معرفی رشته دانشگاهی گفتار درمانی

0

گفتاردرمانی، رشته‌ای است که به شناخت و درمان انواع اختلالات گفتاری همچون لکنت زبانی، اختلالات تلفظ صداها، تأخیر در رشد گفتار و زبان، اختلالات گفتاری و زبانی ناشی از فلج مغزی (عدم توانایی سخن‌گفتن یا بی‌ربط سخن‌گفتن)، شکاف کام و … می‌پردازد.

گفتاردرمانی یکی از زیر‌شاخه‌های رشته‌ توان‌بخشی در علوم پزشکی است که به عنوان ترکیبی از دانش و هنر در نظر گرفته می‌شود.

گفتار‌درمانگر ابتدا آسیب‌ها و مشکلاتی که توسط عوامل مختلفی نظیر ژنتیک یا عوامل اکتسابی به گفتار وارد شده، با کمک دانش خود و انجام تست‌های مختلف شناسایی می‌کند؛ سپس شدت آسیب‌دیدگی و علت آن را ارزیابی کرده و بعد به درمان می‌پردازد. لازم به ذکر است که درمان به صورت آموزش و تمرین‌دادن انجام می‌شود و روش‌های پزشکی نظیر عمل جراحی یا تجویز دارو برای مداوا به کار گرفته نمی‌شود.

تصور غلطی که درباره‌ این رشته وجود دارد این است که عموم مردم این رشته را شاخه‌ای از روان‌شناسی می‌دانند که با صحبت‌کردن با مردم به بررسی و رفع اختلالات رفتاری می‌پردازد. همچنین بسیاری از افراد این رشته را محدود به اصلاح اختلالات تلفظی می‌دانند.

صبور بودن از مهم‌ترین اصول فعالیت در این رشته است؛ چراکه ممکن است روند بهبود و پیشرفت برخی از بیماران با کندی صورت گیرد یا اینکه آنها در مراحل درمان با گفتا‌ردرمانگر همکاری لازم و کافی نداشته باشند. گفتاردرمانگر از لحاظ رفتاری باید فردی انعطاف‌پذیر باشد؛ زیرا تنوع مراجعه‌کنندگان بسیار زیاد است. مراجعه‌کننده می‌تواند کودکی ۲ ساله یا فردی سالمند باشد که هرکدام روحیات مختص به خود را دارند. از دیگر مهارت‌های لازم در این رشته تسلط به زبان انگلیسی و دانش کامپیوتر است. همچنین بهتر است فرد آشنایی لازم با لهجه‌های مختلف را داشته باشد تا در هنگام برخورد با مراجعه‌کننده دچار مشکل نشود.

از آنجایی که قسمت عمده‌ کار یک گفتاردرمانگر در ارتباط با ناشنواها و کم‌شنواها است؛ بنابراین می‌تواند علاوه بر ارائه‌ خدمات مذکور، در درمانگاه‌ها، مراکز بهداشت، مراکز ویژه‌ توانبخشی و مراکز آموزش‌و‌پرورش استثنائی فعالیت کند. همچنین این شخص می‌تواند به قاریان قرآن، مداحان، خوانندگان، گویندگان صدا‌و‌سیما و در کل افرادی که از صوت به عنوان حرفه استفاده می‌کنند، آموزش دهد.

به طور کلی این رشته برای جوانان کنجکاو بسیار جذاب خواهد بود‌؛ چراکه رشته‌ای بکر است و زمینه‌های ناشناخته‌ فراوانی دارد.

دانشگاه علوم‌ بهزیستی و توانبخشی تهران، دانشگاه علوم‌ پزشکی اراک، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، دانشگاه علوم پزشکی بابل، دانشگاه علوم پزشکی تبریز.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.