معرفی رشته‌ دانشگاهی مهندسی معماری

0

همه آن چیزی که شما برای معمار شدن نیاز دارید مقداری ذوق هنری، توانایی خلق یک اثر نو و روحیه کار گروهی است. اگر به هنر علاقه دارید و مقداری با مهندسی ساختمان آشنا هستید، معماری رشته ایده‌آل شماست. این رشته تلفیقی از فن و هنر است و قدمتی بسیار طولانی در تاریخ ایران و جهان دارد. تاریخچه معماری ایران به حدود ۱۰۰۰ سال پیش از اسلام برمی‌گردد، پس از ظهور این دین نیز تا به امروز شاهد بیش از ۱۴۰۰ سال معماری ایرانی-اسلامی هستیم.

در حال حاضر در دانشگاه‌های دولتی “معماری” در قالب دو رشته اصلی مهندسی معماری و معماری داخلی در مقطع کارشناسی ارائه می‌شود. البته تعداد پذیرش رشته مهندسی معماری به نسبت معماری داخلی بیشتر است.
تعداد کل واحدها در رشته مهندسی معماری ۱۴۰ واحد است که شامل ۲۰ واحد عمومی، ۲۹ واحد دروس پایه، ۶۰ واحد دروس اصلی، ۲۷ واحد دروس تخصصی  و ۴ واحد اختیاری می‌شود. در حال حاضر حدود ۴۰ دانشگاه دولتی و غیر انتفاعی این رشته را به دانشجویان ارائه می‌دهند.
کارشناسی ارشد معماری در دانشگاه‌های دولتی شامل گرایش‌های انرژی و معماری، مهندسی معماری، تکنولوژی معماری، معماری منظر، مدیریت پروژه و ساخت و معماری داخلی می‌شود.

معماری‌ بیش‌ از آنکه‌ علم‌ و تکنیک‌ باشد، ذوق‌ و سلیقه‌ و استعداد است‌. معمار کسی است که طرح‌های فردی‌اش با نقاشی و مجسمه‌سازی رقابت کند و در واقع بتواند مجسمه‌ای کاربردی بسازد. دانشجوی‌ این‌ رشته‌ علاوه‌ بر توانمندی‌ در طراحی‌ و قدرت‌ تجسم‌ و خلاقیت‌، لازم‌ است‌ که‌ در درس‌ ریاضی‌ به‌خصوص‌ در هندسه‌ قوی‌ باشد چون‌ برای‌ آموزش‌ فن‌ و تکنیک‌ معماری‌ باید دروسی‌ مثل‌ هندسه‌ کاربردی‌، هندسه‌ مناظر و مزایا و ریاضیات‌ و آمار را مطالعه‌ کرد.

وظیفه اصلی مهندس معمار طراحی نقشه‌های ساختمان‌های جدید و برنامه بازسازی و محافظت از ساختمان‌های قدیمی است. همچنین کار مهندس معمار طرح‌ریزی ترکیب و نحوه قرارگیری مجموعه‌ای از ساختمان‌ها و فضاهای اطراف آنها نیز است.

بازار کار این رشته در دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد با یکدیگر متفاوت است. از آنجایی که در مقطع کارشناسی بیشتر جنبه فنی در این رشته مطرح است، دانشجویان می‌توانند طراحی و اجرای سازه‌ها را عهده‌دار شوند و به ساختمان‌سازی بپردازند، اما در کارشناسی ارشد بیشتر جنبه هنری این رشته مد نظر است و دانشجویان می‌توانند در مورد هنر به کار رفته در یک سازه نیز نظر بدهند و کار کنند.

مهندسان معماری که مدرک کارشناسی دارند، می‌توانند طراح فنی ساختمان‌ها، ناظر اجرای طرح و سرپرست دفاتر مشاوره شوند. مهندسان معماری که مدارک عالی در مقطع تحصیلات تکمیلی دارند، به دلیل گذراندن دروس هنری معماری بیشتر، علاوه‌ بر طراحی‌ بناها می‌توانند به‌ طراحی‌ و ساخت‌ ماکت‌ و طراحی‌ معماری‌ داخلی‌ بپردازند یا به‌ عنوان‌ ناظر ساخت‌ فعالیت‌ کنند. مهندس معمار می‌تواند حتی کار و کسب درآمد خود را از زمان تحصیل شروع کرده و به عنوان نقشه‌کش و کمک طراح وارد بازار کار شود.

مهندسان معماری که در شرکت‌های خصوصی کار می‌کنند، نسبت به میزان مهارت، توانمندی و سابقه کار درآمدهای متفاوتی دارند. آنهایی که خود، شرکت شخصی راه‌اندازی کرده‌اند، در کنار سختی‌های زیاد کار، اگر بتوانند به خوبی مشتری جذب کرده و پروژه‌های زیادی بگیرند، درآمد بسیار خوبی خواهند داشت.

در مجموع مهندس معمار هرچه خلاق‌تر، توانمندتر و کارنامه کاری بهتری داشته باشد، به درآمدهای بالاتری دست می‌یابد.

دانشگاه تهران، دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه علم و صنعت، دانشگاه تبریز، دانشگاه سمنان، دانشگاه شیراز، دانشگاه فردوسی و دانشگاه هنر تهران.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.