معرفی رشته دانشگاهی عمران

0

مهندسی عمران از جمله رشته‌هایی است که بیانگر کاربرد علم در ایجاد سازندگی و عمران کشور است. یعنی هر چیزی که به آبادی یک کشور باز می‌گردد، مانند سد، فرودگاه، جاده، برج، تونل، دکل‌های مخابرات، ساختمان‌های مقاوم در مقابل زلزله، سیل و آتش، نیروگاه‌های برق و مصالح سبک، ارزان و با کیفیت مناسب برای ساخت و ساز، در حیطه‌ کار مهندس عمران قرار می‌گیرد. مهندسی عمران طیف بسیار وسیعی از کارها را در بر می‌گیرد؛ یعنی اگر بخواهیم ساختمان، پل، برج، تونل، راه، سیلو و یا شبکه‌های فاضلاب بسازیم در آغاز به یک مهندس کارامد عمران نیاز داریم تا علاوه بر رعایت جنبه‌های فنی و اجرایی، اقتصادی نیز عمل کند. چون اقتصادی بودن یک اصل در مهندسی عمران است.
برای تحصیل در این رشته (با توجه به کمیت و کیفیت درس‌هایی که در این دوره تدریس می‌گردد) داوطلب باید از توان و دانش برتر در زمینه‌های ریاضی-فیزیک برخوردار باشد، همچنین توان جسمی، قدرت تجزیه و تحلیل، قدرت تجسم و دقت کافی در مسائل را داشته باشد. شایان ذکر است که بسیاری از کارها و طرح‌های عمرانی در خارج از محیط‌های شهری است و فعالیت نسبتا زیادی را می‌طلبد.
یک مهندس عمران باید بسیار اجتماعی و دارای توان ایجاد ارتباط با جمله سایرین باشد؛ چون رشته مهندسی عمران یک رشته گروهی است. یعنی متخصص عمران در محیط کار خود با اقشار مختلف جامعه از جامعه کارگران، تکنسین‌ها و مهندسان رشته‌های دیگر سروکار دارد و باید با همه این افراد ارتباط خوبی برقرار کند تا بتواند شاهد پیشرفت و موفقیت کارش باشد. رشته مهندسی عمران دارای دو بعد اجرایی و نظری و آزمایشگاهی است. در این میان عده‌ای از مهندسین جذب کارهای اجرایی می‌شوند که در این صورت باید آمادگی کار در کارگاه‌های داخل و خارج شهر را داشته باشند، یعنی برای برنامه‌ریزی و سروکار داشتن با اقشار مختلف مردم آماده باشند و عده‌ای نیز جذب بعد نظری و آزمایشگاهی مهندسی می‌شوند که این عده نیز باید آمادگی کارهای محاسباتی، دفتری و آزمایشگاهی را داشته باشند. کارهایی که به ریاضیات قوی و صبر و حوصله بسیار نیاز دارد. شایان ذکر است که بسیاری از کارها و طرح‌های عمرانی در خارج از محیط‌های شهری بوده و فعالیت نسبتا زیادی را می‌طلبد؛ بنابراین داوطلب این رشته باید علاقه‌مند به کارهای عمرانی بوده و توانایی کار در محیط‌های پرجمعیت را داشته باشد.

 • مهارت کافی در فناوری اطلاعات،کامپیوتر و ریاضیات  که در طول دوره کارشناسی کمک حال دانشجو خواهد بود.
 • توانایی تحلیل داده‌های زیاد، ارزیابی راه‌حل‌ها و انجام تصمیم‌گیری درست
 • مهارت و روحیه کار تیمی؛ بسیاری از پروژه‌های دوره‌ کارشناسی مهندسی عمران در قالب کار تیمی و گروهی مطرح می‌شود.
 • مهارت نوشتاری  برای تهیه گزارش

یک مهندس عمران وظایف بسیار زیادی دارد، اما برخی وظایف در زمینه‌های تخصصی مهندسی عمران مشترک است که عبارتند از:

 • تحلیل داده‌های ارسالی توسط ناظران پروژه، نقشه‌کشی و آزمایش مواد و مصالح با استفاده از نرم‌افزار مدل‌سازی کامپیوتری
 • آزمایش خاک برای تعیین کیفیت و قدرت پایه سازه
 • تهیه نقشه‌ها با کمک نرم‌افزار طراحی کامپیوتری
 • قضاوت در خصوص امکان‌پذیر بودن پروژه‌ها با ارزیابی مواد، هزینه‌ها، زمان و نیروی کار موجود
 • ارزیابی ریسک‌ها و اثرات محیطی پروژه‌ها
 • مدیریت، هدایت و نظارت بر پیشرفت هر مرحله از تولید
 • اطمینان از مجهز بودن بخش‌های مختلف به تجهیزات ایمنی و سلامت و رعایت شدن قوانین و زمانبندی‌ها

مراکز مختلفی به صورت مستقیم و غیرمستقیم در فعالیت‌های عمرانی دخیل هستند که هرکدام به تناسب نوع فعالیت خود، اقدام به جذب فارغ‌التحصیلان این رشته می‌کنند:

وزارت‌خانه‌های مسکن و شهرسازی، راه و ترابری، جهاد سازندگی و نیرو به صورت گسترده‌تر و سایر وزارت‌خانه‌ها، اداره‌ها، سازمان‌ها، مراکز دولتی و خصوصی نظیر: وزارت‌خانه‌های آموزش و پرورش، کشاورزی، فرهنگ و آموزش عالی، بانک‌ها و … به صورت مستقیم برای کارهای عمرانی خود مثل طرح و محاسبه، اجرا و نظارت بر اجرا، نیاز به استخدام مهندسان عمران دارند. علاوه بر آن، شرکت‌های مختلف مهندسان مشاور که در کشور به صورت گسترده وظیفه طراحی، محاسبه و نظارت بر اجرای پروژه‌های ساختمانی را بر عهده دارند؛ همچنین شرکت‌های ساختمانی و راه‌سازی دولتی و خصوصی که در اجرای این طرح‌ها فعالیت دارند، تعداد کثیری از فارغ‌التحصیلان رشته عمران را استخدام می‌کنند. اصولا مهندس عمران شانس کاری زیادی دارد چون در طراحی و ساخت بسیاری از کارهای عمرانی مانند راه‌ها، پل‌ها، سدها، سازه‌های دریایی برای سکوهای نفتی، آشیانه‌های هواپیما و خانه‌های مسکونی مقاوم در مقابل زلزله‌، مهندسین عمران حضوری فعال دارند.

فارغ‌التحصیلان مقطع کارشناسی عمران، می‌توانند در مقطع کارشناسی ارشد در گرایش‌های مختلف سازه، سازه‌های هیدرولیکی مهندسی زلزله، راه و ترابری، مکانیک خاک وپی، مهندسی آب، سازه‌های دریایی ،مهندسی مدیریت ساخت، مهندسی برنامه‌ریزی حمل و نقل، مهندسی نقشه‌برداری (ژئودزی)، فتوگرامتری و مهندسی محیط زیست به تحصیل ادامه دهند. در هریک از گرایش‌های یاد شده زیرشاخه‌های تخصصی‌تری وجود دارد که در مقطع دکترای تخصصی و به خصوص در ضمن انجام رساله دکتری به آن پرداخته می‌شود. امکان ادامه تحصیل در تمام گرایش‌های یاد شده در مقطع کارشناسی ارشد و در بعضی از زمینه‌های یاد شده در مقطع دکتری در داخل کشور وجود دارد، ولی ادامه تحصیل در پاره‌ای از گرایش‌های دیگر، در حال حاضر فقط در خارج از کشور میسر است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.