هنر برای همه

0

آرت‌تراپی (هنردرمانی) شاخه‌ای از روانشناسی است که توسط آن می‌توانید از خلاقیت‌های هنری برای کسب آرامش و احساسات مثبت، ارتباط بهتر دنیای درون خود با محیط اطراف و همچنین درمان بیماری‌های روحی بهره ببرید.
هنگامی که بسیاری از مردم به درمان و مشاوره فکر می‌کنند، تصور آنها لم دادن روی یک مبل راحت و صحبت کردن برای روانشناش در مورد مشکلات‌شان است، اما هنردرمانی یک جایگزین جالب ارائه می‌دهد که کمتر روی صحبت کردن و بیشتر روی فرایندهای خلاقانه و بیان فردی تمرکز می‌کند. درحالی که کار کردن با یک هنردرمان آموزش دیده بسیار موثرتر است، اما شما خود به تنهایی می‌توانید شروع به کشف کردن فواید هنردرمانی با امتحان کردن تعدادی طرح توسط خودتان بکنید.
معنای هنردرمانی را یاد بگیرید: قبل از آنکه هنردرمانی را شروع کنید، دانستن اینکه این فرایند دقیقا چه چیزهایی را در بردارد، بسیار کارامد خواهد بود. در روانشناسی، هنردرمانی نوعی تکنیک است که در آن مردم هنر را برای بهبود وضعیت جسمی، ذهنی و تندرستی روح خود به کار می‌گیرند.
ایده اصلی پشت هنردرمانی این است که هنر می‌تواند به مردم در کاهش استرس، مقابله با ضربه روحی، حل مشکلات و درک بهتر احساسات و اخلاقیات کمک کند.
مزایای این روش را ارزیابی کنید: اگر شما برای انجام هنردرمانی آماده هستید، مهم است که برخی از مزایای بالقوه این روش را در نظر بگیرید؛

 در سطح پایه، هنردرمانی می‌تواند به شما در کاهش استرس‌تان کمک کند، حال شما را ارزیابی و سلامت روحی شما را بهبود بخشد.این روش شما را درباره خودتان آگاه می‌سازد

• افرادی که راحت نیستند در مورد خودشان صحبت کنند بیشتر در فرم‌های مشاوره سنتی شرکت می‌کنند. هنردرمانی به بیان احساسات و هیجانات آن‌ها کمک می‌کند. این ویژگی هنردرمانی در مورد کودکانی که در بیان احساسات خود مشکل دارند، کم حرف، خجالتی و گوشه‌گیر هستند، بسیار مفید است.
اگر هنردرمانی مناسب شماست، آن را انتخاب کنید: در حالی که هرکسی می‌تواند از هنر سودی ببرد و نیازی نیست که یک هنرمند ماهر باشد، روانشناسان فهمیده‌اند که درمان از راه هنر می‌تواند برای گروه‌های زیر به طور ویژه مفید باشد:
• افرادی که خجالتی و گوشه گیر هستند، یا کسانی که راحت نیستند تا با یک درمانگر یا مشاور صحبت کنند.
• افراد مبتلا به اوتیسم، زوال عقل، معلولیت‌های شناختی و آسیب‌های مغزی
• قربانیان سوء استفاده و همچنین افراد مبتلا به بیماری‌های روانی مانند اختلال استرس پس از سانحه، اختلال دوقطبی و اختلالات اضطرابی.

یکی از بهترین راه‌ها برای بهره‌مندی از مزایای آرت‌تراپی، طراحی یا رنگ‌آمیزی ماندالا و کتاب‌های رنگ‌آمیزی است؛ ماندالا در واقع دایره‌هایی نمادین است که اشکال متقارن را در برمی‌گیرد و از نمونه‌های آن در طبیعت می‌توان به خورشید و یا دانه‌های برف اشاره کرد. همچنین کاربرد ماندالا را می‌توانید در معماری فرهنگ‌های اسلامی و نقاشی‌های رنگین در سقف مساجد و همچنین در نقوش دیوار و سقف کلیساها مشاهده کنید.
کتاب‌های رنگ‌آمیزی دیگر به کودکان اختصاص ندارد و از سال ۲۰۱۲ که وارد بازار شدند، طرفداران زیادی در میان بزرگسالان پیدا کرد. محققان و درمانگران هنری بر مزایای این کتاب‌ها تأکید دارند و آن را عنوان نوعی جایگزین برای مدیتیشن می‌دانند. آنها بزرگسالان را به انجام این کار توصیه و تشویق می‌کنند.
البته منظور از ذکر این موارد این نیست که همه بزرگسالان به درمان نیاز دارند، بلکه هدف، تأکید بر ضرورت سلامت روانی است. این نکته را هم باید در نظر داشته باشید که هنردرمانی صرفا در مورد یادگیری و بهبود شخصی نیست و می‌توان از آن به عنوان ابزاری برای مطرح نمودن خود استفاده کرد.
رنگ‌آمیزی و هنردرمانی دقیقا یک مقوله نیستند با این حال، رنگ‌آمیزی مزایای روحی و ذهنی متعددی را با خود به همراه دارد.
ناگفته نماند که پژوهش‌های انجام شده در مورد این مسأله نشان داده که سطوح دلهره افراد بعد از رنگ‌آمیزی ماندالا کاهش قابل ملاحظه‌ای پیدا کرده است. علاوه بر این، رنگ‌آمیزی درست مانند مدیتیشن به افراد امکان می‌دهد که ذهن خود را از دیگر افکار پاک‌سازی کرده و تمرکز بیشتری را روی لحظه بگذارند و از دلهره خود نیز کم کنند.
برای برخورداری از مزایای آرت‌تراپی لزومی ندارد که حتما یک هنرمند حرفه‌ای باشید، بلکه با کمی ذوق و داشتن ابزار کافی برای نقاشی و یا رنگ آمیزی می‌توانید به این دنیای جذاب قدم بگذارید.
خرید کتاب‌ها و لوازم هنر درمانی تا ۲۵% تخفیف

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.