تسلی ناپذیر؛ رمانی منحصر به فرد از برنده‌ نوبل ادبیات ۲۰۱۷

0

 

«تسلی ناپذیر» رمانی از ایشی گورو، نویسنده‌ ژاپنی‌تبار ساکن انگلستان بوده که برنده‌ی جایزه‌ی نوبل در سال ۲۰۱۷ میلادی شده‌ است. این رمان را به خوابی در بیداری توصیف کرده‌اند. توصیفی جذاب از به‌ هم‌آمیختگی خواب و بیداری، تا حدی که گاهی نمی‌دانید آن‌ چیزی که اکنون روایت می‌شود در زندگی شخصیت اصلی داستان اتفاق افتاده یا تنها بخشی از رؤیا یا کابوس‌های اوست؟ حتی آن شخصیت واقعی است یا خیر؟ آیا او دیوانه است و نوشته‌ها، تنها هذیان‌ها و ساخته‌های ذهنی او هستند؟ همان‌گونه که ناشر این کتاب در مقدمه آورده است: «تسلی‌ناپذیر رمان عدم قطعیت است، آغازی ناگهانی، پایانی ناگهانی‌تر، شخصیت‌های این رمان و اتفاقات آن هر یک به‌ جای روشن‌تر کردن ماجرا، بر پیچ‌وخم این هزارتو می‌افزایند. در این رمان داستانی تعریف نمی‌شود، بلکه گویی راوی، کابوسی را تعریف می‌کند که شاید به داستانی دیگر مربوط بوده است.»

“رایدر” شخصیت اصلی کتاب که بزرگ‌ترین و مشهورترین پیانیست زنده‌ جهان است، به شهری فرضی در اروپا دعوت شده تا کنسرتی اجرا کند. این شهر که از لحاظ فرهنگی دچار رخوت شده، امید زیادی به این کنسرت دارد تا جان دوباره‌ای بگیرد و به این دلیل از رایدر توقعات زیادی می‌رود و این انتظارات تا حدی بالا می‌شود که او را در هیئت یک نجات‌دهنده با شمایل مسیح می‌بینند.
چیزی که این کتاب را خیلی خاص می‌کند، نحوه‌ روایت منحصر به فرد آن است. نوعی شناوری بین روایت اول شخص یا همان زبان شخصیت اصلی داستان و همینطور شخص سوم یا همان دانای کل که همه چیز را می‌داند، در این کتاب دیده می‌شود. به عنوان مثال رایدر در بسیاری از صحنه‌ها حضور ندارد، اما به راحتی و با دقت هر چیزی که در آنجا اتفاق افتاده، بازگو می‌کند و جالب‌تر آنکه حتی قادر به شنیدن مکالمات درونی افراد نیز است.

این کتاب، داستانی است که باید در طول خواندنش همواره منتظر اتفاقات جدیدی باشید، اما در مجموع نباید منتظر هیچ اتفاق خاصی باشید! در این کتاب با تخیل افسار گسیخته نویسنده همراه می‌شوید و با او دنیا را به شیوه‌ای جدید می‌بینید.
ایشی گورو که مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته‌ نویسندگی خلاق گرفته و نوشته‌هایش تحت تأثیر فرهنگ و ادبیات شرق و با تکنیک‌های داستان‌نویسی مدرن اروپایی است، برای این کتاب جایزه‌های Whitbread و Booker را دریافت کرده است. گفتنی است رمان “تسلی‌ناپذیر” را با رمان قصر کافکا و آلیس در سرزمین عجایب کارول مقایسه کرده‌اند.

جمله‌ای از کتاب:
«یادآوری بعضی از چیزها خوشاینده، ولی ما نمی‌تونیم تو گذشته زندگی کنیم.»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.