معرفی رشته دانشگاهی مهندسی پزشکی

0

همسو شدن تکنولوژی و خدمات درمانی را می‌توان آغاز تحول در عرصه پزشکی دانست. رشته مهندسی پزشکی عبارت است از به کار بردن علوم مختلف مهندسی در حوزه پزشکی برای تشخیص و درمان بیماری‌ها. هدف از این رشته برطرف کردن نیازهای پزشکی در زمینه طراحی، ساخت و نگهداری تجهیزات و ابزارهای پزشکی برای پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری‌ها به کمک علوم مهندسی نظیر مکانیک و برق است. مهندسی پزشکی رشته‌ای است که علاوه بر کاربردهای زیاد آن در زمینه‌های مختلف، ارتباط نزدیکی با بسیاری از علوم دیگر دارد. این امر باعث افزایش پیچیدگی و جذابیت حوزه مهندسی پزشکی شده است.

رشته مهندسی پزشکی از زیرمجموعه‌های گروه آزمایشی ریاضی و فنی و تجربی محسوب می‌شود. داوطلبان می‌توانند از طریق کنکور ریاضی و یا تجربی به تحصیل در این رشته مشغول شوند. این رشته در مقطع کارشناسی تقریبا ۱۴۰ واحد درسی را شامل می‌شود. این رشته شامل ۳ گرایش است که در ادامه به توضیح آن می‌پردازیم. بیوالکتریک؛ از قوانین الکترونیک برای طراحی دستگاه‌ها و تحلیل سیستم‌های زیستی و ساخت دست مصنوعی استفاده می‌شود. بیومکانیک؛ از علم مکانیک در مسائل زیستی و پزشکی استفاده می‌شود مانند ساخت قلب مصنوعی. بیومواد؛ مطالعه بافت‌های زنده بدن مانند ساخت پوست مصنوعی. امکان ادامه تحصیل در این گرایش‌ها در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری نیز در ایران میسر است.

 • رشته مهندسی پزشکی ارتباط نزدیکی با رشته‌های برق و مکانیک دارد، در نتیجه دانشجوی علاقه‌مند به این رشته باید تسلط نسبی به ریاضیات، فیزیک، شیمی و زیست‌شناسی داشته باشد.
 • دانشجویان هر گرایش باید توانایی و دانش کافی از مسائل مربوط به حوزه تخصص خود را داشته باشند. به طور مثال دانشجوی گرایش بیوالکتریک باید در مباحث برق و الکترونیک و دانشجوی گرایش بیومکانیک باید در مباحث مکانیک تسلط داشته باشند.
 • خلاقیت و نوآوری از ویژگی‌های اصلی یک مهندس پزشکی است. این خلاقیت و نوآوری می‌تواند در زمینه‌ تحقیق و پژوهش و یا اختراع ابزارها و تجهیزات پزشکی باشد.
 • قسمتی از کار یک مهندس پزشکی تحقیق و پژوهش در باب مسائل جدید علمی و روش‌‌های طراحی‌ ابزار است. علاقه و پشتکار در فعالیت‌های تحقیقاتی فاکتوری بسیار مهم محسوب می‌شود.
 • در حوزه تجهیزات و دستگاه‌های پزشکی، مهندسین پزشکی باید آشنایی نسبی با نحوه بازاریابی و فروش و یا واردات این نوع وسایل داشته باشند.
 • مهم‌ترین مهارت لازم در این رشته، تسلط کامل به زبان انگلیسی است. جهت درک و تجزیه و تحلیل اطلاعات و دستورالعمل‌های مربوط به نحوه استفاده و به‌کارگیری دستگاه‌ها و تجهیزات پزشکی و همچنین دسترسی به آخرین اطلاعات و اخبار حوزه پزشکی و برقراری ارتباط با شرکت‌های مختلف دانستن این زبان ضروری است.

فارغ‌التحصیلان رشته مهندسی پزشکی می‌توانند در بسیاری از زمینه‌ها از دانش و توانایی‌های خود استفاده کنند. به طور مثال مدل‌سازی سیستم‌هایی برای بدن انسان، تحقیق و پژوهش در حوزه ساخت ارگان‌های مصنوعی به کمک مواد مختلف، تولید نرم‌افزار جهت آنالیز اطلاعات و تحقیقات پزشکی نمونه‌های کوچکی از فعالیت‌های مهندسین پزشکی است. همچنین طراحی و ساخت تجهیزات پزشکی و نگهداری از آنها، تحلیل اطلاعات و تحقیق در خصوص تولید و افزایش کیفیت تجهیزات و ارگان‌های بدن از دیگر وظایف یک مهندس پزشکی است.

مهندسین پزشکی معمولا در مراکز درمانی و بیمارستان‌ها جهت استفاده از دستگاه‌ها و نگهداری از تجهیزات پزشکی استخدام می‌شوند. بسیاری از فارغ‌التحصیلان این رشته در شرکت‌های واردکننده تجهیزات پزشکی مشغول به کار می‌شوند. همچنین امکان آموزش و تدریس و فعالیت در بخش‌های تحقیقاتی و پژوهشکده‌ها برای مهندسین پزشکی فراهم است.

دانشگاه‌های برتر بسیاری برای این رشته در ایران وجود دارد. بهترین دانشگاه‌های مهندسی پزشکی از این قرار است:

 • دانشگاه صنعتی امیرکبیر
 • دانشگاه تهران
 • دانشگاه اصفهان
 • دانشگاه تبریز
 • دانشگاه صنعتی شریف
 • دانشگاه صنعتی همدان
 • دانشگاه فردوسی مشهد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.