۱۷ جولای روز جهانی ایموجی‌ها

0

گاهی اوقات کلمات نمی‌توانند حس آنچه را که بیان می‌کنید، ابراز کنند اما با آمدن ایموجی‌ها این مشکل تقریبا رفع شد و به سرعت به یک روشی برای ارتباطات و مکالمات متنی تبدیل شد.ایموجی‌ها برای اولین بار در ژاپن متولد شدند و رفته رفته در سراسر دنیا مورد استقبال قرار گرفتند.
اواخر دهه ۹۰ بسیاری از گوشی‌های ژاپنی پیام‌هایی بر اساس علائم نگارشی قرار داده بودند که می‌توانستند برای یکدیگر ارسال کنند.
این پیام‌های تصویری به قدری محبوب شدند که کمپانی‌های ژاپنی تصمیم‌ گرفتند این پیام‌های ویژه را در گوشی‌های خود قرار دهند که توجه و رضایت مشتریان خود را جذب کنند.


فردی به‌نام شوگی تاکا کوریتا متوجه شد که پیام‌های تصویری، فاقد عواطف و روح انسانی هستند. او با الهام از گزارش‌‌های آب و هوا که از خورشید برای نشان دادن وضعیت هوا استفاده می‌شد، همچنین علائمی که در کتاب‌های کمیک برای نشان دادن عواطف به کار برده می‌شد، اولین مجموعه ایموجی‌ها را که از ۱۸۰ ایموجی تشکیل می‌شد، عرضه کرد.
اسم ایموجی از دو بخش e و moji تشکیل شده که در زبان ژاپنی e به معنای تصویر و moji به معنای حرف است.
پس از آنکه کوریتا در سال ۱۹۹۹ ایموجی‌ها را به شرکت خود یعنی دوکومو معرفی کرد، آنها توانستند در ژاپن با اقبال روبه‌رو شوند و در سراسر این کشور مورد استفاده قرار بگیرند؛ زیرا به کاربران امکان می‌دادند که تصاویر را با همان پهنای باند مورد نیاز متون برای مخاطبان‌شان ارسال نمایند. تا سال ۲۰۰۷ و تولید اولین آیفون طول کشید که ایموجی‌ها در میان بیشتر مردم شناخته شوند. اولین بار در سال ۲۰۰۸ ایموجی‌ها در iOS 2.2 منتشر شدند. حتی اپل در ابتدا ایموجی‌ها را از کاربرانش در سراسر دنیا به‌جز کاربران ژاپن مخفی کرد، اما مردم دریافتند که با یک سری از برنامه‌ها می‌توانند از این ایموجی‌ها در گوشی‌های خود استفاده کنند. تقریبا تا سال ۲۰۱۱ با انتشار iOS 5 طول کشید تا اپل ایموجی‌ها را در دسترس کاربران قرار دهد.


پس از آن، همه‌ کمپانی‌های موبایل از ایموجی‌ها در گوشی‌های موبایل خود استفاده کردند و دیگر در همه‌جا از آنها استفاده می‌شد. امروزه ایموجی‌ها همه‌چیز را در برمی‌گیرند و به بخش مهمی از مکالمات و ارتباطات مردم جهان تبدیل شده‌اند. این نشانک‌های جذاب روی لباس‌ها، ظروف و کفش‌ها چاپ شده است.

معنی ایموجی‌ها

در اینجا تعدادی از ایموجی‌هایی را که به‌طور مکرر از آنها به اشتباه استفاده می‌کنیم را آورده‌ایم تا معنای واقعی آنها را بیان کنیم.

معمولا عده‌ای ستاره ی دنباله دار را برای بیان یک اتفاق جادویی یا بزرگ و مهم استفاده می‌کنند، اما آیا می‌دانستید که این یه ستاره نیست و برای بیان حس گیجی و سرگیجه طراحی شده است؟

دست‌هایی که به نشانه‌ی دعا کردن مورد استفاده قرار می‌گیرند یا حتی عده‌ای آن را به نشانه‌ی high five می‌دانند در فرهنگ ژاپنی به معنای معذرت خواهی ‌است.

اگر یک مدل مو‌ی جدید را امتحان کرده‌اید  معمولا برای دوستانتان این ایموجی را می‌فرستید، اما مطمئنا باورتان نمی‌شود که این ایموجی به چه دلیلی طراحی شده است؟ این ایموجی نشان دهنده‌ی یک دختر پشت میز اطلاعات است!

و در نهایت این ایموجی پرتکرار و معروف که همه به‌ اشتباه از آن استفاده می‌کنید. در فرهنگ ژاپنی این علامت برای بیان آرزوی موفقیت استفاده می‌شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.