چگونه به کتاب خواندن علاقه‌مند شویم

0

از مزایای کتاب خواندن کم گفته نشده؛ هر روز در اطرافمان از مزیت‌های مطالعه می‌بینیم یا می‌شنویم،‌ در رسانه‌های صوتی و تصویری، شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی. اما چرا در حالیکه می‌دانیم مطالعه و کتابخوانی دانش ما را گسترش می‌دهد و دریچه‌های جدیدی از زندگی و شیوه‌ی نگاه کردن به آن را برای ما می‌گشاید،‌ هنوز عده‌ای از ما بیشتر کتاب‌نَخوان هستیم تا کتاب‌خوان
در ادامه به ارائه راهکارهایی می‌پردازیم که می‌تواند در علاقه‎مند کردن شما به کتابخوانی تأثیر زیادی داشته باشد.
کتاب مورد علاقه‌تان را پیدا کنید
بیشتر افرادی که فکر می‌کنند کتاب خواندن خسته‌کننده است احتمالا موضوع مورد علاقه خود را پیدا نکرده‌اند. آنها ممکن است در موضوع مورد علاقه‌ خود کتاب‌های نامناسبی را انتخاب کرده یا با شخصیت‌های کتاب ارتباط برقرار نکرده‌اند. این افراد از اینکه به آنها گفته شود چه کتابی بخوانند و چه کتابی نخوانند بیزارند؛‌ پس سعی کنید تا سلیقه‌ مطالعاتی خود را پیدا کنید.
وقتی کتابی می‌خوانید مهم‌ترین مسئله این است که از آنچه که می‌خوانید، نهایت لذت را ببرید. بنابراین باید به دنبال یافتن موضوع مورد علاقه‌ خود برای مطالعه کردن باشید. برای مثال شاید شما دنیای فانتزی را بیشتر از دنیای واقعی دوست داشته باشید یا اینکه به جای داستان‌های عاشقانه به داستان‌های ترسناک علاقه‌مند باشید و …؛ پس به دنبال کتابی با مضمون مورد علاقه‌تان باشید.
از کتاب‌های کم‌حجم شروع کنید
در قدم اول کار خود را با مطالعه کتاب‌های حجیم شروع نکنید؛ همیشه گفته‌اند که سنگ بزرگ نشانه‌ نزدن است. اگر شما کتابی با تعداد صفحات بالا برای شروع انتخاب کنید مطمئن باشید هیچ‌گاه آن را به اتمام نخواهید رساند. سعی کنید در ابتدای راه کتاب‌های کم‌حجم را انتخاب کنید. اولین کتاب خود را با داستان کوتاه شروع کنید یا حداقل کتابی را انتخاب کنید که تعداد صفحات آن کمتر از ۲۰۰ صفحه باشد. هرچه داستان‌های بیشتری بخوانید بهتر متوجه خواهید شد که به چه کتاب‌هایی علاقه‌مند هستید و در نهایت بیشتر عاشق کتاب خواندن می‌شوید.
قبل از خواندن هر کتابی، خلاصه‌ آن را بخوانید
هیچ کتابی را بدون آگاهی و برای خواندن انتخاب نکنید، ابتدا خلاصه‌ آن (مثلا پشت جلد یا مطالب معرفی کتاب) را بخوانید، اگر جذب آن شدید آن‌گاه انتخاب خوبی کرده‌اید.
برای مطالعه کردن برنامه‌ریزی کنید
مهم‌ترین مرحله برای شروع برنامه‌ریزی، مطالعه کردن است. هر کاری زمان مشخص خود را دارد، شما حتی اگر عاشق کتاب خواندن باشید اما زمان مناسبی را برای آن در نظر نگیرید، قطعا از کتاب خواندن دور خواهید شد. شما نیاز دارید تا زمانی را برای مطالعه اختصاص دهید؛ برای مثال ۳۰ دقیقه قبل از خوابیدن کتاب خود را بردارید و بخشی از آن را بخوانید یا در زمان‌های استراحت خود در محل کار یا دانشگاه کتاب بخوانید. برنامه‌ریزی برای مطالعه کردن در ابتدای راه علاقه‌مندی به کتاب ‌خواندن بسیار به شما کمک خواهد کرد. اگر شما عاشق کتاب خواندن شوید آن‌گاه دیگر نیازی به برنامه‌ریزی کردن برای آن نخواهید داشت، بلکه هرگاه اراده کنید کتابی در دست می‌گیرید و وقتی را به آن اختصاص می‌دهید.
سه بخش اول کتاب را یک‌جا بخوانید
وقتی خواندن کتابی را شروع می‌کنید قبل از اینکه آن را کنار بگذارید سعی کنید حداقل سه بخش آن را مطالعه کنید؛ زیرا اگر شما در شروع تنها یک فصل را بخوانید و شما را جذب نکند، نمی‌تواند به این معنا باشد که کتاب جذابی نیست بلکه برای آنکه با کتاب و شخصیت‌های داستان درگیر و جذب کتاب شوید، باید صبور باشید.
هرگز خود را مجبور به خواندن چیزی که از آن لذت نمی‌برید، نکنید
اگر شما بیش از سه بخش کتابی را خواندید و مجذوب آن نشدید، آن کتاب را کنار بگذارید. هرگز خود را مجبور به خواندن چیزی که از آن لذت نمی‌برید، نکنید؛ زیرا هیچ‌گاه به دلیل به اتمام نرساندن کتاب‌تان مورد قضاوت قرار نخواهید گرفت.
احساس گناه نکنید
اگر برای علاقه مند شدن به کتاب‌خوانی تلاش‌تان را کردید، اما هیچ علاقه‌ای نسبت به آن در شما ایجاد نشد، احساس گناه نکنید. هیچ قانونی وجود ندارد که بگوید شما باید از مطالعه کردن لذت ببرید. اگر کتاب خواندن برای شما آسان نیست؛ پس خودتان را مجبور به کتاب‌خوان شدن نکنید.

شما می‌توانید بهترین کتاب هایی را که در کتاب‌خوان شدن‌تان مؤثر است، از گاج‌مارکت تهیه کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.