معرفی رشته دانشگاهی تربیت بدنی

0

تربیت بدنی رشته ای شناور است و از زیرشاخه‌های علوم انسانی به شمار می رود. فارغ‌التحصیلان این رشته به اندازه‌ی یک پزشک‌یار با جسم انسان آشنا می شوند. از سویی دیگر بخشی از دروس این رشته شامل علوم تربیتی است تا دانشجوی این رشته با کنش و و اکنش انسان‌ها آشنا شود و بتواند به عنوان یک مربی با ورزشکاران یا دانش آموزان به درستی برخورد کند و همچنین بتواند در رشته‌های مختلف ورزشی اطلاعات و مهارت لازم را کسب کند. در واقع تربیت بدنی به‌عنوان یک عامل پیشگیرنده از بروز برخی ناراحتی ها و عوارض جسمی و روحی نیز مورد توجه بوده و ثابت شده است که از پیشروی برخی از بیماری‌ها مانند امراض قند و نارسایی های قلبی – عروقی جلوگیری می‌کند. کاربرد رشته‌ی تربیت بدنی بسیار گسترده است و تمام گروه های سنی جامعه را شامل می شود.

 

گفتنی است که داشتن برخی از توانایی‌های جسمی و مهارت‌های ورزشی پایه همچون ژیمناستیک و دومیدانی می‌تواند در دوران تحصیل در این رشته بسیار کارامد باشد .همچنین متقاضیان به جز ورزشکاران ملی باید حداقل قد (برای پسران ۱۶۵ سانتی‌متر و برای دختران ۱۵۸ سانتی متر است) را داشته و از سلامت کامل جسمی برخوردار باشند.

برای ورود به این رشته دو راه وجود دارد:

  • از طریق هنرستان‌های تربیت بدنی
  • از طریق شاخه‌ی نظری دبیرستان‌ها

در روش اول شما بعد از به اتمام رساندن پایه‌ی نهم، درخواست پذیرش در هنرستان تربیت بدنی را داده و پس از اخذ دیپلم تربیت بدنی و شرکت در کنکور کاردانی این رشته به دانشگاه راه می‌یابید.البته باید متذکر شویم که ادامه ی تحصیل در مقطع کارشناسی رشته‌ی تربیت بدنی محدودیت‌هایی نظیر نبود دانشگاه دولتی در این مقطع و کنکور مجدد برای مقطع کاردانی به کارشناسی وجود دارد.

در روش دوم پس از اخذ دیپلم در یکی از رشته های نظری و شرکت در کنکور سراسری و انتخاب رشته‌ی تربیت بدنی تحصیل در این رشته را شروع خواهید کرد. باید بدانید که تربیت بدنی جزء رشته های نیمه متمرکز حساب می شود و شما بعد از کنکور در ترم دوم سال تحصیلی و در بهمن ماه پذیرش می شوید. در واقع می توانید تا قبل از بهمن در رشته‌ی دیگری به مدت یک ترم به تحصیل پرداخته و اگر در تربیت بدنی پذیرفته‌ی نهایی شدید باید در ترم دوم در این رشته به ادامه تحصیل بپردازید.

نکته‌ی جالب توجه در این روش این است که می توانید با رتبه های خیلی نجومی حتی در یک دانشگاه دولتی در مقطع کارشناسی تربیت بدنی پذیرفته شوید.

پس از فارغ‌التحصیلی از این رشته می توانید به عنوان مربی، مسؤل ورزش در وزارتخانه‌ها، مراکز ورزشی، باشگاه‌ها، مدارس و دانشگاه‌ها فعالیت کنند. و همچنین فعالیت‌هایی نظیر داوری مسابقات ورزشی، سرپرست تیمهای ورزشی، راه اندازی اماکن و تاسیسات ورزشی، کمک فیزیولوژیست ورزشی، مسئول تغذیه و بهداشت ورزشکاران، کمک روان‌شناس ورزش و حتی خبرنگار ورزشی،  تدریس دروس تخصصی تربیت بدنی در دوره‌ی کاردانی، تدریس درس تربیت بدنی و ورزش عمومی دانشجویان دانشگاهها و موسسات آموزش عالی ، برنامه ریزی و مدیریت آموزشی در تربیت بدنی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش تربیت بدنی ، تدریس دروس نظری و عملی اختصاصی ورزش در دوره های تربیت مربی ورزش ،برنامه ریزی و مدیریت در تربیت بدنی سازمان‌های ورزشی کشور نهادهای انقلابی و بخش خصوصی، انجام تحقیق در مسائل تربیت بدنی و ورزش در مراکز تحقیقی و دانشگاه‌ها، تدریس در مؤسسات آموزش عالی برای تربیت متخصصان و معلمان تربیت بدنی در سطح کارشناسی را داشته باشید. علاوه بر این می‌توانید در ساخت وسایل و البسه‌ی ورزشی نیز مشاور یک طراح باشید؛ چرا که نظرات یک کارشناس ورزشی از اصول مهم طراحی و ساخت و تولید البسه و لوازم ورزشی است.در نهایت اگر فارغ‌التحصیل این رشته شوید و همراه با آن در زمینه‌ی کاری فرد فعالی باشید،هیچ‌وقت بیکار نخواهید ماند.

قابل ذکر است طبق آخرین گزارشات، ۱۲۰ شغل ورزشی در کشورمان برای داوطلبان این رشته وجود دارد. همچنین بازار کار و درآمد گرایش‌های مختلف در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری بسیار متفاوت خواهد بود .

داوطلبان می توانند این رشته را تا مقطع کارشناسی ارشد و دکتری ادامه دهند.گرایش‌های این رشته می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

گرایش‌های کارشناسی ارشد رشته تربیت بدنی و علوم ورزشی:
گرایش روان‌شناسی ورزشی، فیزیولوژی ورزشی ،گرایش بیومکانیک ورزشی، گرایش رفتار حرکتی، گرایش آسیب شناسی و حرکات اصلاحی، گرایش مدیریت ورزشی
گرایش های دکتری رشته تربیت بدنی و علوم ورزشی: گرایش مدیریت ورزشی، گرایش آسیب شناسی ورزشی و حرکات اصلاحی، گرایش رفتار حرکتی، گرایش بیومکانیک ورزشی، گرایش فیزیولوژی ورزشی

دانشگاه شهید باهنر کرمان، دانشگاه بناب، دانشگاه صنعتی مالک اشتر،دانشگاه صنعتی ارومیه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.