چه کتاب‌هایی در زندگی مشاهیر دنیا تأثیرگذار بوده‌اند؟

0

چگونه افرادی همچون زاکربرگ، بیل گیتس و جی‌.‌کی.رولینگ اینقدر باهوش،‌ موفق و خلاق شده‌اند؟ احتمالا پاسخ این سوال در این جمله‌ مشهور باشد:“شما آن چیزی هستید که می‌خواهید.”
در این مطلب به معرفی کتاب‌های مورد علاقه‌ برخی افراد مشهور جهان پرداخته‌ایم تا متوجه شویم چه کتاب‌هایی در زندگی آنها تأثیرگذار بوده‌ است.

جف بزوس: بازمانده‌ روز

جف بزوس مدیر عامل آمازون علاقه‌ بسیاری به داستان‌های تخیلی و رمان‌ها دارد. یکی از کتاب‌های مورد علاقه‌ و تأثیرگذار روی او کتاب بازمانده‌ روز است. او درباره‌ این کتاب می‌گوید: «این کتاب به شکل فوق‌العاده‌ای کامل است و هیچ‌کسی را نمی‌شناسد که بتواند چیزی شبیه به آن بنویسد.» ماجرای این کتاب روایت یک داستان ساده نیست؛ در واقع ماجرایی است که هرکدام در تراز و زمان خاص خودشان جریان دارند. در واقع سرگذشت مردی است به نام استیونز که بیش از ۳۰ سال در خانه‌ یکی از اشراف انگلستان به نام لرد دارلینگتن پیش‌خدمت بوده است و اکنون خاطراتش را به صورت یادداشت‌هایی از یک سفر شش روزه به صفحات غرب انگلستان نقل می‌کند.

خرید این کتاب از گاج مارکت

بیل گیتس: ناتوردشت
یکی از کتاب‌های مورد علاقه‌‌ بیل گیتس که برای اولین بار در نوجوانی آن را خواند کتاب ناتوردشت است. این کتاب به خوبی به بررسی معضل ناامیدی در میان نوجوانان پرداخته است و  علاوه بر او مورد استقبال بسیاری از نوجوانان قرار گرفته است.
کتاب ناتوردشت نوشته جروم دیوید سلینجر درباره زندگی پسرکی بازیگوش، مهربان و… است که با دنیای پیرامون خود بیگانه است. شخصیتی جذاب که تقریبا بیشتر انسان‌ها در بازه‌ای از زندگی خود با آن درگیر شده‌اند. این کتاب با بیانی شیرین برزخ فکری، ترس‌ها و نگرانی‌ها و طرز برخورد نوجوان با محیط پیرامونش را به تصویر کشیده است.

خرید این کتاب از گاج‌ مارکت

ایلان ماسک: ارباب حلقه‌ها
ایلان ماسک مهندس و مخترع صنایع پیشرفته‌ آمریکا در یکی از مصاحبه‌های خود می‌گوید: “تنهایی‌اش را با کتاب‌های علمی و تخیلی پر می‌کرده است.” یکی از این کتاب‌ها مجموعه کتاب‌های ارباب حلقه‌هاست که دید او را نسبت به آینده شکل بخشیده است. مجموعه کتاب‌های ارباب حلقه‌ها، داستان‌هایی تخیلی به قلم «جی.آر.آر. تالکین» نویسنده‌ی محبوب بریتانیایی است. این مجموعه، عناوینی از قبیل یاران حلقه، دو برج و بازگشت پادشاه را دربردارد. سه‌گانه‌ای که تالکین آن را بعد از موفقیت داستان هابیت (مجموعه داستان تخیلی دیگری از همین نویسنده) نوشت و در سال ۱۹۵۴ منتشر کرد. او پس از انتشار این مجموعه کتاب توانست عنوان پرمخاطب‌ترین و تأثیرگذارترین حماسه‌ فانتزی و یکی از به‌یادماندنی‌ترین و دوست‌داشتنی‌ترین حکایت‌ها در دنیای ادبیات جهان را از آن خود کند.
داستان «ارباب حلقه‌ها» در خاور دور، در سرزمینی به نام «آرادا» به تصویر کشیده می‌شود. داستان روایتگر ماجراجویی‌هایی شخصی به نام «فرودو بگینز» است که با دوستانش وظیفه‌ نابودی «حلقه‌ی شیطان» را بر عهده می‌گیرد؛ این حلقه قرن‌ها پیش توسط ارباب تاریکی (سارون) ساخته و سپس گم ‌شده است؛ «سارون» به دنبال آن است تا دوباره قدرت را به دست گیرد و بتواند خشم و عذاب خود را بر سرزمینی که داستان در آن اتفاق می‌افتد، تحمیل کند. تنها راهی که از قدرت گرفتن ارباب تاریکی (سارون) جلوگیری می‌کند، بازگرداندن حلقه‌ گمشده به جایی به نام موردور (قلمرو سارون یا سرزمین تاریکی) است. نابود کردن حلقه، در سرزمینی که زیر سلطه‌ سارون است؛ درحالی‌که خود سارون به دنبال حلقه می‌گردد، مأموریتی غیر ممکن را به وجود می‌آورد.

خرید این مجموعه کتاب از گاج مارکت

جی‌کی‌رولینگ: اِما، زنان کوچک
جی‌کی‌رولینگ نویسنده‌ مجموعه کتاب‌های محبوب هری‌پاتر که یک شبه راه فقر و تنگدستی را تا محبوبیت و ثروت طی کرد، دو کتاب «اِما» و « زنان کوچک» را از کتاب‌های مورد علاقه‌اش معرفی کرده است.

رولینگ  کتاب اِما را بیش از هر کتاب دیگری دوست دارد و به قدری این کتاب را خوانده که آمار تعداد دفعاتش را فراموش کرده است. جین آستین نویسنده‌ چیره‌دست انگلیسی، با درک عمیق خود از جزئیات زندگی زنان و استفاده‌ بجا و درست از این ویژگی‌ها در داستان‌هایش، به یکی از مشهورترین نویسندگان دوران خود تبدیل شد. اِما رمان عاشقانه‌ای درباره‌ دختری ثروتمند و زیباست که برداشت نادرستی از دلباختگی دارد و با خود تصور می‌کند که همه انسان‌ها را می‌شناسد و می‌تواند در تعیین سرنوشت آنها تأثیرگذار باشد، اما به تدریج با گذر زمان متوجه اشتباهات خود در زندگی می‌شود

خرید این کتاب از گاج مارکت

جی‌کی رولینگ نیز کتاب زنان کوچک را به علت به تصویر درآوردن دختری ساده و کوچک به‌نام “جو” که علاقه‌ وافری برای نویسنده شدن دارد، دوست دارد. زنان کوچک اثر “لوییزا می‌الکات” تجربیات چهار خواهر در مسیر زندگی است. هرکدام از این ۴ خواهر با داستان و سرنوشت خود روایت‌گر موضوعات مختلفی در زندگی هستند. این رمان به خوبی بیانگر مسائلی همچون از خودگذشتگی، انعطاف‌پذیری و مقاومت در برابر سختی‌های زندگی است و در نهایت مهم‌ترین پیامی که برای خوانندگان دارد، اهمیت و اولویت خانواده است.
رمان زنان کوچک به بیش از پنجاه زبان دنیا ترجمه و همچنین اقتباس‌های سینمایی زیادی نیز از آن شده است.

خرید این کتاب از گاج مارکت

زاکربرگ: انه اید
مجموعه ۱۲ جلدی کتاب حماسی «انه‌اید» اثر شاهکار «ویرژیل» از کتاب‌های مورد علاقه‌ زاکربرگ بنیان‌گذار فیسبوک است. «انه‌اید» داستانی مردمی و حماسه‌ ملی رومیان است. انه اید مانند شاهنامه فراتر از یک شاهکار ادبی است که کمتر اثری پیدا می‌شود که چنین دامنه‌ گسترده‌ای داشته باشد.
داستان این کتاب درباره‌ انه اید پهلوان به جامانده‌ تراوایی است که در زمان سوختن تراوا در آتش، پدر خود را به دوش گرفته و نجات یافت در حالیکه همسر خود را از دست داد. او پس از نابودی تراوا سفر پرماجرای خود را بر پهنه‌ دریاها آغاز می‌کند و…

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.