فابرکاستل؛ بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین تولیدکننده نوشت‌افزار

0

در سال ۱۱۶۰ میلادی اولین سازندگان مداد فعالیت خود را آغاز کردند. کاسپار فابر یکی از افرادی بود که به ساخت مداد و نوشت‌افزار مشغول بود. او که ابتدا برای تجار محلی کار می‌کرد، به زودی پیشرفت کرد و توانست به‌صورت مستقل کسب و کاری راه بیندازد. این کسب و کار کوچک چنان شهرت یافت که در سراسر جهان بر سر زبان‌ها افتاد.

پس از مرگ کاسپار فابر، پسر او آنتون برای حفظ شغل و تجارت پدر زمینی را در حوالی شهر اشتاین خریداری کرد و پس از چند سال توانست کارخانه‌ موفقی را راه‌اندازی کند. این کارخانه پس از گذشت سالیان سال به فعالیت خود در قالب کارخانه دفاتر مرکزی “انتون ویلهلم فابر” کاستل ادامه داد.

فابرکاستل؛ بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین تولیدکننده نوشت‌افزار

آنتون در ۵۱ سالگی کارخانه تولید مداد خود را به فرزندش جورج که در تجارت مهارت بالایی داشت، واگذار کرد. او با توانایی و مهارت خود توانست در اوضاع نامناسب سیاسی و اقتصادی آن دوره کارخانه را نجات دهد.

با اینکه فرایند نوینی در فرانسه برای تولید سرب کشف شده بود، مدادهای فابر کاستل هنوز با روش‌های متداول تولید می‌شدند. فابر کاستل توان رقابت با مدادهای کمیاب انگلیسی را که از گرافیت مرغوب آن کشور تولید می‌شدند، نداشت.

فابرکاستل؛ بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین تولیدکننده نوشت‌افزار

با این حال، او دریافته بود که تجربه کشورهای خارجی برای موفقیت کسب و کارش اهمیت دارد؛ از این جهت بود که پسرهای خود را به نام‌های لوتار و یوهان به خارج فرستاد. در شهرهای پیشرفته لندن و پاریس بود که پسر بزرگ او، لوتار، ایده‌ای را در ذهن پروراند و توانست ظرف چند سال بعد کارخانه پدر را از کارخانه‌ای که محدود به شهر اشتاین بود، به شرکت بین‌المللی تبدیل کند.

فابرکاستل؛ بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین تولیدکننده نوشت‌افزار

لوتار فابر پسر بزرگ جورج لئونارد فابر پس از مرگ پدرش با قدرت هرچه تمام‌تر برای رسیدن به هدف “تولید بهترین و باکیفیت‌ترین مدادها و نوشت‌افزارهای دنیا” تلاش خود را به کار بست. او کارخانه‌ قدیمی پدرش را مدرنیزه و مجهز کرد و فروشگاهی برای ارائه محصولات منحصر به فرد با کیفیت برتر با عنوان A.W.Faber تأسیس کرد؛ بنابراین اولین برند نوشت‌افزار متولد شد.

لوتار شرایط کار در کارخانه را بهبود بخشید. او کارگران زن و مرد را از هم جدا کرد و کارهای سنگین دستی مانند فراوری خمیر و گرافیت را به مردان و کارهای بسته‌بندی و صیقل مدادها را به زنان سپرد. پس از ۵ سال برای کارگران خود حساب پس‌انداز و طرح مستمری راه انداخت. باشگاه مصرف‌کنندگان را برای ارائه غذای مورد نیاز کارگران با قیمت‌های مناسب افتتاح کرد و برای زندگی بهتر آنها آپارتمان‌ ساخت.

لوتار فابر که طرفدار تحصیلات و آموزش بود، مهدکودکی تأسیس کرد. همچنین مبالغی را به مدارس و نهادهای آموزشی اختصاص داد و برای ارتقای سطح علمی کارگران و کارمندان خود کتابخانه‌ای از کتاب‌های ارزشمند به آنها اختصاص داد.

فابرکاستل؛ بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین تولیدکننده نوشت‌افزار

او همچنین در سال‌های ۱۸۴۹ تا ۱۸۵۵ شعبی را در نیویورک، لندن و پاریس تأسیس کرد.

در سال‌هایی که ایالات متحده در جنگ داخلی به سر می‌برد، مشکلات تجارت و خریدوفروش گریبان‌گیر تولید مداد و نوشت‌افزار شده بود؛ به همین دلیل لوتار کارخانه‌ای را در بروکلین نیویورک تأسیس کرد و برادرش، ابرهارد (Eberhard) را به ریاست آنجا منصوب کرد. بعدها این کارخانه از تابعیت فابر کاستل خارج شد و به‌عنوان شرکتی مستقل به‌نام ابرهارد فابر (Eberhard Faber Company)  به کار خود ادامه داد.

لوتار فابر در برلین به کسب و کار موفق خود در عرصه‌ نوشت‌افزار ادامه می‌داد. پس از مدتی مدادرنگی‌هایی در ۶۰ رنگ مختلف تولید شد و چیزی نگذشت که این مدادها به چنان جایگاه بالایی دست یافتند که تاکنون به قوت خود برقرار هستند.

فابرکاستل؛ بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین تولیدکننده نوشت‌افزار

پس از ازدواج اوتیلی دختر ویلهلم با فردی به‌نام کنت الکساندر زو کاستل این تجارت به او سپرده شد و از آنجایی که لوتار وصیت کرده بود که خانواده نباید نام فابر را از فامیلی خود جدا کنند، به این ترتیب با این ازدواج خانواده‌ جدیدی به نام فابر کاستل تشکیل شد و نام شرکت نیز به فابر کاستل تغییر پیدا کرد. تا به امروز این شرکت با این نام به فعالیت خود ادامه می‌دهد و برقرار است.

در ویدیوی زیر نگاهی بر کارخانه‌ی این برند محبوب می‌اندازیم:

 

خرید محصولات فابر کاستل تا ۲۵ درصد تخفیف

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.