تکنولوژی VAR‌به داوری مسابقات جام‌ جهانی ۲۰۱۸ کمک کرد

0

بلافاصله پس از آنکه فیفا اجازه‌ استفاده از کمک‌داورهای ویدئویی در جام جهانی فوتبال ۲۰۱۸ را صادر کرد، یک سؤال برای عموم مردم ایجاد شد و آن این بود که چقدر زمان می‌برد تا یک استفاده بسیار مهم از این تکنولوژی به عمل بیاید؟ ظاهراً به نظر می‌رسید که نیاز به انتظار زیادی نخواهد داشت.
با گذشت دو روز از آغاز مرحله گروهی رقابت‌های جام‌جهانی، مقامات برگزارکننده مسابقات خبر دادند بعد از مطرح شدن این گمانه‌زنی که جان ریسدون از تیم استرالیا موجب زمین خوردن آنتون گریزمن شد و در نتیجه مانع از حرکت او به سمت دروازه و به ثمر رسیدن گل احتمالی‌اش شده، داور برای تشخیص پنالتی‌ای بسیار مهم و سرنوشت‌ساز دستور به استفاده از تکنولوژی کمک‌داور ویدئویی داد. در نتیجه گریزمن موفق شد ضربه پنالتی را موفقیت‌آمیز راهی دروازه فرانسه کند.
ناگفته نماند که این تکنولوژی نقش حیاتی را در ادامه این بازی ایفا کرد. در بازی پل پوگبا از تیم فرانسه شوتی را به سمت دروازه استرالیا انجام داد که ظاهرا توپ را به صورت قوس‌دار (در جهت عمودی) از خط دروازه استرالیا عبور داد. در ابتدا مشخص نبود که توپ از خط دروازه عبور کرده یا خیر، با این حال تکنولوژی‌های به کار گرفته شده در زمین تشخیص دادند که توپ به اندازه چند سانتی‌متر از خط عبور کرده و دومین امتیاز سرنوشت‌ساز به نام فرانسه ثبت شد.
این بازی به‌عنوان یک بازی بی‌هیجان شناخته شد؛ زیرا از سه گل به ثمر رسیده دو گل به واسطه پنالتی به دست آمدند و به همین دلیل شاید ارزش تکنولوژی کمک داور ویدئویی آنطور که باید، به چشم نیامد.
اگرچه برخی معترضند که این تکنولوژی باعث کند شدن روند بازی می‌شود، اما باید گفت که هدف اصلی از به کارگیری آن کمک به بهبود شرایط مبهمی مانند بازی فرانسه است. بنابراین می‌توان گفت که دو تکنولوژی کمک‌داور ویدئویی و تشخیص خط دروازه نیز در بازی‌های آینده جام جهانی نقش بسیار مؤثر و مهمی را خواهند داشت.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.