معرفی رشته دانشگاهی مهندسی دریا

0

با توجه به وسعت مرزهای آبی و گسترش حمل و نقل دریایی و صورت گرفتن بیش از ۹۰ درصد تجارت جهانی از طریق دریاها و اقیانوس‌ها، همچنین با داشتن حدود ۹۶۰۰ کیلومتر مرز آبی در ایران که دو هزار کیلومتر آن از جنوب به آب‌های آزاد راه دارد و به دلیل به صرفه بودن حمل و نقل دریایی و انجام گرفتن ۹۰% صادرات غیرنفتی و تمامی صادرات نفتی کشور توسط کشتی‌ها و حمل و نقل کالاهای مورد نیاز کشور موجب شد تا اهمیت رشته‌های مرتبط با دریا مانند مهندسی دریا، مهندسی اقیانوس‌شناسی، مهندسی شیلات و مهندسی دریانوردی بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

مهندسی دریا شامل گذراندن دوره‌ای چهار ساله به صورت دروس عملی، نظری و کارورزی روی کشتی در دریا و اقیانوس‌ها است. علاقه‌مندان به رشته‌ مهندسی دریا و گرایش‌های مربوط به آن می‌توانند هم از طریق رشته‌ ریاضی و فیزیک و هم از طریق شاخه‌ فنی و حرفه‌ای وارد این رشته شوند. در شاخه فنی و حرفه‌ای، گروه علوم و فنون دریایی وجود دارد که علاقه‌مندان پس از گذراندن سال اول دبیرستان وارد شاخه‌های مختلف این گروه شده و در دانشگاه تحصیلات خود را ادامه ‌می‌دهند.

برای موفقیت در رشته‌ مهندسی دریا مهارت‌های فراوانی لازم است. در ذیل به چند مورد از آن می‌پردازیم:

 • تسلط کافی بر زبان انگلیسی
 • توانایی کار در دریاها و اقیانوس‌ها
 • دانش فنی کافی و عالی
 • قدرت تحلیل و حل مسائل در زمینه‌هایی همچون فیزیک و ریاضیات
 • مهارت‌های مذاکره و ارتباط خوب
 • دانش فنی عالی
 • به روز بودن و آگاهی از علوم و تکنولوژی روز دنیا
 • توانایی مدیریت و سازماندهی کارها
 • تصمیم‌گیری درست و به موقع به خصوص در شرایط بحرانی
 • داشتن روحیه‌ کار تیمی
 • توانایی حفظ آرامش در شرایط بحرانی
 • توان و سلامت جسمی کامل و نداشتن کوررنگی
 • غواصی

رشته‌ مهندسی دریا ۳ گرایش دارد:

 • مهندسی کشتی
 • مهندسی دریانوردی
 • مهندسی کشتی‌سازی

گرایش مهندسی کشتی: در واقع مدیر فنی کشتی است که مسئولیت نگهداری، راه‌اندازی و تعمیر موتور کشتی را بر عهده دارد. دانشجویان این رشته پس از اتمام آموزش‌های تئوری، دوره‌ کارآموزی را بر روی کشتی‌های اقیانوس‌پیما در خارج از کشور می‌گذرانند.

گرایش دریانوردی: درصد کمتری از دروس گرایش دریانوردی را مسائل فنی تشکیل می‌دهد. بخش عظیمی از درس‌های این گرایش شامل مطالعه‌ آب و هوا، جغرافیا و چگونگی مسیریابی می‌شود که ارتباط چندانی با دروس مهندسی دریا ندارد. هدف از گرایش مهندسی دریانوردی نیز همچون گرایش مهندسی کشتی‌، گسترش ناوگان بازرگانی کشور و داشتن پرسنل ایرانی است. در واقع هدایت و رهبری کشتی و مدیریت نیروی انسانی شاغل در کشتی (پرسنل کشتی) وظیفه‌ مهندس دریانوردی است.
قابل ذکر است فارغ‌التحصیلان این رشته برای رسیدن به سمت کاپیتان کشتی ابتدا باید به عنوان افسر سوم وارد کشتی شوند؛ سپس می‌توانند بعد از موفقیت در گذراندن درجات افسر دومی و افسر اولی و گذراندن دوره‌ها و آزمون‌های تکمیلی کاپیتان کشتی شوند.

گرایش مهندسی کشتی‌سازی: این گرایش بین رشته‌ای است و یک مهندس کشتی‌سازی وظیفه‌ طراحی، ساخت و نظارت بر ساخت کشتی، تعمیرات کشتی، محاسبات مربوط به بدنه و ساختار کشتی، توانایی حمل بار تعیین شده و مقاومت لازم و حرکت و سرعت در دریای متلاطم و طوفانی را بر عهده دارد. همچنین وظایفی از قبیل تعمیر و نگهداری قایق‌های زیردریایی متلاطم و طوفانی بر عهده‌ مهندس کشتی‌سازی است.

ناگفته نماند توسعه‌ کشتی‌ها و آمدن کشتی‌های تندرو با فیزیک و معماری جدید منجر به توسعه‌ و پیشرفت روزافزون این رشته شده است.

باید این اطمینان خاطر را به علاقه‌مندان رشته‌‌ مهندسی کشتی بدهیم که  پس از فارغ‌التحصیلی به استخدام شرکت کشتی‌رانی جمهوری اسلامی درآمده و آینده‌ شغلی آنها نیز تأمین خواهد بود. در مورد موقعیت شغلی فارغ‌التحصیلان مهندسی کشتی‌سازی نیز باید گفت علاوه بر کارخانه‌های کشتی‌سازی، می‌توانند در سازمان بنادر و کشتی‌رانی، وظیفه‌ ساخت سکوهای شناور را برعهده گرفته یا به عنوان مهندس ناظر بر نحوه‌ اجرای طرح‌های اجرایی نظارت کنند و یا در صنایع دریایی به کارهای تحقیقاتی بپردازند. فارغ التحصیلان رشته‌ دریانوردی نیز بورسیه‌ ارگان‌های دریایی کشور هستند و پس از آنکه بر روی آب‌های خارج از کشور دوره‌ کارآموزی خود را گذراندند، در ناوگان ارگان بورس دهنده مثل “کشتی‌رانی جمهوری اسلامی ایران” و “شرکت ملی نفت‌کش” مشغول به کار می‌شوند.

از آنجایی که رشته‌ مهندسی دریا در رده‌ مشاغل سخت دنیا قرار دارد، از لحاظ درآمد در مقایسه با دیگر رشته‌های مهندسی، از سطح بالاتری برخوردار است.

گرایش کشتی‌سازی:دانشگاه خلیج‌فارس بوشهر، دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر، دانشگاه صنعتی مالک اشتر و دانشگاه صنعتی شریف.

گرایش مهندسی کشتی: دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار، دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر و دانشگاه صنعت نفت.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.