فرانسه – کرواسی؛ آمارهای جذاب و خواندنی بازی فینال جام جهانی

0

فرانسه – کرواسی؛ فینال جام جهانی ۲۰۱۸

بازی‌های مرحله گروهی فرانسه:

فرانسه ۲_۱ استرالیا
فرانسه ۱_۰ پرو
فرانسه ۰_۰ دانمارک

بازی‌های مرحله حذفی فرانسه:

فرانسه ۴_۳ آرژانتین
فرانسه ۲_۰ اروگوئه
فرانسه ۱_۰ بلژیک

بازی‌های مرحله گروهی کرواسی:

کرواسی ۲_۰ نیجریه
کرواسی ۳_۰ آرژانتین
کرواسی ۲_۱ ایسلند

بازی‌های مرحله حذفی کرواسی:

کرواسی ۱_۱ دانمارک (۳_۲ در ضربات پنالتی)
کرواسی ۱_۱ روسیه (۴_۳ در ضربات پنالتی)
کرواسی ۲_۱ انگلیس

۱- این ششمین دیدار این دو تیم با یکدیگر خواهد بود. در پنج بازی قبلی، سه‌بار اول را فرانسه پیروز بوده و دو بازی آخر به تساوی رسیده است.

۲- کرواسی یک بار سابقه بازی با فرانسه را در جام جهانی داشته که به اولین جام جهانی آنها در سال ۱۹۹۸ برمی‌گردد. این تیم با نتیجه ۲-۱ در نیمه نهایی شکست خورد.

۳- فرانسه سومین بار است که به فینال جام جهانی می‌رسد. این تیم اولین بار در سال ۱۹۹۸ به فینال رسید و موفق شد برزیل را شکست دهد. در سال ۲۰۰۶ تیم فرانسه دومین بار  در ضربات پنالتی به ایتالیا باخت و دوم شد.
از سال ۱۹۹۸ به بعد فرانسه با سه بار رسیدن به فینال بیشترین تعداد پیروزی را داشته است. (آلمان و برزیل ۲ بار )

۴- کرواسی اولین بار است که به فینال جام جهانی می‌رسد. آنها سیزدهمین تیم جهان و دهمین تیم اروپایی هستند که به فینال می‌رسند. دو تیم آخری که برای اولین بار به فینال رسیدند، توانستند قهرمان بشوند. (فرانسه در سال ۱۹۹۸ و اسپانیا در سال ۲۰۱۰ )

۵- فرانسه فقط ۹ دقیقه و ۱۲ ثانیه در این جام جهانی از حریفش عقب افتاد. این مسئله به بازی مقابل آرژانتین برمی‌گردد و در نهایت موفق به شکست آنها شد. تیم فرانسه غیر از این ۹ دقیقه هیچ‌وقت در این جام جهانی از حریفش عقب نیفتاده‌ است.

۶- کرواسی هر سه بازی مرحله حذفی را در صورتی پشت سر گذاشت که در هر سه بازی از حریف عقب افتاده بود و بعد بازی را به تساوی کشاند.

۷- بدون در نظر گرفتن ضربات پنالتی، فرانسه در کارنامه‌اش ۱۱ پیروزی را از ۱۴ بازی آخر خود در مراحل حذفی جام جهانی دارد. (۲ تساوی و یک شکست)

۸- هر سه بازی کرواسی در مراحل حذفی جام جهانی، به وقت اضافه کشیده شده است. هیچ تیمی نتوانسته این کار را چهار بار  انجام دهد. بنابراین شانس با  کرواسی بوده است.
قبل از این تیم‌های بلژیک در سال ۱۹۸۶ ، انگلیس در ۱۹۹۰ و آرژانتین در ۲۰۱۴ سه بار سابقه رسیدن بازی به وقت اضافه را داشته‌اند.

۹- در سه فینال اخیر جام جهانی، بازی به وقت اضافه کشیده شده که فقط در سال ۲۰۰۶ به ضربات پنالتی رسید. در این میان فرانسه در مقابل ایتالیا مغلوب شد. در جام جهانی فقط دو بار فینال‌ها به ضربات پنالتی کشیده شد که در سال ۱۹۹۴ و ۲۰۰۶ اتفاق افتاد.

۱۰- ایوان پرسیچ در ۱۰ گل (۶ گل و ۴ پاس گل) کرواسی در بازی‌های یورو و جام جهانی تأثیرگذار بوده است. او به همراه داوور شوکر (۹ گل و یک پاس گل) رکورددار بوده‌اند.

۱۱- در صورت قهرمانی فرانسه، دیدیر دشان به سومین فردی تبدیل می‌شود که هم بازیکن و هم سرمربی قهرمان جام جهانی شده است. (بعد از ماریو زاگالو و فرانس بکن بائر)
او همچنین در جام جهانی ۷۳ درصد بازی‌ها را برده ( ۸ از ۱۱ بازی ) که این آمار برای مربیانی که بیشتر از ۱۰ بازی در جام جهانی سرمربی بوده‌اند، بی‌سابقه است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.