معرفی رشته دانشگاهی نمایش

0

پیشینه‌ی هنر تئاتر در ایران به سالیان دور و دوران باستان بازمی‌گردد. در ابتدا این هنر برای ستودن قهرمانان افسانه‌ای به کار گرفته می‌شد اما بعدها به شکل نقالی و تعزیه و … ظاهر شد و هم‌اکنون هنر نمایش به‌صورت تئاتر و سینما رواج یافته است.
در دنیای امروز که برقراری ارتباط حرف اول را می‌زند تئاتر که ترکیبی از هنرهای نقاشی، موسیقی، شعر و ادبیات است بهترین راه برای برقراری ارتباطات فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و … می‌باشد. علاوه بر امکانات و تکنیک مناسب، عاملی که در تأثیرگذاری یک نمایش بسیار مهم است وجود خلاقیت و دانش کافی در آن است و اگر این نکات در نمایشی نباشد نمی‌تواند آنطور که باید پیام خود را منتقل کند.

رشته‌ی نمایش در ۵ گرایش ادبیات نمایشی،کارگردانی، بازیگری، صحنه‌آرایی و نمایش عروسکی در مقطع کارشناسی تدریس می‌شود.

گرایش ادبیات نمایشی:
گرایش ادبیات نمایشی یکی از مهم‌ترین پایه‌های هر نمایش است، اگرچه یک نمایش به عوامل دیگری نظیر بازیگر، عمل و بیان متکی است اما مجموع تمامی اینها بر پایه‌ی نمایشنامه هستند. فردی که در این رشته تحصیل می‌کند چگونگی اجرای یک نمایش را می‌آموزد، او یاد می‌گیرد هر شخصیتی که خلق می‌کند برای پیش بردن ابتدا تا انتهای نمایش چه کارهایی باید انجام دهد تا به بهترین شکل نمایش اجرا شود و پیام آن منتقل شود.

دروس‌ مشترک در‌ گرایش‌های مختلف‌ نمایش :
تاریخ‌ نمایش‌، جامعه‌شناسی، آشنایی‌ با ادبیات‌ کهن‌ ایران‌ و جهان‌، آشنایی با هنرهای‌ تجسمی، اصول‌ و مبانی ارتباطات‌، آشنایی با هنر در تاریخ‌، آشنایی با ادبیات‌ معاصر ایران‌ و جهان‌، فرهنگ‌ عامه‌ و تمثیل‌شناسی، تاریخ‌ فلسفه‌، آشنایی با تعزیه‌، مبانی دکور و صحنه‌آرایی، مبانی نمایشنامه‌نویسی، مبانی‌ بازیگری، مبانی نمایش‌ عروسکی، روش‌ تحقیق‌ و تدوین‌ پایان‌نامه‌، نمایش‌ در ایران‌.

دروس‌ تخصصی گرایش‌ ادبیات‌ نمایشی:
آشنایی با متون‌ فارسی‌نمایشی ، تاریخ‌ ادبیات‌ نمایشی ، اصول‌ و فنون‌ نمایشنامه‌نویسی، داستان‌نویسی، سبکهای ادبی جهان‌، نقد در نمایش‌ ، شخصیت‌شناسی، دیدن‌ و تحلیل‌ نمایش‌، آشنایی با فیلمنامه‌نویسی، نمایشنامه‌نویسی رادیو و تلویزیون‌، پایان‌نامه‌.

گرایش کارگردانی:
کارگردان اساس یک نمایش است در گذشته شاید کارگردان تنها به دنبال این بود که انسجام یک نمایش حفظ شود اما امروز وظایف کارگردان شامل دو بخش مهم است؛ تجزیه و تحلیل متن، تمرین و پرورش بازیگر.در واقع کارگردان است که با مهارت و مدیریت خود به نمایش روح و معنا می‌بخشد.

دروس‌ تخصصی گرایش‌ کارگردانی:
کارگردانی، تحلیل‌ نمایشنامه‌، نمایش‌ ایمائی، امکانات‌ صحنه‌، موسیقی‌ صحنه‌، موسیقی در نمایش‌، شیوه‌های نمایش‌ در ایران‌، سبک‌ها و شیوه‌های اجرا، ماسک‌ و گریم‌، دکور، اصول‌ کارگردانی نمایش‌ رادیوئی، دیدن‌ و تحلیل‌ نمایش‌، اجرای‌ کارگاهی نمایش‌های ایران‌، ترکیب‌ در صحنه‌، اصول‌ کارگردانی نمایش‌ تلویزیونی، پایان‌نامه‌.

گرایش بازیگری:
بازیگر در واقع فردی است که با ذکاوت خود هدف متن نویسنده را دریابد و آن را به بهترین نحو برای تماشاگران به اشتراک بگذارد. بازیگر باید نقشی را که به او سپرده می‌شود را با تمام وجود درک کند و آن را به گونه‌ای اجرا کند که گویی آن نقش در زندگی واقعی در حال روی دادن است. آنقدر هنر بازیگری در طول سالیان مختلف رشد و پیشرفت داشته است و تکنیک‌های متعددی به آن وارد شده است که اکنون به عنوان رشته‌ی تحصیلی در دانشگاه‌ها و موسسات تدریس می‌شود.

دروس‌ تخصصی گرایش‌ بازیگری:
امکانات‌ صحنه‌، نمایش‌ ایمائی، تحلیل‌ نمایشنامه‌، بدن‌، بیان‌، شیوه‌های نمایش‌ در ایران‌، ماسک و گریم‌، سبک‌ها و شیوه‌های اجرا، شخصیت‌شناسی، تربیت‌ حس‌، بازیگری، اجرای‌ کارگاه‌های نمایش‌های ایرانی، بازیگری سینما، دیدن‌ و تحلیل‌ نمایش‌، بازیگری رادیو و تلویزیون‌، پایان‌نامه‌.

گرایش صحنه‌آرایی:
فردی که در این رشته تحصیل می‌کند یاد می‌گیرد که با استفاده از امکانات محیطی موجود فضای کلی نمایش را بسازد. اوست که نظر می‌دهد که طراحان لباس و نور و چهره‌پرداز براساس محیطی که می‌سازد، چگونه کار کنند. ائ باید با استفاده از هوش و خلاقیت خود صحنه را به گونه‌ای طراحی کند که حس و حال فضای نمایشنامه و نمایش به خوبی منتقل شود.

دروس‌ تخصصی‌ گرایش‌ صحنه‌آرایی‌ :
طراحی‌ و نقاشی‌، نقشه‌کشی‌، شناخت‌ مواد، آشنایی‌ با فضاهای‌ سنتی‌ ایران‌، آشنایی‌ با طراحی‌ و دوخت‌ لباس‌، تاریخ‌ تحولات‌ دکور، امکانات‌ صحنه‌، کارگاه‌ رنگ‌، پرسپکتیو در صحنه‌، نور در صحنه‌، تاریخ‌ لباس‌ در غرب‌ و ایران‌، ماسک‌ و گریم‌، شیوه‌های‌ نمایش‌ در ایران‌، دیدن‌ و تحلیل‌ نمایش‌، کارگاه‌ دکور و صحنه‌آرایی‌، اجرای‌ کارگاهی‌ نمایش‌های‌ ایرانی‌، طراحی‌ صحنه‌ نمایش‌ عروسکی‌، آشنایی‌ با صحنه‌ سینمایی و تلویزیونی‌، صوت‌، پایان‌نامه‌.

گرایش نمایش عروسکی:
این گرایش از قدیمی‌ترین و پرطرفدارترین شیوه‌های نمایش است. افراد جامعه با هر سن و طبقه‌ی اجتماعی عاشق جان بخشیدن به عروسک‌های نمایشی از طریق اجرای نمایش با آنها هستند. نمایش عروسکی به ساده‌ترین شکل و به بهترین نحو با تماشاگران ارتباط برقرار می‌کند و هرچه فردی که با این عروسک‌ها نمایش اجرا می‌کند کار خود را بهتر انجام دهد ارتباط برقرار شده بین او و تماشاگران بهتر و صمیمی‌تر خواهد بود؛ در واقع اوست که با مهارت خود مسائل سیاسی، اجتماعی، اخلاقی و … جامعه‌ی امروز را بیان می‌کند.
دانشجویان این رشته علاوه بر آشنایی با ساخت و کار انواع عروسک‌ها‌(عروسک‌های نخی، میله‌ای، دستکش و سایه‌ای ) و فن صدا نیز آشنا می‌شود.

دروس‌ تخصصی‌ گرایش‌ نمایش‌ عروسکی‌:
کارگاه‌ نمایش‌ عروسکی‌، طراحی‌ و نقاشی‌، فن‌ بیان‌، نمایشنامه‌نویسی‌ عروسکی‌، موسیقی‌ در نمایش‌، شناخت‌ مواد، تاریخ‌ نمایش‌ عروسکی‌، آشنایی‌ با فضاهای‌ سنتی‌، موسیقی‌ در نمایش‌ عروسکی‌، ماسک‌ و گریم‌، شیوه‌های‌ نمایش‌ در ایران‌، کارگردانی‌ نمایش‌ عروسکی‌، طراحی‌ صحنه‌ نمایش‌ عروسکی‌، آشنایی‌ با ادبیات‌ کودکان‌، دیدن‌ و تحلیل‌ نمایش‌ عروسکی‌، بازیگری‌ نمایش‌ عروسکی‌، کودک‌ و نمایش‌، پایان‌نامه‌.

 • خلاقیت و نوآوری
 • علاقه‌مندی به رشته نمایش
 • فردی انعطاف‌پذیر
 • علاقه به کارهای گروهی
 • صدای رسا
 • اعتماد به نفس کافی
 • اندیشه‌ی پویا و حس قوی
 • فضاسازی عالی با ذهن
 • توانایی در نوشتن متن
 • داشتن حوصله و صبر کافی
 • توانایی کار در شرایط سخت و ساعات متغیر
 • آشنایی با علوم روانشناسی، اقتصاد، جامعه‌شناسی، ادبیات ایران و جهان

خوشبختانه با رشد قابل توجه هنر این رشته و گرایش‌های آن با استقبال خوبی همراه است و بازار کار خوبی در جامعه دارد. اگر فردی خلاقیت و مهارت کافی در گرایش‌های مختلف رشته نمایش داشته باشد می‌تواند شغل دلخواه خود را بیابد و در آن پیشرفت کند. همچنین فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند علاوه بر فعالیت‌های آزاد، در صدا و سیما، تئاترهای مختلف، سازمان تبلیغات اسلامی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و … مشغول به کار شوند.

 • دانشگاه هنر تهران
 • دانشگاه هنر اصفهان
 • دانشگاه هنر تبریز
 • دانشگاه سوره

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.