۴۰ درصد کلاس‌ها حضوری برگزار می‌شود

0

به گزارش گاج مگ، از خبرگزاری تسنیم، محسن حاجی‌میرزایی وزیر آموزش و پرورش در برنامۀ تلویزیونی دستخط با ابراز اینکه “کرونا تأثیرات گسترده بر بخش‌های مختلف کشور داشت و در آموزش و پرورش مهم‌ترین مأموریت ما مبنی بر ارائۀ کیفی و عادلانۀ آموزش را به مخاطره انداخت”، اظهار کرد: نمی‌دانستیم تعطیلی‌ها تا چه‌زمانی ادامه دارد بنابراین باید آماده می‌شدیم چون آموزش نمی‌توانست تعطیل شود.

وی بیان کرد: در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش آمده است که این وزارتخانه باید به‌سمت آموزش الکترونیکی حرکت کند اما تا به حال این اتفاق نیفتاده بود و کرونا ما را به‌سمت آموزش الکترونیک پرتاب کرد.

وزیر آموزش و پرورش در پاسخ به این پرسش که آیا ممکن است مدارس زودتر از ۱۵ شهریور باز شود، متذکر شد: خیر. برگزاری سال تحصیلی تمهیداتی دارد و برخی کارها از بهمن سال قبل شروع می‌شود. سال تحصیلی قطعاً از ۱۵ شهریور تحت هر شرایطی شروع می‌شود اما ارائه آموزش‌ها با توجه به وضعیت قرمز، زرد و سفید خواهد بود در شرایط قرمز آموزش‌ها مجازی خواهد بود در شرایط زرد با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و حفظ فاصله‌گذاری اجتماعی دانش‌آموزان می‌توانند در مدارس حضور داشته باشند.

 

در شرایط سفید هم ۲۰درصد محتوا غیرحضوری ارائه می‌شود

حاجی‌میرزایی ادامه داد: ۴۰ درصد مدارس تعداد دانش‌آموزانشان به‌گونه‌ای است که می‌توانند با رعایت فاصله‌گذاری مدرسه را دایر کنند اما در برخی مدارس کلاس‌های درس ۳۵ تا ۴۰ دانش‌آموز دارند بنابراین باید دانش‌آموزان را به دو گروه تقسیم کرده و در روزهای زوج و فرد به مدرسه بیایند. همۀ درس‌ها باید به‌شکل حضوری و غیرحضوری ارائه شود مثلاً اگر چهار ساعت فیزیک است دو ساعت آن حضوری و دو ساعت آن غیرحضوری باشد اگر شرایط هم سفید باشد آموزش‌ها به‌صورت حضوری خواهد بود اما ۲۰ درصد از محتوا را به‌صورت غیرحضوری ارائه خواهیم کرد تا ظرفیتی که به آن وارد شدیم به بلوغ کافی برسد.

وی دربارۀ مسائل و مشکلات مدارس غیردولتی در ایام کرونا گفت: ما یک تصمیم گرفتیم و ابلاغ کردیم که نسبت به آن کنترل و مراقبت می‌کنیم تا اجرایی شود، براین اساس مدارس باید فقط به‌ازای خدماتی که ارائه کردند هزینه بگیرند. هر فعالیتی که انجام نشده باید پول آن را برگردانند، ولی این حق را به مدارس دادیم که با خانواده‌ها تفاهم کنند و ممکن است به حساب شهریۀ سال بعد دانش‌آموز منظور کنند، چون برخی از قبل پرداخت کرده بودند، این تفاهمی است که بین مدرسه و اولیای دانش‌آموزان انجام خواهد شد.

حاجی‌میرزایی بیان کرد: در چند هفتۀ گذشته ۷ مدرسه مهم تهران در شورای نظارت بر مدارس غیردولتی تهران لغو امتیاز شدند.

 

اجرای یک مهارت برای دانش‌آموزان دبیرستانی

حاجی‌میرزایی درباره اجرای سند تحول بنیادین ابراز کرد: مهم‌ترین مأموریت ما اجرای سند تحول بنیادین است طی سال‌های گذشته کارهای متنوعی توسط مسئولان آموزش و پرورش انجام شده که همگی لازم بود از جمله اهداف دوره‌های تحصیلی تدوین و تصویب شد، کاری که ما اضافه کردیم این بود وقتی از سند حرف می‌زنیم باید گفتمانی پیرامون آن شکل بگیرد. معلم، خانواده و جامعه چه‌درکی از اهداف سند تحول دارند؟ اهدافی را استخراج کردیم که می‌توانیم در مدرسه نشان دهیم طبق قانون هر دانش‌آموز شاخه نظری باید یک مهارت را فرا بگیرد البته ظرفیت در اختیار ما محدود است و اعتباری برای اجرای سند نداریم بنابراین در هر استان یک منطقه را انتخاب کردیم تا یک مهارت را به دانش‌آموزان آموزش دهیم همچنین طرح خوانا در دورۀ ابتدایی اجرا خواهد شد تا دانش‌آموزان شنیدن، خواندن و گفتن و مهارت حل مسئله و ارتباط برقرار کردن را فرا بگیرند اگر این دهه هم بگذرد و نمی‌توانیم کام جامعه را از این تحول شیرین کنیم، حالا ما نمی‌توانیم یکی یکی پدیده‌ها را تمام کنیم. باید بایستیم و این را مصمم اجرا کنیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.