جدیدترین رتبه‌بندی دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشی کشور

براساس شاخص‌ها و معیارهای مصوب ششمین نشست فوق‌العاده وزارت آموزش عالی کشور آخرین رتبه‌بندی دانشگاه‌ها و مؤسسات پژوهشی کشور تعیین شد.
این رتبه‌بندی شامل ۱۸۲ دانشگاه و موسسه پژوهشی دولتی می‌شود که توسط ۲۶ شاخص در چهارچوب ۵ معیار پژوهش، آموزش، وجهه بین‌المللی، تسهیلات-امکانات و فعالیت‌های اجتماعی-اقتصادی و صنعتی مورد سنجش قرار گرفته‌اند.
بر اساس اعلام گروه رتبه‌بندی دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشی کشور:

در رتبه بندی منتشر شده بخشی از اطلاعات توسط دانشگاه‌ها و موسسات از طریق پرسشنامه الکترونیکی گروه رتبه‌بندی گردآوری شد. بخشی دیگر از اطلاعات مورد نیاز رتبه‌بندی که پژوهش‌محور بوده‌اند نیز توسط کارشناسان گروه رتبه‌بندی ISC از پایگاه‌های اطلاعاتی WoS و ISC تهیه شد.گروه رتبه‌بندی ISC در ادامه افزود: در رتبه‌بندی سال ۹۶-۱۳۹۵ همچون سال‌های گذشته شاهد رشد نزدیک به ۱۵درصدی تعدادی از دانشگاه‌ها و موسسات حاضر در نظام رتبه‌بندی ISC بوده‌ایم. از سال ۱۳۸۹ که رتبه‌بندی دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشی کشور توسط ISC آغاز شد هر ساله (به‌جز سال ۹۳-۱۳۹۲) به تعداد این دانشگاه‌ها افزوده شده است.
با توجه به ماهیت و فعالیت‌های متفاوت مراکز آموزشی در کشور و تفاوت بین آنها نتایج در رتبه‌بندی ISC در پنج زیرگروه دانشگاه‌های جامع، دانشگاه‌های صنعتی، پژوهشگاه‌ها، دانشگاه‌های هنر و دانشگاه‌های علوم پزشکی ارائه می‌شود. در جدول زیر میزان حضور سالانه دانشگاه‌ها و موسسات در پنج زیر گروه اشاره شده را نمایش داده است.

بر اساس اعلام گروه افزود: ۸۱ دانشگاه از دانشگاه‌های جامع کشور در رتبه‌بندی سال ۹۶-۱۳۹۵ حضور داشته‌اند که این تعداد در سال گذشته برابر با ۶۳ مورد بوده است. دانشگاه تهران همچون سال‌های گذشته رتبه اول را در کشور در بین دانشگاه‌های جامع به خود اختصاص داده است. دانشگاه‌های تربیت مدرس، شیراز، فردوسی مشهد، تبریز، شهید بهشتی، اصفهان، تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان، کاشان و بوعلی سینا به ترتیب در جایگاه‌های دوم تا دهم جدول قرارگرفته‌اند.
جدول زیر وضعیت ۱۰ دانشگاه برتر جامع را نمایش می‌دهد.

گروه رتبه‌بندی دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشی کشور ادامه داد: از دانشگاه‌های وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ۴۲ دانشگاه در رتبه‌بندی مورد ارزیابی قرار گرفتند و دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تهران به عنوان برترین دانشگاه پزشکی کشور معرفی شد. دانشگاه‌های علوم پزشکی شهید بهشتی، مشهد، شیراز، تبریز، اصفهان، دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، دانشگاه علوم پزشکی ایران، دانشگاه علوم پزشکی مازندران و علوم پزشکی کرمان با قرار گرفتن بعد از دانشگاه علوم پزشکی تهران توانستند در جمع ۱۰ دانشگاه برتر علوم پزشکی کشور قرار گیرند.
جدول زیر وضعیت ۱۰ دانشگاه برتر پزشکی در سطح کشور را نمایش می‌دهد.

گروه رتبه بندی ISC گفت: در رتبه‌بندی سال ۹۶-۱۳۹۵ در بین ۲۹ دانشگاه صنعتی حاضر در رتبه‌بندی ISC ، دانشگاه‌های صنعتی امیرکبیر، شریف و دانشگاه علم و صنعت توانستند به ترتیب جزو سه دانشگاه برتر صنعتی کشور قرار گیرند. دانشگاه‌های صنعتی اصفهان و دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی نیز رتبه‌های چهارم و پنجم جدول را نیز کسب کردند.
جدول زیر وضعیت ۱۰ دانشگاه برتر صنعتی در سطح کشور را نمایش می‌دهد.

۲۶ پژوهشگاه و موسسه پژوهشی کشور در سال ۹۶-۱۳۹۵ مورد رتبه‌بندی قرار گرفتند که پژوهشگاه دانش‌های بنیادی رتبه نخست فهرست را از آن خود کرد و پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران، پژوهشگاه رویان، پژوهشگاه مواد و انرژی و پژوهشگاه صنعت نفت به ترتیب رتبه‌های دوم تا پنجم جدول را به خود اختصاص دادند.

منبع: ایسنا

نظرات بسته شده است.