معرفی رشته دانشگاهی علوم سیاسی

0

زندگی در قرن بیست‌و‌یکم، سیاست‌گذاری برای مرزهای داخلی و ارتباطات بین‌المللی با سایر کشورها را در برنامه‌های هر کشوری قرار می‌دهد. بیراهه نگفته‌ایم اگر سیاست را فراگیرترین مسئله دنیای امروز بدانیم.

اما نکته قابل توجهی که باید در مورد رشته علوم سیاسی بدانید، این است که آنچه دانشجویان رشته علوم سیاسی در دانشگاه می‌خوانند با آنچه عموم مردم به عنوان سیاست می‌شناسند، تفاوت‌های ملموسی دارد. فارغ‌التحصیلان رشته علوم سیاسی سیاست‌شناس و متخصص علوم سیاسی تربیت می‌کنند، نه سیاست‌مدار. البته این موضوع بدان معنا نیست که فارغ‌التحصیلان نمی‌توانند در عرصه سیاستمداری قدم بگذارند، بلکه یعنی این افراد بیش از نظریه‌پردازی در مورد رویدادهای روزانه در باب سیاست، به تحلیل مبانی سیاست و بررسی دانش می‌پردازند و این یعنی مرزبندی بین “سیاست” و “علم سیاست”.

پذیرش در دانشگاه‌های سراسری این رشته وابسته به شرکت کردن در آزمون سراسری گروه انسانی است. کارشناسی این رشته ۱۳۵ واحد دارد و از درس‌های اصلی آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

مبانی علم سیاست، مبانی علم حقوق، مبانی علم اقتصاد، مبانی علم جامعه‌شناسی عمومی، روش‌شناسی در علوم سیاسی، حقوق اساسی، اصول روابط بین‌الملل، سازمان‌های بین‌المللی، تئوری‌های انقلاب، سیر قدرت در دریاها، متون سیاسی به زبان خارجی، خلیج فارس و مسائل آن، شناخت ماهیت و عملکرد امپریالیسم، نوسازی و دگرگونی سیاسی، مسائل نظامی و استراتژیک معاصر، سیاست خارجی قدرت‌های بزرگ، فن دیپلماسی و آداب کنسولی، جنبش‌های اسلامی معاصر و … .

دانشجوی موفق علوم سیاسی باید به علوم انسانی مثل تاریخ، جامعه‌شناسی، اقتصاد، فلسفه و روان‌شناسی علاقه‌مند باشد. وی باید بتواند کتاب‌هایی در زمینه‌های یاد شده را با علاقه بخواند و سطح دانش خود را در  آن بالا ببرد. همچنین باید توانایی تفکر منطقی در ابعاد وسیع را داشته باشد، دغدغه‌های روز و مسائل روز را دنبال کند و به دور از تعصب توانایی شنیدن اخبار و نظرات مختلف در این حوزه را داشته باشد. از دیگر مواردی که یک دانشجوی علوم سیاسی باید آن را داشته باشد، سطح ادبیات قوی و نوشتن و سخنرانی است.

در پایان دوره کارشناسی رشته علوم سیاسی، دانش‌آموخته باید بتواند از مناسبات قدرت تحلیل مناسبی داشته باشد، نیروهای سیاسی در ارتباط با یکدیگر و در چارچوب دولت سرزمینی را از یکدیگر تشخیص دهد و مطالعات گسترده و فراتر از چارچوب کلاس درس داشته باشد.

بهتر است برای وارد شدن به این رشته آشنایی و شناخت نسبی از تاریخ ایران و جهان (حداقل دوران معاصر) داشته باشید.

گرایشات کارشناسی این رشته شامل مطالعات منطقه‌ای، اندیشه سیاسی در اسلام و دیپلماسی و سازمان‌های بین‌المللی می‌شود.

از بهترین موقعیت‌های شغلی که فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند داشته باشند می‌توان به وزارتخانه‌ها و مجلس شورای اسلامی اشاره کرد؛ در این میان وزارت امور خارجه از سایر وزارتخانه‌ها شاخص‌تر است. گفتنی است اگرچه متقاضی استخدام در این حوزه به نسبت سایر رشته‌ها بیشتر است، اما در حال حاضر این سازمان به سختی اقدام به جذب نیرو می‌کند.

در واقع آینده شغلی برای فارغ‌التحصیلان این رشته تضمین شده نیست و  به توانایی و پویایی دانشجو بستگی دارد.

ناگفته نماند که پس از اخذ دکترا و متخصص شدن در این حوزه می‌توانید به استاد شدن در دانشگاه نیز فکر کنید.

دانشگاه تهران، دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه علامه طباطبایی، دانشگاه فردوسی مشهد، دانشگاه اصفهان، دانشگاه بین‌المللی امام خمینی، دانشگاه شیراز، دانشگاه گیلان، دانشگاه شیراز، دانشگاه یزد، دانشگاه یاسوج، دانشگاه مازندران، دانشگاه لرستان، دانشگاه اردکان، دانشگاه شهید چمران، دانشگاه شهید باهنر، دانشگاه بوعلی سینا، دانشگاه رازی، دانشگاه غیرانتفاعی مفید، دانشگاه شهید چمران و دانشگاه حکیم سبزواری.

لازم به ذکر است ادامه تحصیل در این رشته در مقطع کارشناسی ارشد در گرایش‌های روابط بین‌الملل، مطالعات منطقه‌ای، اندیشه سیاسی در اسلام، دیپلماسی و سازمان‌های بین‌المللی و علوم سیاسی است.

در مقطع دکترا نیز گرایشات روابط بین‌الملل، سیاست‌گذاری عمومی، اندیشه سیاسی، جامعه‌شناسی سیاسی، علوم سیاسی، مسائل ایران، سیاست‌گذاری فرهنگی، مطالعات منطقه‌ای اروپا، مطالعات منطقه‌ای آمریکای شمالی، مطالعات منطقه‌ای آسیای مرکزی و قفقاز، مطالعات منطقه‌ای خاورمیانه و مطالعات سیاسی انقلاب اسلامی ارائه می‌شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.