آزمون ورودی تیزهوشان پایه‌ هفتم حذف شد

0

به گفته‌ معاون آموزشی ابتدایی وزارت آموزش و پرورش، از سال آینده آزمون ورودی پایه‌ هفتم حذف می‌شود.

بر اساس تصمیم شورای عالی آموزش و پرورش برگزاری آزمون‌های تستی در دوره‌ ابتدایی، استفاده از کتب کمک آموزشی و ورود مؤسساتی که به این بهانه وارد مدارس ابتدایی می‌شدند، همگی ممنوع شده است. همچنین دیگر آزمون‌های ورودی مدارس نمونه‌دولتی و تیزهوشان برگزار نمی‌شوند.

طبق گفته وی در آزمون ورودی مدارس تیزهوشان هرساله ۲۵۰ هزار داوطلب شرکت می‌کنند که فقط ۱۵ هزار دانش‌آموز پذیرش می‌شود؛ یعنی از هر ۱۷ دانش‌آموز شرکت‌کننده فقط یک نفر پذیرش می‌شود. همین موضوع به دانش‌آموز آسیب بسیاری می‌زند و کسانی که نتوانسته‌اند در این آزمون‌ها قبول شوند ممکن است به دلیل آنکه فکر کنند استعداد لازم را برای ماندن در این مدارس ندارند، افسرده و گوشه‌گیر شوند.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش درباره نحوه ورود به مدارس سمپاد پس از اتخاذ این تصمیم گفت: تصمیم‌گیری درباره این مدارس بر عهده‌ شورای عالی آموزش‌ و‌ پرورش است و با توجه به اینکه دیگر آزمونی برگزار نمی‌کنیم، بنابراین دیگر ورودی به پایه هفتم در این مدارس نخواهیم داشت و دانش‌آموزان در آزمون دوره دوم شرکت می‌کنند؛ لذا تمرکز برای شناسایی و جذب و دادن فرصت به این دانش‌آموزان منوط به زمانی می‌شود که سن‌شان بیشتر شده باشد. البته دانش‌آموزانی که هم‌اکنون در حال تحصیل در این مدارس هستند، می‌توانند تا پایان دوره اول متوسطه درس‌شان را بخوانند و آنها که در دوره اول پذیرش شدند درس‌شان را ادامه می‌دهند و وارد دوره دوم می‌شوند، اما برای سال تحصیلی آینده پذیرش جدید در دوره اول متوسطه نخواهیم داشت.

حکیم‌زاده بیان کرد: “امیدواریم روی ابزارهای خوب در دوره دوم برای شناسایی استعدادها هم کار شود و بچه‌ها صرفاً بر اساس یکسری مهارت‌های ریاضی برچسب تیزهوش بودن یا نبودن را نخورند.”

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.