نگاهی به مجموعه فیلم‌های Star Wars

0

به بهانه اکران قسمت جدید سری فیلم‌های Star Wars‌ یعنی The Last Jedi در این مقاله قصد داریم مروری بر این فیلم داشته باشم.

جنگ ستارگان فیلمی علمی تخیلی است که اولین قسمت آن در سال ۱۹۷۷ به نویسندگی و کارگردانی جورج لوکاس ساخته شد  این فیلم  بر خلاف سایر این سبک فیلم‌ها که از صحنه‌ها و مدل‌های جالب توجه ، پیشرفته و آینده نگر بهره می‌بردند، قدیمی به تصویر کشیده شده است. علاوه بر انسانها، موجودات بیگانه حتی انسان نما  در همه فیلم‌ها حضور دارند و روبات هایی هوشمند معروف به “دروید” برای خدمت به اربابان به کار گرفته شده‌اند. سفر با سرعت فراتر از نور، بین سیارات عجیب و غریب کهکشان نیز از مشخصه های این فیلم است. داستان این فیلم از جاییی شروع می‌شود که ابتدای کار به شورش متفقین کهکشانی می‌پردازد که توسط پرنسس لیا رهبری می‌شود و تلاش آن برای نابودی ایستگاه فضایی Galactic Empire، به نام  Death Star است. این نبرد زندگی کشاورزی به نام لوک اسکای‌واکر را به‌هم می‌زند چرا که به‌طور ناخواسته صاحب دو ربات می‌شود که  طرح‌های معماری سیاره‌ی مرگ را با‌ خود دارند. وقتی امپراتوری جستجوی مخربی برای ربات‌های گمشده را شروع می‌کند، اسکای‌واکر به همراهی استاد جدای و اوبی‌وان کنوبی به مأموریتی می‌رود که در آن طرح‌ها را به شورشیان متفقین بازگرداند.

فضای ساخت این فیلم تاثیر به سزایی بر فیلم‌های بعدی این ژانر داشته است از نقاط قوت جلوه‌های ویژه این سری فیلم‌ها می‌توان به جنگهای فضایی بین سفینه‌ها وایستگاه‌های فضایی اشاره کرد .

مجموع فروش اولین قسمت از مجموعه فیلم‌های جنگ ستارگان ۷۷۵ میلیون دلار بود که موفقیت آن باعث ساخت دو قسمت بعدی یعنی امپراطوری ضربه میزند (۱۹۸۰) و بازگشت جدای (۱۹۸۳) شد.

اولین قسمت جنگ ستارگان دومین فیلم پرفروش تاریخ در آمریکا و سومین فیلم پرفروش تاریخ در جهان است.

در سالهای ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۵ سه‌گانه‌ای به‌عنوان پیش‌درآمد داستان اصلی فیلم و بعد از آن سه‌گانه دیگری که دنباله‌ی آن بود ساخته شد.

محبوبیت این فیلم آنچنان بالا بود که منجر شد کتاب‌ها وکمیک‌های بسیاری بر اساس مجموعه فیلمهای جنگ ستارگان نوشته و بازی‌های کامپیوتری، انیمیشن‌های تلویزیونی، کارت‌های بازی و تجاری، اسباب بازی‌ها و بسیاری محصولات تجاری دیگر نیز با الهام از آن ساخته شود و حتی روزی تحت عنوان روز  Star Wars‌ که در تاریخ ۴ می (۱۴ اردیبهشت) به این فیلم نام گذاری شده است که هواداران با برگزاری مراسم مختلف و پوشیدن لباس شخصیت‌های فیلم با استفاده از ماسک‌ها یا آرایش چهره خود ،تولید این مجموعه سینمایی را جشن می‌گیرند.جالبه بدانید که می‌توان از سکه های جنگ ستارگان به عنوان پول واقعی استفاده کرد. در جزیره ای واقع در جنوب اقیانوس آرام این سکه ها در مزایده های مخصوصی پذیرفته می‌شوند.

جنگ ستارگان، ویکی‌پدیای مخصوص به خود را دارد که  نام آن Wookieepedia است. این منبع ،‌ تنها اطلاعات معتبر درباره‌ی جنگ ستارگان را به نمایش می‌گذارد.

نام ۸ قسمت ساخته شده از این فیلم بر‌اساس زمان اکران به ترتیب زیر است:

  • Star Wars : A New Hope  (امیدی تازه)
  •  Star Wars : The Empire Strikes Back  (امپراطوری ضربه می‌زند)
  • Star Wars : Return of The Jedi  (بازگشت جدای)
  • Star Wars  : The Phantom Menace  (تهدید شبح)
  • Star Wars  : Attack of the Clones  (حمله کلون ها)
  • Star Wars  : Revenge of the Sith  (انتقام سیت)
  • Star Wars  : The Force Awakens   (نیرو بر‌می‌خیزد)
  • Star Wars  : The Last Jedi   (آخرین جدای)

در ادامه به اختصار توضیحی در رابطه با جریانات این مجموعه فیلم می‌پردازیم:

اولین قسمت به کارگردانی  جورج لوکاس با صحنه ای شروع می شود که فرمانده ی خبیث Death Vader در حال سوار کردن اسیران شورشی بر روی یک کشتی است . سپس داستان زندگی یک پسر روستایی ساده به نام Luke Skywalker و دوستان جدیدش یعنی Han Solo ، Chewbacca ، Ben Kenobi ، که سعی به نجات فرمانده ی شورشیان به نام پرنسس لیا از دست امپراطوری را دارند به تصویر کشیده می‌شود.

شورشیان در سیاره یخ زده هوت هستند که از دست دشمن خود یعنی امپراتوری “گلستیک” هوت را ترک می‌کنند.در حالی که لوک اسکای واکر تحت تعلیم فنون جدای نزد استاد یودا است دوستانش درگیر مبارزه با لرد وایدر هستند و به ناچار به شهر ابری پناه می‌برند.

سپس  یک سال پس از وقایع اپیزود” امپراطوری ضربه می‌زند” در حینی امپراطوری کهکشانی طرح شکست دادن نیروهای انقلابی توسط یک ستاره مرگ قدرتمندتر می‌ریزد لوک به همراه اعضای انقلابیون به سیاره تاتویین می‌رود تا هان سولو را از دست جابای هات نجات دهد.

صدراعظم والوروم به‌طور محرمانه دو شوالیه برای ملاقات با فدراسیون تجاری و حل مشکلات می‌فرستد. غافل از اینکه فدراسیون تجاری با یک لرد سیت مرموز، دارت سیدیوس هم‌پیمان شده و به آنها دستور داده است تا با ارتش عظیم درویدهایشان به نابو حمله کند .

۱۰ سال بعد از تلاش برای نجات نابو ، کهکشان در آستانه ی جنگ داخلی قرار می گیرد که یک شوالیه دلیر است ، به همراه ملکه وارد این ماجرا می‌شوند و جنگ آغاز می شود.


اکنون سه سال از آغاز جنگ کلونها گذشته است و شوالیه‌ای جدای ، ابی وان کنوبی و آناکین اسکای واکر بسختی جنگیده اند. در زمانیکه سیاره مرکزی کروسکاسنت مورد حمله ارتش روباتهای جدائی طلب قرار گرفته و صدراعظم پالپاتین توسط ژنرال گریوس رهبر این ارتش ربوده می شود مشکلات شخصی آناکین زیاد می‌شود و او از اینکه انجمن جدای به او درجه استادی را نداده خشمگین است . پادمه آمیدالا نیز که بطور مخفی با او ازدواج کرده در زمان زایمان فوت کرده و او هیچ اقدامی برای نجات او انجام نداده است . زمانیکه ابی وان برای کشتن ژنرال گریوس عازم می شود آناکین تحت حمایت پالپاتین قرار گرفته و بسوی نیروهای تاریکی رو می کند و بزودی تبدیل به تاریکترین و خطرناک ترین شخصیت کهکشان یعنی لرد دارت ویدر می شود.

نزدیک به سی سال پس از بازگشت جدای کهکشان در حال حاضر با تهدید گروه خطرناک first order مواجه هست و رهبر این گروه فردی قدرتمند به‌نام کایلون رن است که دلایل نامعلومی برای نابودی جهان دارد.

آخرین جدای آخرین قسمت ساخته شده از سری فیلم‌های جنگ ستارگان است که برخلاف قسمت های پیشین به کارگردانی ریان جانسون ساخته شده است.

این فیلم با اینکه هنوز چند‌روزی از اکرانش نگذشته تاکنون توانسته فروش خوبی را داشته باشد و  تحلیل گران مبلغ ۷۵۰میلیون دلار را پیشبینی میکنند که بعد از Force Awaken (با ۹۳۶میلیون دلار) و Avatar (با ۷۶۰.۵میلیون دلار) قرار میگیرد.

در PostTrak این فیلم از ۵ ستاره ۵ ستاره گرفت که بسیار نادر است. باید بگوییم که این نمایانگر موفقیت یکی شدن دیزنی و فاکس است. به عبارت دیگه آنها با بالابردن استانداردها فشار را برای رقبا افزایش میدهند.

RelishMix گزارش کرد که مردم بعد از خروج از سینما در شبکه‌های اجتماعی غوغا می‌کردند «در عین حال که در ۴۸ساعت بازدید یوتیوب ۲۲میلیون افزایش یافت، بیشترین نشر در شبکه‌های اجتماعی در مورد فیلم Last Jedi توسط هشت تگ #StarWars، #LastJedi، #TheLastJedi  در توئیتر بوده است و @StarWars عدد بی سابقه‌ی ۴۳۸هزار تگ کاربری و پست را در روز جمعه به خود اختصاص داده است. این بیش از دو برابر هشتگ‌های نوشته شده در یک روز برای هر فیلمی در پنج سال گذشته از جمله،Avengers, Fast and Furious, Despicable Me, Beauty and the Beast, Spider-Man, Batman یا حتی The Force Awaken میباشد.

روی هم رفته مخاطبین و منتقدان عاشق Last Jedi شدند (بر خلاف بسیاری از طرفدارانی که از این فیلم روی برگردانده‌اند) . این رویکرد همیشگی دیزنی است: آنها مطمئن میشوند که فیلمهایشان هم برای عموم هم برای منتقدین جذاب باشد.

صحبت‌ها حاکی از آن است که اپیزود نهم این سری فیلم‌ها که آخرین قسمت نیز خواهد بود که در سال ۲۰۱۹ ساخته خواهد شد با این تفاوت که شخصیت کری در قسمت نهم حضور نخواهد داشت و یک شخصیت اصلی زن جدید خواهند داشت.

خوب است بدانید که اگر بخواهید تمامی قسمت های جنگ ستارگان به استثنای “آخرین جدای” را تماشا کنید باید بیش از ۱۵ ساعت وقت برای تماشا بگذارید.

و اما اگر بار اولتان است که به سراغ تماشای Star Wars  میروید بهتر است به ترتیب زیر عمل کنید.

با  رعایت این ترتیب هم لذت کامل از اپیزود ۳ و ۴ را می‌برید و هم اطلاعاتتان را درباره این یونیورس کامل می کنید و با خیال راحت به تماشای سایر قسمت‌ها می‌نشینید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.