معرفی رشته دانشگاهی هنرهای تجسمی

0

هنرمند در رشته هنرهای تجسمی با استفاده از دو عنصر مهم بصری (فرم، رنگ و نقطه) با ایده از  طبیعت هنری را خلق می‌کند که برای عموم مردم با هر فرهنگ و رسومی خوشایند و قابل درک باشد. فردی که در این رشته تحصیل می‌کند در زمینه هنرهای زیبا، هنرهای دستی و هنرهای کاربردی مشغول به فعالیت است.

مبانی و پایه‌ هنرهای تجسمی بر اساس ساخت و درک آثار هنرهای تجسمی است، همچنین درک زبان و ابداع در هنرهای تجسمی موضوعی حائز اهمیت است. آشنایی با هنرهای تجسمی می‌تواند تا مقدار زیادی در درک جهان بصری تأثیرگذار باشد. در حال حاضر رسانه‌های ارتباط بصری نظیر تبلیغات، تلویزیون، عکس، کتاب‌های تصویری و … دنیای امروز را بسیار تحت تأثیر خود قرار داده است.

در رشته هنرهای تجسمی افراد و علاقه‌مندان علاوه بر آشنایی با مبانی اولیه هنرهای نقاشی، گرافیک و مینیاتور در زمینه‌ هنرهای تجسمی استعداد و توانایی خود را پرورش می‌دهند. هنرهای تجسمی از آنجایی که به طور مشخص بینایی را تحت تأثیر قرار می‌دهد، به عنوان هنرهای بصری یا دیداری نیز از آن یاد می‌شود. هنرهایی نظیر مجسمه‌سازی، طراحی، نقاشی، خوشنویسی، گرافیک، معماری، طراحی داخلی و … از این هنر سرچشمه می‌گیرند.

 

رشته کاردانی هنرهای تجسمی در ۳ شاخه مینیاتور (نقاشی ایرانی)، نقاشی و گرافیک تدریس می‌شود.

رشته مینیاتور:

رشته نگارگری در قدیم مشق‌هایی بود که با ذغال، خودکار و مداد اسکیس زده می‌شد.‌ در واقع یک اثر نگارگری قدیمی هنوز سر‌مشق و الهامی از یک نگارگر جدید است. مثلاً در خوشنویسی کسی که می‌خواهد نستعلیق یاد بگیرد از او انتظار نمی‌رود کاری جدید ارائه دهد و باید از روی آثار اساتید قدیمی مشق بنویسد. نگارگری قدیم هم مشق دارد. مشق آن الگو گرفتن از  آثار قدیم است. البته بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند به سبک نگارگری جدید کار کنند. این رشته بر اساس تصمیمات دانشگاه به یکی از دو سبک جدید یا قدیم آموزش داده می‌شود.

دروس تخصصی شاخه نقاشی ایرانی (مینیاتور):

کارگاه نقاشی ایرانی، آشنائی با اصول مقدماتی حجم، کارورزی، رساله و پروژه نهائی.

رشته نقاشی:

نقاشی هنری است که از اجماع اندیشه، جهان‌بینی و خلاقیت شکل می‌گیرد، مفهوم پیدا می‌کند و به شکل تصویر پیاده‌سازی می‌شود. از آنجایی که مرزی میان هنرها وجود ندارد هر دانشجوی پویایی با بهره‌گیری از خلاقیت، سلیقه، دانش و افکار خود می‌تواند آثاری فوق‌العاده خلق کند. ناگفته نماند دانشجویان در این رشته با سبک‌های برجسته نقاشی ایران و جهان و تاریخ هنر آشنا می‌شوند.

دروس تخصصی شاخه نقاشی:

کارگاه نقاشی، آشنایی با اصول مقدماتی حجم، کارورزی، رساله و پروژه نهایی.

شاخه گرافیک:

رشته‌ گرافیک با دنیای رنگارنگ و جذابش مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است. هنر گرافیک دارای سابقه‌ دیرینه‌ای در کشور ماست و صحت این موضوع را می‌توان از نقوشی که روی سفال‌ها، حجاری‌ها، گچ‌بری‌ها، نقوش پارچه‌ها و قالی حک شده، دریافت. اما باید بگوییم گرافیک تنها به این‌ها خلاصه نمی‌شود، بلکه در  حال حاضر در زمینه‌های کتاب‌آرایی و عرضه تبلیغات تجاری، اعلانات دیواری (پوستر) و مطبوعاتی، حروف‌آرایی و … راه یافته است. حتی از این حد هم فراتر رفته و با ورود به سینما و تلویزیون در تیتراژ فیلم‌ها و برنامه‌های تلویزیونی، انیمیشن، طراحی نقش اسکناس و… خود را نشان داده است.

دروس تخصصی شاخه گرافیک:

کارگاه عکاسی، خوشنویسی و طراحی حروف، کارورزی، رساله و پروژه نهایی.

دروس مشترک در هر سه شاخه:

هندسه مناظر و مرایا، مبانی هنرهای تجسمی، کارگاه طراحی پایه، خوشنویسی، هنر در تمدن اسلامی، سیر هنر در تاریخ، مبانی و اصول رسانه و تحقیق، آموزش هنر در مدارس، ادبیات فارسی

  • آشنایی و علاقه به هنر
  • خلاقیت در ارائه‌ طرح
  • دید هنری خوب
  • پویایی و پشتکار
  • علاقه به شاخه‌های مختلف هنری نظیر عکاسی، خوشنویسی، نقاشی، مجسمه‌سازی و…

  • دانشگاه هنر اصفهان
  • دانشگاه هنر تهران
  • دانشگاه هنر تبریز
  • دانشکده هنر دانشگاه الزهرا

خوشبختانه این رشته بازار کار وسیعی را شامل می‌شود و هرگونه هنری به جز هنر نمایش (هنرهایی همچون تئاتر، موسیقی یا اپرا) را در بر می‌گیرد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.