چگونه باید با کودک‌آزاری مقابله کرد؟

2

برقراری ارتباط جنسی و انجام اعمال جنسی با کودکان زیر ۱۵ سال که از نظر رشد آمادگی ندارند و نمی‌توانند این موضوع را درک کنند، تعرض جنسی نام دارد.
معمولا دو دسته از افراد، کودکان نابالغ را مورد تعرض جنسی قرار می‌دهند که عبارتند از:

 • مبتلایان به پدوفیلیا
 • معترضان جنسی غیر پدوفیلیک

پدوفیلیا یک اختلال روانی-جنسی است که افراد به برقراری ارتباط جنسی با کودکان تمایل دارند. پدوفیلی اگرچه در بانوان هم وجود دارد، اما در آقایان بیشتر است. باید بدانید که پدوفیلی فقط به تمایل به برقراری رابطه جنسی با کودکان محدود نمی‌شود، بلکه این افراد به بزرگسالان نیز تمایل دارند. رفتارهای پدوفیلی از نگاه کردن به کودک تا لمس بدن او را شامل می‌شود.
علاوه بر افراد پدوفیلی، کسانی هستند که به علت تمایلات جنسی شدید، بیماری‌های روانی، مصرف الکل و مواد مخدر کودکان را مورد تعرض قرار می‌دهند. این موضوع را نمی‌توان از روی ظاهر افراد فهمید؛ چراکه هر فردی در هر جایگاه اجتماعی با هر نژاد و اعتقادی می‌تواند به کودکان آسیب جنسی وارد کند. آمار نشان می‌دهد که ۳۰ درصد از بچه‌ها توسط اعضای خانواده و فامیل، ۶۰ درصد توسط اطرافیان و آشنایان و ۱۰ درصد توسط افراد غریبه مورد سوء استفاده جنسی قرار می‌گیرند. مجرم در ابتدا سعی می‌کند این موضوع را برای کودک عادی جلوه دهد و در صورت نارضایتی و مخالفت، او را به زور و خشونت به این کار وامی‌دارد و در نهایت پس از سوء‌استفاده از کودک او را برای بازگو نکردن این موضوع می‌ترساند و تهدید می‌کند.
نقش والدین در پیشگیری از بروز چنین مشکلاتی بسیار مهم است. مراقبت از کودک در سنین زیر ۵ سال‌ به‌طور ویژه‌ای تعیین‌کننده است.

والدین باید به ‌شیوه‌ای که کودک مضطرب نشود، به آموزش او بپردازند. در ادامه به چند مورد از این شیوه‌ها اشاره می‌کنیم:

 • به فرزند خود بگویید تنها خود او صاحب بدنش است و هیچ ‌فردی هرگز حق ندارد نواحی خصوصی بدن او را لمس کند. {۳ نوع لمس وجود دارد: لمس خوب (زدن دست‌ها به‌هم و یا زدن روی شانه به نشانه‌ تحسین) لمس بد (کتک زدن) لمس قایمکی (لمس نواحی خصوصی بدن)}
 •  به کودک خود یاد بدهید تا در مقابل چیزهایی که او را آزار می‌دهد و برای او مناسب نیست «نه» بگوید.
 • مهم‌ترین موضوعی که معترضان جنسی از آن استفاده می‌کنند، رازداری است. به کودک خود انواع رازها را آموزش دهید. به او بگویید هر رازی که او را مضطرب، نگران و یا افسرده می‌کند راز بد است و حتما باید آن را با شما در میان بگذارد.
 • در قالب بازی با او تمرین کنید تا از خود در مقابل لمس نواحی خصوصی بدنش دفاع کند.
 • به فرزندتان بگویید احترام به دیگران به معنای اطاعت بی‌چون و چرا و پذیرش تمام حرف‌های آنها نیست.
 • به او یاد دهید هرگاه احساس خطر کرد یا نیاز به کمک داشت، اطمینان خاطر داشته باشد که همیشه پشتیبان و مراقب او هستید.
 • به کودک خود بگویید هرگز از کسی که او را نمی‌شناسد، خوراکی یا هدیه نگیرد و درصورت اصرار فرد مقابل، بلند فریاد بزند و خود را به یک فرد مطمئن برساند.

همیشه درنظر داشته باشید که امکان بروز چنین اتفاقاتی توسط هر فردی برای کودک‌تان وجود دارد. این شما هستید که با آگاهی و آموزش صحیح می‌توانید مانع از بروز چنین مسائلی شوید.

2 نظرات
 1. . می گوید

  اولش یکم ابهام داشت و …
  اما توصیه ها عالی هست

  1. نگین قدس می گوید

   سلام دوست عزیز
   ممنون از نظر و توجه شما

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.