دستیار صوتی هواوی با قابلیت درک احساسات انسان

0

شرکت هواوی به‌منظور ارتقای عملکرد دستیار صوتی هوش مصنوعی می‌خواهد توانایی درک و تحلیل احساسات انسان و رفع نیازهای روحی را به قابلیت‌های دستیار صوتی هوش مصنوعی بیافزاید.
اگرچه دستیار صوتی مجازی سیری، الکسا، کورتانا و گوگل اسیستنت، نقش بسیار کاربردی‌ در زندگی امروزه ایفا می‌کنند و امکانات گوناگونی در اختیار کاربران قرار می‌دهند، اما هواوی گامی فراتر نهاده است و می‌خواهد نوعی دستیار صوتی‌ بسازد که نیازهای احساسی کاربران را برطرف کند.
فلیکس ژانگ، معاون مهندسی سخت‌افزار گروه کسب‌وکار مشتریان شرکت هواوی، در این‌باره می‌گوید:
“ما خواستار ارائه‌ تعاملات احساسی هستیم.”
او همچنین افزود:
“ما اعتقاد داریم کاربران در آینده آرزوی تعامل احساسی با سیستم را خواهند داشت. این راهی است که ما برای آینده‌ طولانی شرکت تصور کرده‌ایم.”
ایده‌ کلی اینکه یک برنامه بتواند حالت روحی کاربر را شناسایی و با توجه به آن رفتار کند، بر اساس هوش مصنوعی احساسی بیان شده است. بر اساس تحقیقات شرکت گارتنر، این تکنولوژی برای ایجاد یک تجربه‌ کاربری شخصی‌تر پدید آمده است.
شرکت پژوهشی گارتنر در رابطه با عملکرد این هوش‌ مصنوعی می‌گوید: دستیار هوشمند با تشخیص احساسات کاربر کمک ویژه‌ای به سیستم حمل‌ونقل عمومی یا پزشکی می‌کند. همچنین خودروهایی که از این قابلیت بهره می‌برند، قادرند احساس خستگی، عصبانیت و … راننده را درک کنند و موجب کنترل بهتر خودرو شوند. علاوه‌ بر این در علم پزشکی، دستیار هوشمند می‌تواند دائما حالات جسمی و روحی بیمار را بررسی کرده و تغییر وضعیت‌های ناگهانی را به‌سرعت به اطلاع پزشکان برساند.
البته نرم‌افزار برای آنکه بهترین تأثیرگذاری را داشته باشد، باید بسیار حساب شده عمل کند. برای مثال اگر کاربری عصبانی باشد و دستیار صوتی موسیقی بسیار قوی‌ اجرا کند، ممکن است وضعیت کاربر حتی از قبل هم بدتر شود. طبق پیش‌بینی فلیکس ژانگ، کاربران در آینده‌ای نزدیک دیگر نیازی به لمس گوشی برای استفاده از آن نخواهند داشت. در واقع تمامی عملکردهای گوشی با استفاده از دستور صوتی قابل اجرا خواهند بود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.