عید فطر؛ عید فطرت‌های بیدار

0

امروز عید فطر است؛ عیدی که زمین و زمان را غرق شادی کرده است. ساکنان زمین به شکرانه یک ماه عبادت و نیایش، عید گرفته‌اند و ساکنان آسمان نیز مأمور شده‌اند تا جوایزی را از سوی عرش الهی برای ساکنان این کره خاکی بیاورند. به راستی که در این روز بزرگ، زمین، زمان و آسمان در جوش و خروش است.
عید فطر، روزی است که فطرت آدمی به واسطه سی روز اخلاص، شکوفا شده است. به راستی که فطرت، چه عطر دل‌انگیز و روح‌افزایی دارد و زندگی در پرتوی فطرت چه زیباست! عید فطر، عید زیبایی‌های معنوی است. عید فطر، عید بشارت و عید سعادت است. این روز خجسته و بزرگ، بر تمامی فطرت‌های بیدار مبارک باد.
در عید فطر، مسلمانان خدا را سپاس می‌گویند که یکی از بزرگ‌ترین کلاس‌های تربیتی اسلام را در یک ماه دیده و از درس‌های مختلف آن، به اندازه استعداد و آمادگی خویش استفاده کرده‌اند و آن را با روح و جان خویش آمیخته و بر الواح دل‌های پاک خود ثبت نموده‌اند. عید سعید فطر، به قشر خاصی اختصاص ندارد و تمام طبقات جامعه اسلامی، همه در صف بندگی خداوند به دعا و مناجات با او می‌پردازند و نماز عید فطر را با شکوهی بسیار به جا آورده و دل‌های پاک شده در ماه رمضان را آماده دریافت پندهای اخلاقی می‌سازند.

وحدت و یکپارچگی مسلمانان
در این روز فرخنده همه مسلمانان جهان در کنار یکدیگر به نماز می‌ایستند و به عبادت خداوند متعال می‌پردازند، آنها با این کار کام خویش را با حلاوت ذکر او شیرین می‌کنند. عید فطر، نمادی از وحدت مسلمانان است؛ وحدتی که سبب ذلت و ناامیدی شیطان و نیز خواری استکبار و دشمنان اسلام می‌شود. آنها با دیدن صف‌های به هم پیوسته مسلمانان در نماز عید فطر، می‌فهمند که دیگر جایی برای آنان نخواهد بود و نمی‌توانند اهداف شوم خود را در جوامع اسلامی پیاده کنند.

عید فطر در کشورهای اسلامی
در کشورهای اسلامی، عید سعید فطر ارزش و اهمیت فراوانی دارد. مسلمانان از چند روز قبل خود را برای این روز آماده می‌کنند و در این روز، پس از انجام اعمال مخصوص، لباس‌های نو می‌پوشند، عطر می‌زنند و به دیدن یکدیگر می‌روند. شیرینی و شربت در مجالس و محافل و منازل بین افراد تقسیم می‌کنند و به کودکان عیدی می‌دهند. از آن گذشته، به کمک محرومان و مستمندان می‌شتابند و تا حد امکان، از مشکلات و نیازهای آنها می‌کاهند. همچنین به عیادت بیماران و مریضان رفته تا آنها را هم در این روز خوشحال کنند. علاوه بر ایران، یکی از کشورهایی که این روز فرخنده را بزرگ می‌دارد، ترکیه است. عید سعید فطر از اعیاد بسیار مورد توجه در این کشور است؛ به طوری‌که پس از عید قربان دومین عید رسمی در این کشور به شمار می‌رود و به مدت سه روز تعطیل رسمی است.
سازمان امور دیانت ترکیه که تحت نظارت نخست‌وزیری ترکیه فعالیت می‌کند، علاوه بر پاسخگویی به مسائل شرعی مردم، اداره حدود ۸۰ هزار مسجد را در سراسر ترکیه برعهده دارد.
عید فطر در ترکیه به دلیل مصرف زیاد شیرینی و آب ‌نبات در این روز به “شکر بایرامی” یعنی عید شکر معروف است. چند روز مانده به عید، خانه‌تکانی و پخت‌و‌پز شیرینی‌های مخصوص شروع می‌شود. نماز عید با شکوه تمام و با حضور برخی سران ترکیه در مساجد محل در سراسر کشور برگزار می‌شود. مردم در این روز به زیارت اهل قبور می‌روند، لباس‌های نو می‌پوشند و به دید و بازدید اقوام می‌روند.
گروهی از مردم در پایان ماه مبارک رمضان، به بهشت می‌رسند، گروهی حسن عاقبت از خدا می‌گیرند، پاداش برخی آخرت است و بالاخره هرکسی متناسب با اعمال خود و بر اساس میزان بهره‌مندی خود از برکات ماه رمضان، پاداش می‌گیرد، اما انسان واقعی کسی است که در عید فطر خود خداوند را عیدی بگیرد و به کمتر از رسیدن به حق‌تعالی رضایت ندهد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.