بررسی گروه E جام‌جهانی ۲۰۱۸ روسیه

0

در این قسمت، به بررسی گروه پنجم رقابت‌ها، یعنی گروه E، می‌پردازیم.

در این گروه تیم‌های برزیل، کاستاریکا، سوئیس و صربستان قرار دارند. به نظر می‌رسد یکی از صعودکننده‌های این گروه قطعی است اما چیزی که این گروه را جذاب می‌کند، نبرد سه تیم دیگر برای کسب رتبه‌ی دوم در گروه و صعود به مرحله‌ی بعدی است. هرچند تا انجام بازی‌ها نمی‌توان قطعی نظر داد و تیم بزرگ برزیل هم سابقه‌ی ناامید کردن مردم کشورش را دارد!

تیم پرستاره‌ی برزیل، اولین تیمی است که در این قسمت به آن می‌پردازیم. این تیم در همه‌ی ادوار جام جهانی حضورداشته است و با ۵ قهرمانی یکی از پرافتخارترین تیم‌های جهان است. این تیم که رتبه‌بندی دوم فیفا را از بین تیم‌های ملی دارد، از زمان ستاره‌ی بی‌چون‌وچرایش (پله) تا امروز همواره از بخت‌های اصلی قهرمانی به شمار می‌رود.

یکی از بزرگترین ستاره‌های برزیل در سال‌های اخیر، «نیمار» است که با بازی‌های اخیر خود هواداران زیادی در سطح دنیا دارد، در خصوص حضور نیمار در جام جهانی هنوز هیچ‌چیز مشخص نیست چراکه او در آخرین بازی‌های باشگاهی‌اش در فرانسه، دچار آسیب‌دیدگی شدیدی از ناحیه‌ی مچ پا شد و برخی پزشکان گفتند او جام جهانی را از دست خواهد داد اما چند روزی است که تصویری از او منتشر شد که در حال تمرین با تیم ملی برزیل است و حالا این احتمال می‌رود که این ستاره به جام جهانی برسد. «فیلیپ کوتینیو» هم یکی از بازیکنانی است که چشمان زیادی منتظر درخشش او در جام جهانی هستند.

دوره‌ی گذشته‌ی جام جهانی شاید از تلخ‌ترین جام‌های جهانی برای این تیم بود، آن‌ها سنگین‌ترین شکست تاریخ خود را در برابر آلمان با نتیجه‌ی ۷ بر ۱ تجربه کردند و در مرحله‌ی نیم نهایی از دور رقابت‌ها حذف شدند، نتیجه‌ای دور از انتظار که شاید خوش‌بین‌ترین هوادار آلمان هم‌فکرش را نمی‌کرد!

بنابراین اکنون فرصت مناسبی برای برزیل است تا آن خاطره‌ی بد را فراموش کند و از نو تاریخ‌سازی کند. آن‌ها برای جبران دوره‌ی گذشته پر از انگیزه هستند.

دومین تیم این گروه، کاستاریکا است. این تیم که با قهرمانی در جام کنفدراسیون فوتبال آمریکای شمالی، مرکزی و کارائیب توانست در جام جهانی حضور پیدا کند، یکی از قدرت‌های آمریکای مرکزی و تیم ۲۶ رتبه‌بندی فیفا است. به نظر می‌رسد این تیم کار سختی برای صعود دارد و سخت‌ترین بازی‌هایش برای این گروه مقابل برزیل و سوئیس است. ستاره‌ی این تیم دروازه‌بان معروفش، «کیلور ناواس» و کاپیتانشان «برایان روییز» است که یک هافبک هجومی است و برای تیمش در راه رسیدن به جام جهانی سه گل هم به ثمر رسانده است.

سومین تیم این گروه، تیم سوئیس است. این تیم از طریق پلی‌آف و با پیروزی مقابل ایرلند شمالی توانست به جمع راه‌یافتگان جام جهانی حضور پیدا کند. در گروه سختی قرار دارد اما امیدی برای صعود دارد. رقیب جدی این تیم برای صعود کاستاریکا است و به نظر می‌رسد مقابل صربستان کار سختی نداشته باشد. ستاره‌های این تیم «ژردان شقیری» بازیکن «استوک سیتی» و «گرانیت ژاکا» بازیکن خوب «آرسنال» است که از محبوبیت خوبی بین سوئیسی‌ها برخوردار است و باید دید آیا می‌توانند با درخشش خود تیمشان را به مرحله‌ی بعدی ببرند؟

آخرین تیم این گروه تیم صربستان است که در قرعه‌ی واقعاً سختی قرارگرفته است. آن‌ها که سبک بازی محکم و جنگنده‌ای دارند امیدوارند تا با دفاع و تحت‌فشار گذاشتن تیم‌های حریف خود حداقل بتوانند با کسب مساوی یا برد خفیف در مسابقات پیش روی خود، امید را برای خود زنده نگه دارد. اما به‌هرحال کمتر کسی برای آن‌ها شانسی قائل است.

پیش‌بینی بازی جذاب گروه
با توجه به رقابت بر سر جایگاه اول و دوم، خصوصاً جایگاه دوم در این گروه شاید بازی برزیل سوئیس یا سوئیس کاستاریکا از بازی‌های جذاب این گروه باشد.

پیش‌بینی صعودکننده‌ها
برزیل به نظر شانس اول صعود است و دو تیم کاستاریکا و سوئیس برای کسب مقام دوم می‌جنگند. واقعاً پیش‌بینی سختی است اما من فکر می‌کنم برنده‌ی این جدال سوئیس باشد چراکه پیش‌تر هم شاهد جنگندگی بالای این تیم در رقابت‌های جهانی و اروپایی بوده‌ایم.

 

برای خواندن بررسی سایر گروه‌های جام جهانی ۲۰۱۸ روی گروه‌های زیر کلیک کنید.
گروه اول
گروه دوم
گروه سوم
گروه چهارم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.