توصیه‌هایی برای گذراندن اوقات فراغت

0

اوقات فراغت در فصل تابستان معضلی برای والدین محسوب می‌شود. برخی فکر می‌کنند رفتن به کلاس‌های تابستانی اصلی‌ترین راه برای گذراندن اوقات فراغت و پر کردن زمان‌های بیکاری است، اما با کمی خلاقیت و حتی با امکانات محدود می‌توان به بهترین شیوه برنامه‌ریزی کرد.

علایق و سرگرمى‌هاى نوجوانان در گذشته بسیار محدود بوده است؛ ولى امروزه با صنعتى شدن جوامع و پیشرفت علم و تکنولوژى و بالا رفتن میزان آگاهى و اطلاعات افراد و همچنین پدید آمدن رادیو، تلویزیون، سینما، تئاتر، عکاسى و هنرهاى دیگر، انواع ورزش‌ها، کلاس‌های تفریحی آموزشی و… ، نوجوانان مى‌توانند از طیف وسیعى که این‌گونه فعالیت‌ها و سرگرمى‌ها دارند، بهره برده و ضمن گذراندن اوقات فراغت با سرگرمى‌های مورد علاقه خود در جهت یادگیرى مهارت‌هاى تازه و تقویت وضعیت روانى خود قدم بردارند. از دیدگاه روان‌شناسی استفاده مطلوب از اوقات فراغت بسیار مهم است و باید به کسب تجربه‌ای ارزشمند در زندگی منجر شود. همانطور که می‌دانید پر کردن اوقات فراغت می‌تواند زمینه‌های مناسبی برای کودکان و نوجوانان به وجود آورد و در پیشرفت آنها نقش مهمی داشته باشد. این عوامل عبارتند از:

 • ایجاد فرصت مطلوب برای ابراز احساسات و هیجانات
 • فراهم نمودن فرصت‌های مناسب برای خلاقیت متناسب با قدرت‌های فردی
 •  ایجاد شرایط مناسب برای کسب آرامش و رهایی از تنش‌ها و نگرانی‌ها
 • فراهم شدن شرایط مناسب برای توسعه‌ مهارت‌های ارتباطی و اجتماعی
 • تدارک شرایط مناسب برای رشد و گسترش مهارت‌های زندگی

در ادامه راهکارهایی را به شما معرفی می‌کنیم که می‌توانید اوقات فراغت فرزندان‌تان را این‌گونه پر کنید:

 • صرف وقت نوجوانان به انجام کارهاى هنرى از جمله عکاسی، فیلم‌برداری، نقاشی، کارهاى دستى و … که به آنها علاقه‌مند هستند. این‌گونه فعالیت‌ها در ایجاد خلاقیت و سازندگى نقش بسیار مؤثرى دارد. این نوع کارهاى هنرى به خلق نوآوری منجر می‌شود که نه‌تنها براى گذراندن اوقات فراغت سودمند است، بلکه ممکن است زیربناى حرفه‌اى در بعضى از افراد به ‌وجود آورد.
 • جمع‌آورى اشیاء و طبقه‌بندى آنها برحسب ویژگى‌هاى مختلف باعث مى‌شود که نوجوانان بتوانند افکار خود را سازمان داده و به ‌صورت منظم به ذهنیات خود انسجام بخشند. در عین حال نوع شیئى که فرد براى مجموعه نمودن انتخاب مى‌نماید، اگر از نوع مناسب و مفیدى باشد مى‌تواند در آینده خط مشى تحصیلى و شغلى او را تعیین کرده و به ‌صورت یک سرگرمى مناسب در آینده اوقات فراغت او را پر کند.

 • خواندن کتاب‌های مورد علاقه یکی از بهترین سرگرمی‌ها محسوب می‌شود؛ زیرا نه‌تنها وقت فرد را پر می‌کند، بلکه به نثر قوی او، توانمندی در سخن‌وری، گسترش اطلاعات فرد و رشد شخصیتی او کمک می‌کند.

خرید کتاب عمومی با تخفیف ویژه، کلیک کنید!

 • کلاس‌های ورزشی، تفریحی و آموزشی برای پر کردن اوقات فراغت گزینه‌های مناسبی به شمار می‌رود.
 • در شهرهای مختلف برخی از ارگان‌ها امکاناتی دارند که می‌توانند آنها را در طول تابستان در اختیار بچه‌ها قرار دهند. به عنوان مثال می‌توان برنامه‌ای در نظر گرفت تا  بچه‌ها در فرهنگ‌سراها با کارت‌های دانش‌آموزی از امکانات ورزشی، سرگرمی و آموزشی به طور رایگان یا با هزینه اندک بهره‌مند شوند.
  • مجلات و نشریات نیز تأثیر بسزایی در تفکر و نگرش افراد دارد و چنانچه از محتواى مفید و مورد علاقه نوجوانان برخوردار باشد، مى‌تواند اوقات فراغت آنها را به ‌نحو مناسبى پر نموده و بر وضعیت سلامت روانى آنها تأثیر بگذارد.

خرید برترین مجلات با  تخفیف ویژه، کلیک کنید!

 • اگر برای فرزند شما آموزش دیدن برخی موضوعات مورد علاقه مانند یادگیری برخی از سازهای موسیقی، زبان خارجی، مهارت‌های فنی و … وجود ندارد، بهترین راهکار یادگیری از طریق کتاب است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.