۲۲ کشور مراسم شب یلدا را جشن میگیرند ؟

0

انقلاب زمستانی یا بلند ترین شب سال ، شبی است که  خورشید در بیش‌ترین فاصله از استوا قرار می‌گیرد و در نتیجه زمستان نیمکره شمالی و تابستان نیمکره جنوبی از راه می‌رسد.

این شب در بسیاری از کشور های جهان ، و نه تنها در کشور های شرق آسیا ، جشن گرفته میشود .

 

در اسکاتلند ، جشن گرفتن بلند ترین شب سال از نیمه شب آغار میشود و از جشن های مهم زمستانی اسکاتلندی هاست. به این مراسم “گمانی” گفته می شود که به ” اولین قدم ” هم شناخته میشود . این مراسم ، مراسمی مانند قاشق زنی ما ایرانی هاست که در آن یک نفر با موهای بلند و سیاه رنگ به پشت در خانه همسایه‌ها می‌رود و از آنها هدیه‌هایی همچون نمک، نان، نوشیدنی، پودینگ میوه، شیرینی و شکلات و… می‌گیرد .

 

در روسیه مردم بلند ترین شب سال را با نیایش و دعا کردن به صبح میرسانند ، در این شب با خوردن خوراکی های سنتی و ساده ایی مثل کلوچه های رنگی خانگی و پنیر و نان و عسل از خود و میهمانانشان پذیرایی میکنند . علاوه بر اینها مردم خیابان ها را با ریسه و چراغ های رنگی می آرایند.

 

جالب است بدانید آفریقا هم شب یلدا را جشن میگیرد ؛ در این شب مردم با لباس‌های عجیب و غریبی مثل کله گاو، پیکر اسب، شیطان و فرشته و… به خیابان‌ها می‌آیند و به نواختن موسیقی های آیینی و شاد سنتی شان مشغول میشوند و بلند ترین شب سال را با مراسمی پر هیجان به صبح میرسانند.

 

مراسم جشن گرفتن بلند ترین شب سال به ساکنین نیمکره شرقی کره زمین محدود نمیشود ، حتی  مردم آمریکای جنوبی هم این شب را جشن میگیرند ! مردم بولیوی، پرو و اکوادور رسم مشترکی در طولانی‌ترین شب سال در مراسمی آیینی ، به ارتفاعات می‌روند و وانمو میکنند خورشید را  به قطعه سنگی طناب پیچ کرده اند تا روزها را طولانی‌تر کنند . این مراسم در ارتفاعات اسپانیا هم انجام میشد.

 

ژاپن هم در لیست کشور هایی که این شب را جشن میگیرند قرار دارد ، آنها برای در امان بودن از سرماخوردگی و دور کردن نیرو های منفی از خود با مرکبات حمام میکنند . این رسم در گذشته به معنی غوطه ور شدن در وانی از مرکبات بود اما اکنون به انداختن چند لیمو و پرتقالی در وان حمام بسنده میکنند.

 

در کره  مایع ویژه ای را در این روز در اطراف خانه خود می‌پاشند تا ارواح خبیث و نیروهای شرور را از اطرافشان دور کنند . به علاوه با غذایی سنتی به نام سائیلسیم که با برنج  و لوبیا قرمز تهیه میشود از خودشان پذیرایی میکنند.

 

از مراسم دیگری که بین مردم  شرق آسیا مثل ژاپنی‌ها، چینی‌ها، کره‌ای‌ها و مردم فیلیپین و تایلند و ویتنام، مرسوم است  آیینی است که از غروب روز آخر پاییز شروع می‌شود. خانواده‌ها در این روز دور هم جمع می‌شوند و غذایی به اسم تانگ یوآن و کوفته برنجی می‌خورند ؛ این ها غذاهایی که در فرهنگ شرق آسیایی‌ها، نماد همبستگی و اتحاد خانواده است.

 

یلدا در پاکستان با مراسم سنتی و فراوانی همراه است ؛ علاوه بر دعا و نیایش در بلند ترین شب سال آیین حمام زمستانی به جا آورده خواهد شد ، در این مراسم مردم در حالی که تکه نانی را در دست گرفته و ایستاده اند روی سرشان آب می‌ریزند ، این مراسم صبح تا بعد از ظهر آخرین روز از پاییز ادامه خواهد داشت. بعد از این تطهیر، مراسم آتش‌افروزی، جشن و پایکوبی و خوردن غذایی که از شکمبه بز تهیه شده آغاز میشود و تا صبح اولین روز زمستان ادامه خواهد داشت.

شب چله در افغانستان از مراسم مهم سالانه این کشور و خصوصا ولایت بلخ به حساب می آید ، افغان ها در بلند ترین شب سال به شب‌نشینی و شعرخوانی میپردازند.

 

این مراسم در کشور های اطراف مانند : هند و کشمیر و گرجستان و قزاقستان نیز برگزار میشود .

 

در ایران هم ایرانیان باستان به تجربه فهمیدند شب اول زمستان طولانی ترین شب سال است. آن ها بر این باور بودند که تاریکی سمبل اهریمن و روشنایی سمبلی از خیر است برای همین هم در طولانی ترین شب سال برای از بین رفتن اهریمن جشن می گرفتند و شادی می کردند. در این شب ایرانیان سفره ایی پر از میوه و آجیل پهن و سعی می کردند تا صبح نخوابند و شب را با قصه گویی بگذرانند. اینکه بعد از شب یلدا روزها بلندتر از روزهای قبل می شود به عبارتی خورشید توانسته بر تاریکی پیروز شود.

در این شب ما ایرانیان با خوردن خوراکی هایی مثل انار که سمبل شادی و زایش است و هندوانه که میوه ایی تابستانی و انرژی بخش است ، در حرکتی نمادین ، انرژی تازه ایی میگیریم تا زمستان خوبی را پشت سر بگذاریم. همچنین مرسوم است که در این شب بزرگ خانواده تفألی به دیوان حافظ می‌زنند و اهل ذوق و شاعری، سروده‌های خود را برای دیگران می‌خوانند.

جالب است بدانید که رومیان باستان هم به تقلید از ایرانیان این شب را جشن می گرفتند و حتی عده ای از آن ها تولد حضرت عیسی را در همین شب می دانسته اند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.