معرفی رشته دانشگاهی علوم قضایی

1

عموم فارغ‌التحصیلان دبیرستان رشته انسانی، به امید وکیل شدن به این رشته روی می‌آورند؛ یکی از رشته‌هایی که شباهت‌های زیادی در واحدهای دروس ارائه‌شده و زمینه‌های کاری پس از فارغ‌التحصیلی با رشته حقوق دارد، رشته علوم قضایی است. رشته‌ای که به‌مانند حقوق، حول حق یابی و برپایی عدالت و به‌وسیله و معیار قانون می‌‌گردد و با این تفاوت که به‌جای وکیل، قاضی تربیت می‌کند.

پذیرش این رشته، در دانشگاه سراسری برای فارغ‌التحصیلان هر سه رشته انسانی ،تجربی و ریاضی ممکن است، اگرچه ظرفیت پذیرش این رشته در گروه انسانی نسبت به سایر گروه‌ها بیشتر است.
همچنین برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های آزاد کشور در این رشته، می‌توان بدون کنکور و صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی نسبت به ثبت‌نام برای دو نیمسال مهرماه و بهمن‌ماه اقدام کرد. (حداقل نمره معدل کتبی دیپلم و معدل کل پیش‌دانشگاهی ۱۴ است.)

لازم به ذکر است پذیرش دانشجو در این رشته علاوه بر مقطع کارشناسی، به‌صورت کارشناسی ارشد پیوسته نیز در دانشگاه علوم قضایی میسر است.
ناگفته نماند پذیرش (مقطع کارشناسی) برای این رشته، در دانشگاه سراسری فعلاً فقط برای آقایان صورت می‌گیرد.
برای پذیرفته شدن در دانشگاه علوم قضایی حداکثر سن مورد پذیرش ۲۴ سال تمام است.

برای علاقه‌مندان به رشته علوم قضایی لازم است تا بر زبان و ادبایت فارسی مسلط  باشند، قدرت استدلال بالا، فن بیان خوب، روحیه قوی و عدالت‌جو، اعتمادبه‌نفس و خلاقیت ذهنی بالایی نیز داشته باشند.
قضات آینده و داوطلبان علوم قضایی فعلی لازم است تا در نویسندگی نیز توانایی بالایی داشته باشند، مفاهیم منطق ریاضی را به‌خوبی درک کنند و با علوم جامعه‌شناسی و روانشناسی و علوم فلسفی آشنایی داشته باشد.
ازآنجایی‌که در قوه قضاییه کشور ما، قضاوت بر اساس دین اسلام و احکام مربوط آن است، لازم است تا داوطلبین این رشته بر فقه اسلامی تسلط پیدا کنند تا در صورت نیاز بتوانند به‌صورت مستقیم به منابع موردنیازشان دسترسی پیدا کنند.

دانشجویان این رشته، در مقطع کارشناسی ۱۳۵ واحد درسی را خواهند گذراند؛ اما به این دلیل که برای تربیت قاضیان آینده کشور تنها ۱۳۵ واحد، کفایت نمی‌کند، ساعات و واحدهای درسی فقهی بیشتری را خواهند گذراند.
همچنین این دانشجویان موظف به گذراندن کار عملی و واحدهای کارآموزی هستند.
جالب است بدانید، فارغ‌التحصیلان این رشته بدون نیاز به شرکت کردن در آزمون وکالت، می‌توانند پروانه وکالت دریافت کنند.

فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند پس از اتمام دوران تحصیلی خود در مسائل تحریر دعاوی (که شامل بازپرسی و دادیاری است)، در ادارات تسویه ورشکستگی و سرپرستی محجورین فنی و حقوقی، ادارات اجرای احکام (مدنی و کیفری)، در ادارات ثبت‌اسناد و املاک، در دفاتر اسناد رسمی به‌صورت سردفتر و دفتر یار، در  وکالت دعاوی خصوصی و دولتی (داخلی و خارجی)، در تنظیم قراردادهای اقتصادی و بازرگانی داخلی و خارجی که تخصص لازم دارد و مشاوران حقوقی (کارشناسان حقوقی) در وزارتخانه‌ها و مؤسسات دیگر دولتی مشغول به کار شوند.

گفتنی است دانشجویان پذیرفته‌شده در دانشگاه سراسری علوم قضایی، بورسیه می‌شوند و طی مدت دوران تحصیل خود حقوق، خوابگاه و غذای رایگان، بیمه درمانی و خدمات رفاهی دریافت می‌کنند، خدمت سربازی‌شان در قالب اشتغال در قوه قضاییه و بر اساس قانون گذرانیدن مدت خدمت وظیفه فارغ‌التحصیلان دانشکده علوم قضایی در محاکم قضایی کشور محاسبه خواهد شد و بعد از با موفقیت گذراندن تحصیلات خود به کار قضایی مشغول خواهند شد.

همان طور که بالا گفته شد، تنها دانشگاه سراسری که این برای این رشته دانشجو می‌پذیرد، دانشگاه علوم قضایی (وابسته به قوه قضاییه) است؛ البته دانشگاه‌های آزاد بر اساس سوابق تحصیلی در این رشته اقدام به پذیرش می‌کنند.

1 نظر
  1. حمیدرضا می گوید

    سلام.
    ببخشید .تنها کسانی که در دانشگاه علوم قضایی درس میخونن میتونن پروانه وکالت بدون آزمون بگیرن؟
    اونایی که دانشگاه آزاد درس میخونن چی؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.