معرفی رشته دانشگاهی مدیریت صنعتی

0

هر مجموعه و سازمانی برای رسیدن به اهداف خود نیازمند برنامه‌ریزی، فرماندهی، هدایت و نظارت بر کل مجموعه و از همه مهم‌تر مدیریت دقیق است. فردی که در این زمینه فعالیت می‌کند، باید قادر باشد تا با بهره‌گیری از حداقل امکانات، سازمان را به اهداف خود برساند.

مدیریت صنعتی جزء گروه رشته‌هایی است که در آن علاوه بر دانش مدیریتی، نیاز کمی به دانش مهندسی نیز وجود دارد؛ زیرا فارغ‌التحصیلان این رشته در محیط‌های فعالیت خود (عمدتا در واحدهای صنعتی مشغول به کار می‌شوند) ارتباط نزدیکی با مهندسان دارند. در واقع مدیریت صنعتی پلی میان مدیریت و رشته‌های فنی است.

افرادی که این رشته را انتخاب می‌کنند، باید روابط عمومی قوی‌ای داشته و سعی کنند برای موفقیت و ارتباط خوب با اعضا و کارمندان، روابط عمومی خود را تا حد بالایی افزایش دهند.

  • علاقه‌مندی به مفاهیم و مباحث مدیریتی و صنعتی
  • قدرت و توان تجزیه و تحلیل و حل مشکلات مدیریتی در سریع‌ترین زمان ممکن
  • داشتن جایگاه مناسب در دروس ریاضی و فیزیک
  • کسب مهارت‌های عمومی و تخصصی
  • یادگیری روان‌شناسی صنعتی و اصول آن

رشته‌ی مدیریت صنعتی از گروه رشته‌های مدیریت، با هدف تربیت نیروی متخصص و مدیران لایق حوزه‌ی صنعت، پدید آمده است. هدف این رشته در دوره‌ی کارشناسی، تربیت افرادی است که با استقلال فکری عوامل مؤثر در کار و صنعت را تحلیل و بررسی کنند و در جهت رفع نقاط ضعف و مشکلات سازمان فعالیت داشته باشند. این رشته بیشتر به مطالعه‌ی بعد مالی و رفتاری می‌پردازد.

هدف اصلی این رشته تنها پرورش مدیر یا رئیس نیست، بلکه هدف آن پرورش افرادی است که با برنامه‌ریزی صحیح و به‌کارگیری پتانسیل‌های موجود، به بهبود و رشد وضعیت سازمان کمک کنند. فارغ‌التحصیلان این گرایش می‌توانند در قسمت‌های مدیریت و برنامه‌ریزی تولید، اداره‌ی حفاظت فنی و قسمت کنترل کیفیت کالا مشغول به کار شوند. همچنین باید توانایی فعالیت در امور مربوط به مدیریت، کنترل ‌پروژه و مدیریت و ارزیابی عملکرد را داشته باشند. دیگر زمینه‌های شغلی این رشته مربوط به کیفیت و استانداردهای کیفی و بهره‌وری و همچنین امور مالی و بانکداری است.

علاقه‌مندان به تحصیل در مقاطع بالاتر می‌توانند در گرایش‌های تحقیق در عملیات، تولید و عملیات، مدیریت عملکرد، مدیریت زنجیره‌ی تأمین، مدیریت کیفیت و بهره‌وری و مدیریت پروژه در مقطع کارشناسی ارشد به ادامه‌ی تحصیل بپردازند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.