معرفی کتاب «اتاق»

0

تصور کنید در یک اتاق کوچک چند متری با امکانات ابتدایی مثل تلویزیون، اجاق برقی، تخت خواب و کمد، فقط برای زنده ماندن به دنیا آمده‌اید و تا ۵ سالگی در همان‌جا بزرگ می‌شوید، هیچ تصوری از دنیای بیرون ندارید و فکر می‌کنید که آنچه در تلویزیون به نمایش گذاشته می‌شود برای سیارات دیگر است. حال پس از ۵ سال طی اتفاقاتی، یک‌باره با دنیای بیرون از اتاق مواجه می‌شوید، چه اتفاقی می‌افتد؟

“اتاق”با مونولوگ‌گویی‌های پسرکی پنج ساله آغاز می‌شود، جک پسرکی که امروز صبح پنج ساله شده، از آنچه در اتاق و زندگی عادی‌اش اتفاق افتاده، می‌گوید و به مرور ما متوجه این غیر عادی نبودن زندگی او می‌شویم و بالاخره می‌فهمیم که جک و مادرش زندانی یک اتاق کوچک ضد صدا، با یک نورگیر کوچک رو به آسمان هستند.

کتاب “اتاق” نوشته‌ی دُون‌اِهو داستان زندگی دختری است که در ۱۹ سالگی توسط “نیک” دزدیده می‌شود و به مدت ۷ سال در اتاقی که نیک در حیاط خانه‌اش ساخته، زندانی می‌شود. جک پسری است که پس از دو سال زندگی، مادر جوان زندانی را از تنهایی در می‌آورد. داستان و اتفاقات این کتاب که بر اساس یک داستان واقعی است، از زبان و ذهن کودک ۵ ساله روایت می‌شود و با جلو رفتن داستان دنیا را از نگاه جک، (پسری که از زمان تولد تا ۵ سالگی تنها یک اتاق کوچک را دیده است)، می‌بینیم. همین باعث می‌شود حوادث از ذهن شخصیتی برای مخاطب بازگو شود که اطلاعات کافی از دنیای پیرامونش ندارد و صادقانه هر آنچه که هست و هر آنچه که حس می‌کند، توصیف کند.

مادر تمام تلاشش را می‌کند تا به وسیله‌ آنچه در اتاق هست، به آموزش و تربیت صحیح جک بپردازد و تمام سعی خود را به کار می‌گیرد تا از آن اتاق کوچک و مرطوب، دنیای زیبا و قشنگی بسازد. برای جک دنیا همان اتاق است، اما اتاق برای مادر که دنیای بیرون را دیده، زندانی است که هفت سال در آن اسیرگونه زندگی می‌کند.

سرانجام روزی مادر که هنوز امید به رهایی دارد، نقشه‌ای برای فرار می‌ریزد و جک طی آن ناگهان با دنیای بیرون از اتاق روبه‌رو می‌شود. او طبق نقشه به آزاد شدن مادر کمک می‌کند و در این مواجهه هر چیزی که می‌بیند، با صحنه‌های تلویزیون و اتاق مقایسه می‌کند. داستان در دو قسمت اصلی اسارت در اتاق و رهایی از اتاق روایت می‌شود.

این کتاب جوایزی از جمله «اورنج فیکشن انگلیس»، «گاورنر جنرال کانادا»، «رمان برتر ایرلند» و کاندیدای نهایی جایزه‌ی بوکر ۲۰۱۰ را کسب کرد و جزء صد کتاب پرفروش انگلستان شد. همچنین از این کتاب فیلم سینمایی ساخته شده و توانسته جایزه‌ی جشنواره‌ی سینمایی تورنتو را از آن خود کند. به گفته‌ی گاردین «نه تنها قلب را به درد می‌آورد، بلکه روح را نیز به چالش می‌کشد.»

این کتاب که زمینه‌‎ روان‌شناسانه، انسان‌شناسانه و فلسفی دارد، رمان درخشانی است که شخصیت‌های آن برای تغییر زندگی خود، سفری را از دنیایی به دنیایی دیگر آغار می‌کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.