معرفی رشته‌ دانشگاهی مهندسی نفت

0

بی‌شک بسیاری از داوطلبان رشته ریاضی دوست دارند به عنوان یکی از مهندسان شرکت‌های تابعه وزارت نفت مشغول به کار شوند. آنها همچنین دوست دارند کارمند یا مدیر این شرکت‌ها باشند. این رویایی دست‌نیافتنی نیست، اما این افراد بر اساس رشته‌ای که انتخاب کرده‌اند باید توانایی کار در نقاط دورافتاده با شرایط آب و هوایی سخت را هم داشته باشند، چون ممکن است حتی پس از استخدام در این شرکت‌ها در قالب مأموریت‌های چند ساله یا بازدیدهای چند روزه مجبور شوند به سکوها و پالایشگاه‌های نفتی بروند.

گرایش‌های مهندسی نفت عبارتند از: اکتشاف نفت، مخازن نفت، استخراج نفت، بهره‌برداری از منابع نفت، طراحی فرایندهای صنایع نفت، صنایع گاز و مخازن هیدروکربوری

برای اینکه بتوانید یک مهندس نفت کارامدی باشید، نیاز است همچون سایر علوم مهندسی، به ریاضیات علاقه‌مند بوده و در حل مسائل آن تسلط داشته باشید. همچنین تسلط بر علوم شیمی و زمین‌شناسی از اهمیت قابل توجهی برخوردار است. البته نوع گرایش شما مشخص می‌کند که تا چه حدی لازم است وارد کدام حوزه علمی شوید. به عنوان مثال دانشجویان رشته‌های مهندسی نفت گرایش اکتشاف یا حفاری نسبت به سایر دانشجویان مهندسی نفت باید مطالعات بیشتری در خصوص مسائل زمین‌شناسی داشته باشند. معمولا دانشجویان این رشته از بین داوطلبان مرد انتخاب می‌شوند.

فارغ‌التحصیل رشته مهندسی نفت می‌تواند روش‌های استخراج نفت و گاز از زیرزمین را طراحی و توسعه دهد. محل کار مهندس نفت در دفاتر کاری، پالایشگاه‌ها، محل‌های حفاری و  آزمایشگاه‌های تحقیقاتی است.
پس از کشف منابع نفتی یا گازی، مهندس نفت با همکاری زمین‌شناسان و دیگر متخصصان، ساختار زمین و خصوصیات صخره‌های حاوی ذخایر و روش‌های حفاری را تعیین کرده و عملیات حفاری را آغاز و مدیریت می‌کند. از آنجایی که تنها درصد کمی از نفت و گاز موجود در منبع تحت فشار طبیعی از چاه فوران می‌کند، بنابراین مهندس نفت از انواع روش‌های مختلف به منظور استخراج منابع هیدروکربنی استفاده می‌کند. از آنجایی که حتی با به کارگیری کامل‌ترین روش‌های امروزی تنها قسمتی از نفت یا گاز یک منبع کشف می‌شود، پس بخشی از کار مهندس نفت انجام امور تحقیقاتی و گسترش فناوری و روش‌های کارامد است تا میزان کشف را افزایش داده و از هزینه حفاری و مراحل تولید بکاهد.

بیشتر فارغ‌التحصیلان رشته مهندسی نفت در وزارت نفت مشغول به کار می‌شوند.  بقیه آنها نیز جذب صنایع شیمیایی خصوصی می‌شوند؛ چراکه بیشتر واحدهای رشته مهندسی نفت با رشته مهندسی شیمی مشترک است.

دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه تهران، دانشگاه صنعت نفت، دانشگاه امیرکبیر و دانشگاه شیراز.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.