چاپ قرنیه‌ چشم با استفاده از پرینتر سه‌بعدی

0

گروهی از محققان دانشگاه نیوکاسل انگلستان با استفاده از چاپگر سه‌بعدی با هزینه‌ بسیار کمی قرنیه انسان را برای بیماران دچار اختلالات بینایی چاپ کرده‌اند. این یک دستاورد خارق‌العاده در جهان امروز به شمار می‌رود؛ چراکه محققان با اسکن چشم بیمار می‌توانند با استفاده از پرینتر سه‌بعدی، قرنیه‌ای مطابق با قرنیه‌ چشم او را با سرعت بالایی چاپ کنند.
قرنیه یک عنصر حیاتی در خارجی‌ترین لایه چشم است که برای فوکوس کردن مورد استفاده قرار می‌گیرد. تخمین زده می‌شود که حدود پنج میلیون نفر به دلیل زخم‌های مربوط به قرنیه به نابینایی دچار می‌شوند. موسسه سلطنتی انجمن نابینایان (RNIBP) تخمین می‌زند که بیش از دو میلیون نفر در انگلستان با مشکلات بینایی زندگی می‌کنند.
این پژوهش نشان می‌دهد که سلول‌های بنیادی (سلول‌های استرومای قرنیه) از قرنیه یک اهداکننده سالم با آلژینات و کلاژن مخلوط می‌شود تا محلولی با قابلیت چاپ تولید کند.
در واقع این جوهر زیستی (ماده‌ای که محیط ماتریکس خارج سلولی را شبیه‌سازی کرده و به چسبیدن، تکثیر و تمایز سلول‌های زنده کمک می‌کند) با استفاده از یک پرینتر زیستی سه بعدی ارزان قیمت به طور موفقیت‌آمیزی در دایره‌های هم‌مرکزی ریخته می‌شود تا به شکل قرنیه انسان درآید. ناگفته نماند که مدت زمان عملیات چاپ کمتر از ۱۰ دقیقه طول می‌کشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.