معرفی رشته‌ دانشگاهی مددکاری اجتماعی

0

اگر به جامعه و مشکلات آن اهمیت داده و می‌خواهید تغییرات مثبتی در آن ایجاد کنید شغل مددکار اجتماعی می‌تواند گزینه خوبی برای شما باشد. پیچیدگی‌ها و شرایط خاص زندگی امروزی، چالش‌ها و مشکلات روانی زیادی را برای جوامع و انسان‌ها ایجاد کرده است. برای رفع این مشکلات حفظ سلامت روحی افراد و داشتن روحیه‌ای سالم ضروری و لازم است.

داوطلبان می‌توانند از هر سه گروه آزمایشی ریاضی، تجربی و انسانی وارد این رشته شوند.

یک مددکار باید با توجه به ابعاد روانی، اجتماعی و جسمانی انسان و همچنین عوامل و نیازهای روز و بررسی علل و عوامل مختلفی که مانع از رشد مادی و معنوی انسان می‌شود، بپردازد تا در نهایت فرد گرفتار را موجودی توانا، متکی به خود آزاد و آگاه بسازد. او باید ابتدا در رسیدن به هدف فوق از حس انسان‌دوستی و همدردی بالایی برخوردار بوده و به مسائل و اصول اخلاقی اسلامی کاملا پایبند باشد. داوطلب این رشته باید قادر باشد با دیگران ارتباط قوی برقرار کرده و اعتماد آنها را به خود جلب کند، همچنین باید از قوه ابتکار و خلاقیت نیز بهره‌مند باشد تا بتواند بر شرایط غیرمنتظره و اضطراری غلبه کند. کار مددکار اجتماعی مشاوره دادن، حمایت از افراد در معرض خطر، خانواده‌ها و افراد حاشیه‌نشینی جامعه است. او همچنین مسئول کمک کردن به افراد برای دریافت خدمات مورد نیاز مناسب جهت داشتن زندگی بهتر و رفاه بیشتر است.

مددکار اجتماعی معمولا به افراد ذیل خدمات می‌دهد:

 • والدینی که با شرایط سخت روبه‌رو هستند.
 • افراد سالمند
 • افراد ناتوان فیزیکی یا ناتوان در یادگیری
 • افراد ناتوان ذهنی
 • جوانان تحت مراقبت
 • افراد بی‌خانمان
 • افرادی که به دنبال زندگی مستقل هستند.
 • افراد معتاد
 • بچه‌های بی‌سرپرست
 • و …

مددکار اجتماعی در کار خود با سایر متخصصان مانند کارکنان بخش سلامت، معلمان، پلیس و متخصصان بخش‌های مربوط به جرایم و تخلفات در ارتباط خواهد بود.

فارغ‌التحصیل این رشته قادر است فعالیت‌های حرفه‌ای تخصصی خود را در سه حوزه زیر ارائه دهد:

مددکاری فردی: ارائه خدمات حرفه‌ای به افراد و خانواده‌ها، برای اینکه روابط اجتماعی سالم‌تر و موثرتری داشته باشند و قادر شوند با بهره‌گیری از استعدادها و توانمندی‌ها امکانات درونی و بیرونی خود و جامعه را به حداکثر رشد مادی و تعالی معنوی و رضایتمندی حاصل از آن سوق دهند و به صورت مستقل و خودکفا و با کارایی بیشتر به زندگی خویش ادامه دهند.

مددکاری جامعه‌ای: این حوزه در صدد تأمین نیازهای اجتماعی، فرهنگی و رفاهی از طریق بسیج نیروها، جلب مشارکت‌های عمومی و بهره‌گیری از استعدادها و نیروهای موجود جامعه است.

مددکاری گروهی: این حوزه به گروه‌های مختلف به منظور رشد استعدادها، ظرفیت‌ها و قابلیت‌هایشان کمک می‌کند تا اعضا قادر شوند بر مسائل و مشکلات خود فائق آمده و به شکل مطلوب‌تر از عهده وظایف و مسئولیت‌های فردی و اجتماعی خود برآیند.

 • بررسی مسائل و مشکلات خانوادگی و اجتماعی افراد جامعه در قشرهای مختلف، تشخیص علل پیدایش آن‌ها و ارائه نظرات مشورتی تخصصی جهت حل مشکلات و پیگیری‌شان.
 • تشویق نیکوکاران و کارفرمایان در جهت ایجاد مراکز خدمات اجتماعی، تهیه و تنظیم برنامه‌های آموزشی، بهداشتی و تفریحی، تغذیه، پرورش کودک، خانه‌داری، تهیه مسکن و کمک به افراد عقب‌مانده و بیمار

این رشته فقط در دو دانشگاه علامه طباطبایی و دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی تهران ارائه می‌شود. علاقه‌مندان به رشته مددکاری اجتماعی می‌توانند تا مقطع دکترا ادامه تحصیل دهند، البته ناگفته نماند پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد به صورت خاص همراه با مصاحبه توسط دانشگاه پذیرنده صورت خواهد گرفت.

در پایان لازم به ذکر است فارغ‌التحصیلان می‌توانند در سازمان بهزیستی کشور، قوه قضائیه، بنیاد شهید و جانبازان کمیته امداد به مشاوره مشغول به کار شوند.

لازم به ذکر است، رشته مددکاری اجتماعی از مشاوره متفاوت است؛ در رشته مشاوره تمرکز بیشتر در زمینه‌ راهنمایی و مشاوره تحصیلی، شغلی، ازدواج و … است و می‌توان نتیجه گرفت که در مشاوره تأکید بیشتر بر ساختار روانی انسان است، اما در حرفه مددکاری اجتماعی انسان به عنوان یک موجود اجتماعی، تلقی می‌شود و هر فرد مستقل از دیگران نیست و باید در ارتباط با دیگران و در تعامل با محیط اجتماعی خود مورد بررسی قرار گیرد. از دیدگاه مددکاری اجتماعی ریشه مشکلات انسان نه تنها به خاطر عوامل فردی و خانوادگی آنها، بلکه می‌تواند به دلیل عوامل اجتماعی و در تعامل بین این افراد و محیط اجتماعی‌شان باشد؛ از این رو هدف مددکاری اجتماعی تغییر در حالات روانی منطقه و نیز تغییر در محیط و موقعیت اجتماعی اوست. از طرفی مشاوران نقشی در توسعه منابع اجتماعی ندارند ولی مددکاران نه تنها از منابع اجتماعی به منظور حل مشکل انسان‌‎ها استفاده می‌کنند، بلکه توسعه منابع اجتماعی را نیز مدنظر دارند. مشاوران در اتاق مصاحبه سعی می‌کنند به حل مشکل مراجع بپردازند. هر تغییری را که مدنظر است همان‌جا در مراجع ایجاد کنند و اگر لازم باشد خانواده وی را نیز به دفتر خود دعوت می‌کنند؛ در حالی که مددکار اجتماعی علاوه بر مصاحبه‌های متعدد با مددجو، وارد محیط زندگی او هم می‌شود و به طور مستقیم رفتارها و ارتباطات مددجو و خانواده او را مشاهده کرده و مورد بررسی قرار می‌دهد و به تشخیص و ارزیابی مشکل می‌پردازد. او همچنین در شرایطی که لازم باشد تغییر در محیط خانوادگی و اجتماعی مددجو به وجود می‌آورد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.