اتومبیلی دو زیست، هم در خشکی و هم در آب

0

خودروهایی در جهان موجود است که قابلیت حرکت در زیر آب را دارند.

رینسپید اسکوبا (Rinspeed sQuba) نمونه‌ای از این خودروهاست، در ادامه به تحلیل این خودرو می‌پردازیم.

این خودرو می‌تواند در زیر آب تنفس و حرکت کند، درست شبیه یک زیردریایی.

از ویژگی‌های این خودرو، باید به طراحی زیبا و خاص آن اشاره کرد. این خودرو بدون سقف است، اولین دلیل برای طراحی باز این خودرو ایمنی بودن آن است. زمانی‌که یک خودرو به داخل آب فرو رود، آب فشار زیادی به اطراف آن وارد می‌کند و در واقع سرنشینان در خودرو حبس خواهند شد.

صندلی‌های این ماشین با نوع خاصی از الیاف درست شده است که از خاصیت مویینگی برای طولانی‌تر شدن زمان خیس شدن استفاده می‌کنند.

شرکت VDO طراحی داشبورد این خودرو را بر عهده داشته است. داشبورد این خودرو تمام آلومینیوم است و از لوازم الکتریکی موجود در آن تا عمق ۱۰ متری محافظت می‌کند. تمام صفحات و قسمت‌های مختلف خودرو غیرقابل نفوذ به وسیله آب شور است.

یکی از نکات بسیار مثبت این خودرو این است که هیچ‌گونه آلودگی توسط این خودرو تولید نمی‌شود. در این خودرو سه موتور در عقب و دو موتور جت در جلو برای کمک به موتورها در زیر آب تعبیه شده و به طور کلی این خودرو دارای پنج موتور است. نیروی محرکه خودرو زمانی‌که بر روی زمین در حال حرکت است توسط موتور سوختی آن تأمین می‌شود و زمانی‌که به زیر آب می‌رود توسط دو موتور الکتریکی تأمین خواهد شد.

همچنین لامپ‌های استفاده در این خودرو همگی از نوع LED بوده که از انرژی بسیار کمتری نسبت به لامپ‌های مرسوم استفاده می‌کنند. حتی روغن استفاده شده در این خودرو قابلیت تجزیه‌پذیری در آب دارد. این خودرو دارای دو تانکر هوای ۱۵ و ۱۸ لیتری است که هوای مورد نیاز راننده و سرنشینان را در زیر آب تأمین خواهد کرد.

کیلومتر شمار این خودرو علاوه بر میزان سرعت، میزان عمق، میزان اکسیژن باقی‌مانده و میزان شارژ باتری لیتیوم، برای نگه داشتن ۳ موتور خودرو را نشان می‌دهد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.