماران اجازه می‌دهد طی انجام آزمایش به راحتی استراحت کنند.

یک جوی‌استیک و صفحه هم در دستگاه نصب شده که توسط اپراتور دستگاه، ربات را برای انجام مانورهای آزمایشی هدایت می‌کند.

همچنین یک بازخورد نیرو در جوی‌استیک وجود دارد که به اپراتور اجازه می‌دهد به منظور انجام صحیح آزمایش، عملیات اجرایی را احساس کند.

کشورهای مختلف جهان در تلاش هستند تاآزمایش‌هایی را طراحی کنند که کروناویروس را تشخیص و شناسایی ‌کند. متدوال‌ترین نوع این آزمایش‌ها، تست سواب بینی است که طی آن اعضای کادر درمان، یک سواب بلند در داخل بینی بیمار قرار می‌دهند تا به پشت گلو برسد و نمونه‌گیری را انجام دهند.

پس از قرار گرفتن در آن موقعیت، سواب برای چند ثانیه چرخش می‌یابد تا از حفرۀ بینی، سلول‌هایی را جمع‌آوری کند.

در این نوع آزمایش که در سطح جهان استاندارد اعلام شده است، نمونۀ دریافت شده به آزمایشگاه ارسال می‌شود تا از طریق DNA بیمار، مادۀ ژنتیکی کرونا ویروس شناسایی شود.

ولی متاسفانه این فرآیند، پزشکان و پرستاران را در معرض ابتلا به کووید-۱۹ قرار می‌دهد.

ولی دستگاه رباتیک توسعه داده شده توسط محققان موسسه “ماشین‌آلات و مواد کرۀ جنوبی” می‌تواند فرآیند تست سواب را بدون دخالت انسان انجام دهد.

در این فرآیند، بیمار در یک اتاق و اپراتور در اتاقی دیگر می‌نشینند تا در تماس با یکدیگر نباشند.

اپراتور با نشستن پشت یک مانیتور، دید ربات را نظارت می‌کند.

“سئو جونهو”( Seo Joon-h) از آزمایشگاه تجهیزات پزشکی مرکز تحقیقات فناوری دیگو گفت: امیدوارم این فناوری به عنوان یکی از روش‌های جمع‌آوری نمونه به صورت از راه دور در بیماران پرخطر کووید-۱۹ مورد استفاده قرار گیرد.

وی ادامه داد، انتظار می‌رود که این دستگاه در آینده برای تشخیص بیماری‌های عفونی مورد استفاده قرار گیرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.