معرفی رشته دانشگاهی مهندسی راه‌آهن

0

به جرأت می‌توان گفت در بسیاری از کشورهای دنیا حمل و نقل از طریق قطار در صدر روش‌های مختلف حمل و نقل قرار گرفته و کشورها روز به روز در حال تجهیز شبکه حمل و نقل ریلی خود هستند. از مهندسی راه‌آهن می‌توان به عنوان اصلی‌ترین تخصص لازم جهت ایجاد، نگهداری و توسعه سیستم حمل و نقل ریلی در هر کشور نام برد و به طور کلی رشته مهندسی راه‌آهن اینگونه تعریف می‌شود: “برنامه‌ریزی، طراحی و ساخت، مدیریت، ارزیابی و نگهداری از انواع وسایل و سیستم‌های حمل و نقل ریلی”

رشته مهندسی راه‌آهن از زیرمجموعه‌های گروه آزمایشی ریاضی و فنی محسوب می‌شود. داوطلبان می‌توانند از طریق کنکور ریاضی به تحصیل در این رشته مشغول شوند. این رشته در مقطع کارشناسی سه گرایش مهندسی حمل و نقل ریلی، مهندسی سازه‌های ریلی و مهندسی ماشین‌های ریلی را شامل می‌شود. علاقه‌مندان به تحصیل در رشته مهندسی راه‌آهن در طول تحصیل حدود ۱۴۰ واحد درسی به علاوه ۲۷۲ ساعت کارورزی در بخش‌های مختلف مربوط به صنعت راه‌آهن را می‌گذرانند. امکان ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در رشته مهندسی راه‌آهن وجود دارد.

علاقه‌مندان به رشته مهندسی راه‌آهن باید در دروسی مانند ریاضیات و فیزیک از اطلاعات پایه قوی برخوردار باشند؛ زیرا فعالیت‌های این رشته مستلزم انجام محاسبات بسیار زیادی است. آشنایی با نرم‌افزارهای طراحی و تخصصی مانند AutoCad که در صنعت راه‌آهن مورد استفاده قرار می‌گیرند، از دیگر مهارت‌های مورد نیاز یک مهندس راه آهن است. یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی که یک مهندس راه‌آهن باید داشته باشد قدرت بدنی بالا، آمادگی جسمانی و توانایی کار در شرایط سخت است. در نتیجه افرادی که وارد این رشته می‌شوند باید ابتدا از نحوه کار و فعالیت خود رضایت کامل داشته باشند. توانایی مدیریت، اداره و احاطه بر بخش‌های مختلف حوزه راه‌آهن را می‌توان به موارد بالا اضافه کرد.

معرفی رشته دانشگاهی مهندسی راه‌آهن

وظایف و فعالیت‌هایی که یک مهندس راه‌آهن انجام می‌دهد با توجه به نوع تخصص و گرایش تحصیلی او متفاوت است. به طور مثال مهندسی سازه‌های ریلی از بسیاری جهات به رشته مهندسی عمران شبیه است؛ زیرا انجام عملیات ریل‌گذاری بدون شناسایی مسیرهای مناسب امکان‌پذیر نیست. در گرایش ماشین‌های ریلی ما شاهد بخش‌هایی از رشته مکانیک برای ساخت و طراحی لکوموتیو و واگن‌ها هستیم. اما به طور کلی فعالیت‌هایی که مهندس راه‌آهن در محیط کار انجام می‌دهد به شرح زیر است:

  • تجزیه و تحلیل، طراحی، ساخت و نگهداری از ابزارآلات و وسایل مرتبط با حمل و نقل ریلی مانند واگن
  • مدیریت و بهره‌بردارى صحیح از منابع، امکانات و تجهیزات حمل و نقل ریلى
  • طراحی و ساخت، نظارت، پیاده‌سازی، ارزیابی، تعمیر و نگهدارى خطوط ریلی و بخش‌های مختلف مربوط به راه‌آهن

با توجه به اینکه بیشتر استان‌های کشور ایران دارای خطوط ریلی هستند، در نتیجه نیاز به مهندسین فارغ‌التحصیل رشته راه‌آهن جهت تعمیر و نگهداری از این خطوط امری اجتناب‌ناپذیر است. در حال حاضر بخش‌های صنعتی مختلفی اعم از خصوصی یا دولتی مانند راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران و سازمان‌های وابسته به راه‌آهن، کارخانجات صنعتی واگن و لکوموتیوسازی و شرکت‌های مهندسی فعال در حوزه راه‌آهن اقدام به استخدام فارغ‌التحصیلان این رشته می‌کنند. هم‌چنین دانش‌آموختگان این رشته می‌توانند با استفاده از دانش خود به طراحی و ساخت سیستم‌ها و وسایل حمل و نقل ریلی و انجام فعالیت‌های مدیریتی در حوزه راه‌آهن بپردازند.

دانشگاه‌های برتر بسیاری برای این رشته در ایران وجود دارد. بهترین دانشگاه‌های مهندسی راه‌آهن از این قرار است:

  • دانشگاه علم و صنعت ایران
  • دانشگاه صنعتی امیرکبیر
  • دانشگاه اصفهان
  • دانشگاه تبریز
  • دانشگاه صنعتی کرمانشاه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.