روز دختر مبارک

0

دختران مهر عالم آرایند
مادر مردمان فردایند
مادر قوم، باهنر باید
تا که فرزند باهنر زاید (سرور اصفهانی)

دختر آینده‌ساز است. او می‌تواند در کنار عطوفت و لطافت ذاتی خود همچون یک جنگجو برای تمامی خواسته‌ها و باورهای خود تلاش کند و به جایگاه‌های بلند و رویاهای خود دست یابد. دختر رحمت است و کلید باز شدن درهای بهشت، پیامبر(ص) فرموده‌اند دختر ریحانه است‌. دختران که پاک‌ترین و معصوم‌ترین عضو جامعه بشری هستند، امروزه جایگاهی والا در جامعه برای خود کسب کرده و به عنوان نسلی موفق و پویا در جامعه به ایفای نقش سازنده خود می‌پردازند.

دختران کوچک امروز از همان کودکی‌شان مادرند. از همان زمانی که عروسک کوچک‌شان را بر روی پایشان می‌خوابانند و بر موهای آن شانه می‌زنند. از همان زمانی که با علاقه برای اسباب‌بازی‌هایشان اسم انتخاب می‌کنند. دختران سرزمین ما از همان کودکی مادری را تجربه می‌کنند. کمی‌ که بزرگ‌تر می‌شوند همدمی برای مادران‌شان هستند، همدردی برای پدران‌شان و همرازی برای برادران‌شان. دختران حتی وقتی ازدواج می‌کنند، هنوز همان دختربچه‌ای هستند که با تمام وجود به یک خانه گرمی ‌می‌بخشند؛ حال در نقش همسر به یک خانه جدید دلگرمی‌ می‌دهند و بعد هم در نقش واقعی‌شان مادری می‌کنند. به جرأت می‌توان گفت دختران ایران فداکارترین مادران دنیا هستند و حق‌شان است که حالا روزی را به نامشان گذاشته باشند و به نمونه‌ترین‌هایشان هدیه دهند. حق‌شان است که از دختران امروز به همراه دختران دیروز که مادران‌شان باشند، در کنار هم تجلیل کنند.

یکی از بزرگ‌ترین دلایل برگزاری مراسمی به عنوان روز دختر، بزرگداشت سالروز ولادت حضرت معصومه (س) است تا دختران با بهترین الگویی که می‌توانند در زندگی داشته باشند، آشنا شوند. نکته دیگر این است که امروز تشویق، تکریم و تقدیر از دختران موفق و توجه به ارزش‌های دختران از دیدگاه اسلامی و تبیین مقام و منزلت دختران به عنوان همسران و مادران فردا باعث می‌شود دختران‌مان بدانند در فردا مسئولیت بزرگ‌تری را به عنوان مادر و همسر بر عهده خواهند داشت.

دختر، در نوجوانی و جوانی یعنی منبع انرژی و نشاط و سرزنده بودن. طراوت و صفای دختران، مثال‌زدنی و رشک‌برانگیز است. نمونه‌هایی که قرآن از زندگی دختران بیان می‌کند و معیارهای مد نظر خود را در خلال داستان زندگی‌شان ارائه می‌دهد، دخترانی هستند فعال با نقش‌های کلیدی. خوب بودن، سنگین بودن، وقار داشتن و به قول خودمان خانم بودن، اصلا مساوی نیست با یک گوشه نشستن و مخفی ماندن و فعال نبودن.

دختران یکی از کلیدی‌ترین نقش‌ها را در هر جامعه‌ای ایفا می‌کنند، پس انتخاب کن که در هر کاری برترین باشی، بهترین‌ها را برای خودت انتخاب کن و باورهای غلط را دور بریز. اعتماد به نفس ذاتی نیست، بلکه اکتسابی است؛ پس مطمئن باش با تلاش و باور می‌توانی بهترین احساس را از خودت داشته باشی. گام نخست را در هر کاری با ایمان بردار. لازم نیست در طول مسیری که آن را ادامه می‌دهی، همه موانع را ببینی، فقط گام ابتدایی را بردار و شروع کن. یقین بدان که باور کردن خودت اولین قدم به سمت موفقیت است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.