معرفی رشته دانشگاهی فلسفه

0

رشته فلسفه به نوعی مادر تمام رشته‌ها محسوب می‌شود. می‌توان گفت وقتی فلسفه کارش را به پایان برساند، علوم دیگر با تکیه بر یافته‌های این رشته کارشان را شروع می‌کنند. فلسفه تمامی پرسش‌های بنیادی انسان نسبت به مسائل وجود، هستی، پیرامون و حقیقت انسان را بررسی می‌کند؛ پرسش‌هایی که گاه دینی، گاه اخلاقی، گاه سیاسی و گاه در زمینه زیبایی‌شناسی است. تفاوت فلسفه با سایر علوم در این است که دیگر علم‌ها مثل نجوم، پزشکی و … هریک حیطه مشخصی دارند، اما فلسفه همه امور هستی را از خدا تا انسان، از طبیعت تا ماورای طبیعت و از روح انسان و موجودات غیرعادی تا اجسام مورد بررسی قرار می‌دهد و صرفا درباره یک موجود گزینش شده تحقیق نمی‌کند. این رشته نقشی اساسی در خودآگاهی انسان دارد.

بی‌شک هر جامعه‌ای نیازمند افراد متفکر و منتقد بوده و فلسفه در ارتقای سطح فکری افراد بسیار موثر است؛ تا جایی که تربیت محققان و مدرسان آشنا به فلسفه اسلامی و سایر مکاتب از اهداف این رشته بیان شده است. صاحب‌نظرانی همچون شهید مطهری با بیان ساده علاوه بر آگاهی به جریان تفکر فلسفی بین‌المللی و غربی، به فلسفه اسلامی نیز مسلط بوده و از پیچیدگی‌های ظاهری فلسفه می‌کاهند.

رشته فلسفه در زیرگروه رشته علوم انسانی قرار دارد و ضرایب دروس در آن به این شرح است: ریاضی ۲، اقتصاد ۱، زبان و ادبیات فارسی ۴، زبان عربی ۴، تاریخ و جغرافیا ۱، علوم اجتماعی ۱، فلسفه  و منطق ۳.

برای موفقیت در این رشته علاوه بر داشتن علاقه ذاتی، باید از پل ریاضیات بگذرید چراکه ریاضی هم مانند فلسفه با مسائل ذهنی، انتزاعی و غیر تجربی سروکار دارد؛ پس باید فردی خلاق با قدرت ذهنی بالا باشید.

دانشجویان این رشته علاوه بر تاریخ فلسفه، فیلسوفان مهم تاریخ فلسفه را به عنوان تک فیلسوف مورد بررسی قرار می‌دهند و شعب فرعی مباحث فلسفه مثل فلسفه دین، فلسفه اخلاق، فلسفه علم، معرفت‌شناسی و زمینه‌های گوناگون مسائل فلسفی مانند فلسفه تطبیقی را مطالعه می‌کنند.

فارغ‌التحصیلان رشته فلسفه می‌توانند به عنوان معلم دبیرستان و استاد دانشگاه به تدریس این درس و دروس پایه رشته‌های دیگر که با فلسفه ارتباط دارد، بپردازند. آنها همچنین می‌توانند در مراکز پژوهشی مثل تدوین دایره‌المعارف‌ها و پژوهشگاه‌های علوم انسانی مشغول به کار شده یا به عنوان دستیار پژوهشگر در این مراکز فعالیت داشته باشند. همچنین می‌توانند به عنوان محقق، مولف یا مترجم آثار فلسفی در شرکت و ادارات مختلف دولتی و خصوصی ایفای نقش کنند.

داوطلبان گروه‌های آزمایشی ریاضی و علوم تجربی نیز اگر به فلسفه علاقه دارند، می‌توانند در رشته‌های فلسفه و عرفان اسلامی و الهیات و معارف اسلامی (با دو گرایش فلسفه و کلام اسلامی و فلسفه و حکمت اسلامی) صرفا در دانشگاه شهید مطهری تهران و موسسات غیرانتفاعی ادامه تحصیل دهند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.