معرفی رشته دانشگاهی طراحی صنعتی

0

شاید برای شما هم پیش آمده که برای خرید محصولی به فروشگاه مراجعه کنید و با قفسه‌هایی پر از همان محصول اما با شکل و شمایل و بسته‌بندی‌های جورواجور از برندهای متفاوت مواجه شوید و مستأصل بمانید که در میان این همه کالا که همه‌شان یک خدمت اصلی به شما ارائه می‌دهند، کدامیک را انتخاب کنید. یکی از ملاک‌های تصمیم‌گیری جدای از بحث کیفیت، ظاهر محصول است. این ظاهر گاهی این‌قدر مهم می‌شود که مزیت رقابتی شرکت‌ها و غول‌های بزرگ به شمار می‌آید؛ شرکت‌هایی که بخشی از موفقیت‌هایشان به دلیل توجه به رشته طراحی صنعتی است. شما هم اگر می‌خواهید روزی با دستان خود به صنعت لطافت بخشید، مطالعه این مقاله را از دست ندهید. طراحی صنعتی ترکیبی از صنعت و هنر طراحی است. در گذشته برای ساخت اشیای مورد نیاز از روش‌های سنتی استفاده می‌شد که پاسخگوی نیازهای بشر نبود؛ از این رو رشته طراحی صنعتی به وجود آمد تا متخصصان این رشته بتوانند با ایده‌پردازی گام بزرگی در نوآوری بردارند. این افراد به نوعی آشتی‌دهندگان صنعت، هنر و اقتصاد هستند و در تمام خطوط تولید دنیا در رأس هرم مدیریت تولید کالا و محصولات قرار دارند.

رشته طراحی صنعتی رشته‌ای جامع و ترکیبی است؛ یعنی تخصصی که برای کسب آن باید از هر زمینه تخصصی، اطلاعات مشخصی داشت؛ زیرا زمانی که کالایی تولید می‌شود بنابر نیاز آن کالا ممکن است یک طراح صنعتی ارتباط تنگاتنگی با تخصص‌هایی همچون مهندسان کامپیوتر، صنایع، مدیران فروش، گرافیست‌ها و… داشته باشد.
علاوه بر دانش‌آموختگان گروه آزمایشی هنر، داوطلبان هر سه گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی نیز در صورت شرکت در کنکور هنر و مطالعه منابع آن می‌توانند رشته طراحی صنعتی را برای تحصیل انتخاب کنند. لازم به ذکر است که پذیرفته‌شدگان این رشته، باید حتما در مصاحبه و آزمون عملی نیز پذیرفته شوند. در حال حاضر طراحی صنعتی در مقاطع کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه می‌شود. رشته طراحی صنعتی در زیرگروه ۲ گروه آزمایشی هنر قرار دارد و ضرایب دروس این رشته به این صورت است:

درک عمومی هنر ۳، درک عمومی ریاضی-فیزیک ۳، ترسیم فنی ۲، خلاقیت تصویری و تجسمی ۴، خلاقیت نمایشی ۱، خلاقیت موسیقی ۱ و خواص مواد ۱.

دانشجویان برای موفق شدن در این رشته باید خوب اندیشیدن، خوب دیدن و خوب طراحی کردن را سرلوحه کارشان قرار دهند، صرفا به دروس دانشگاهی خود اکتفا نکنند و به فعالیت‌های عملی و کسب تجربه در این حوزه بپردازند. در طراحی صنعتی داشتن ذهن خلاق لازمه کار است؛ البته خود این رشته و موارد درسی‌اش این خلاقیت را پیشرفته‌تر می‌کند تا دانش‌آموختگان بتوانند با ابزار و ایده‌هایی که در ذهن‌شان است، مشکل را حل کنند. همچنین داشتن اطلاعات پایه ریاضی و هنر و همین‌طور شناخت مواد گوناگون مانند پلاستیک‌ها، فلزات، شیشه، چوب، سرامیک و انواع چسب‌ها می‌تواند در بهبود شرایط و محصولات به طراح کمک کند.

حیطه فعالیت یک طراح صنعتی می‌تواند شامل طراحی محصول، بسته‌بندی، دکوراسیون، طراحی محیطی (چیدمان شهری)، طراحی اصلاحی (اصلاح خصوصیات عملکردی یک محصول)، طراحی هویت(برند) و … باشد. فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند در دفاتر طراحی کارخانجات صنعتی، دفاتر خصوصی و… به کار طراحی، تولید و آموزش نیز مشغول شوند.

طراحان صنعتی که در استخدام کارخانه یا شرکت خصوصی هستند، با توجه به میزان تخصص، مهارت، تجربه و توافق صورت گرفته با کارفرما، درآمدهای متفاوتی دارند.

دانشگاه تهران، دانشگاه هنر تهران، دانشگاه الزهرا، دانشگاه علم و صنعت، دانشگاه هنر تبریز، دانشگاه اصفهان، دانشگاه آزاد تهران و مشهد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.