فیلم‌های ایرانی جوایز جشنواره‌های بین‌المللی را درو کردند!

0

جشنواره فیلم «سان‌اسکرین» که از ۲۶ تا ۲۹ آوریل ۲۰۱۸ برابر با ۶ تا ۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ در پیتسبورگ آمریکا برگزار می‌شود، پذیرای دو فیلم ایرانی «اسرافیل» و «حد» خواهد بود. سیزدهمین دوره از این جشنواره با نمایش ۳۰ فیلم، ۴ فیلم کوتاه (نامزد دریافت اسکار) و ۱۳ کارگاه تخصصی برپا خواهد شد.
این جشنواره فیلم که از ۲۳ جشنواره سینمایی بود، در سال ۲۰۱۳ از سوی آکادمی اسکار به رسمیت شناخته شد.

فیلم کوتاه حد به کارگردانی جواد دارایی و تهیه‌کنندگی آرزو دهکردی، حول مسائل و مشکلات معلولان و قضاوت‌های زودهنگام مردم درمورد آن‌ها روایت می‌شود. این فیلم ۷ دقیقه‌ای پیش از این توانسته بود در جشنواره‌های بین‌المللی دیگری جوایزی را کسب کند؛ از جمله جایزه‌ بهترین فیلم کوتاه دهمین جشنواره «ساوت همپتون»، جایزه بهترین فیلم ترسناک کلاسیک از سومین جشنواره جهانی فیلم‌های ترسناک «گلاسگو» ، بهترین فیلم خارجی‌زبان «هالیوود هیلز»، بهترین فیلم «موندنس»، بهترین فیلم «تریان» و بهترین فیلم‌برداری «بلیدینگام»، جایزه امیدهای آینده جوانان «سینت کلاود»، بهترین بازیگری مرد و جایزه دوم بخش تعلیق «میامی هارر» و بهترین فیلم دانشجویی ، بهترین بازیگر مرد و بهترین طراحی تولید «ساوت گرجیا» و … را دریافت کرده است.

فیلم «اسرافیل» همچنین در سیزدهمین دوره از فستیوال بین‌المللی «ژنو» نیز در بخش مسابقه‌ای با شش فیلم شرقی دیگر به رقابت خواهد پرداخت. این جشنواره که از ۱ تا ۹ اردیبهشت در ژنو سوئیس برگزار خواهد شد، میزبان صدها فیلم در بخش‌های کوتاه و مستند و سایر بخش‌ها خواهد بود.

بخش دیگری از فستیوال ژنو به نام «امید»، جایزه‌ای را به فیلم‌هایی که درون‌مایه‌ اجتماعی داشته باشد و به مسائل زنان و جوانان و … بپردازد، تقدیم خواهد کرد.

فیلم اسرافیل تاکنون موفق به دریافت جوایزی از جمله بهترین فیلم از نگاه تماشاگران در دومین جشنواره‌ فیلم شید آمریکا، بهترین فیلم و تدوین از سومین جشنواره فیلم‌های ایرانی کانادا و … شده است.

در خلاصه‌ این فیلم سینمایی که توسط آیدا پناهنده کارگردانی و مستانه مهاجر تهیه شده، آمده است: «مردی که ماهی را دوست داشت بازگشته است. دختری که بهروز را دوست دارد بازمی‌گردد. مردگان زنده می‌شوند.»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.